Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie:listy@wyborcza.pl

WOŚP wyposaży cztery laboratoria: Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Otrzymają z fundacji 40 tys. testów i sprzęt do badania próbek za kwotę 10,5 mln zł. 

Fundacja angażuje się we wspieranie szpitali od początku pandemii. Utworzyła Fundusz Interwencyjny, na który najpierw pieniądze wpłacały prywatne firmy, a z czasem mogli dołączyć się również indywidualni darczyńcy. Do tej pory zgromadzono tą drogą ponad 16 mln zł. 

Ale skala pomocy WOŚP jest kilkukrotnie większa - fundacja właśnie podała, że do tej pory na walkę z koronawirusem przeznaczyła 50 mln zł, wykorzystując do tego m.in. środki zebrane jako 1 procent podatku w 2019 r. oraz ze zbiórki 28. Finału.

Za te pieniądze Orkiestra zamówiła dla szpitali m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów, 50 tys. pakietów indywidualnej ochrony biologicznej, 50 tysięcy masek medycznych oraz 2,6 mln trójwarstwowych maseczek chirurgicznych.

Pomoc Orkiestry dotarła na 330 oddziałów ginekologiczno-położniczych, do 318 szpitali, 312 domów pomocy społecznej i ponad tysiąca stacji pogotowia ratunkowego.

W poniedziałek 20 kwietnia z Chin przyleciał dreamliner LOT-u z materiałami ochronnymi dla personelu medycznego ze szpitali i domów pomocy społecznej. Kolejny transport planowany jest na najbliższą sobotę. 

O kulisach tych lotów szef WOŚP Jerzy Owsiak napisał na Facebooku:
 
"Ze strony Fundacji WOŚP kilka osób, dosłownie niemal 24 godziny na dobę, czuwa nad całą logistyką. To nie tylko śledzenie, jaką drogę pokonują dokumenty, ale także szybkie reagowanie na coraz to nowe, wprowadzane nagle zmiany i przepisy dotyczące eksportu tych wyrobów z Chin. Na szczęście super wychodzi współpraca z naszym narodowym przewoźnikiem LOT Polish Airlines, który pozwala wszystko spokojnie dopiąć i dopiero, wtedy kiedy jesteśmy pewni, że towar jest już po wszystkich odprawach – startuje samolot. W ten sposób korzystają mostu powietrznego między Chinami a Polską, stworzonego w ramach Programu „Cargo dla Polski”, także innego organizacje, czy też samorządy".

Placówki, które potrzebują wsparcia, mogą się kontaktować z fundacją przez stronę Pomagamy.wosp.org.pl.

Cały czas można wpłacać pieniądze na Fundusz Interwencyjny

Jednorazową wpłatę można przekazać za pomocą strony Wpłacam.wosp.org.pl – znajdują się na niej mechanizmy przekazanie pieniędzy przez internet: PayU, PayPal i Polcard.

Można też dokonać bezpośredniej wpłaty na konto: 

14 1140 1010 0000 5244 4400 1007

Odbiorca: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 

Tytuł przelewu: Fundusz Interwencyjny - koronawirus - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 

Dane banku: Oddział Korporacyjny Warszawa 

mBank S.A.

ul. Królewska 14

00-950 Warszawa 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.