Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sytuacja w DPS-ach staje się coraz bardziej dramatyczna – ich mieszkańcy należą do grupy osób ryzykujących ostry przebieg zakażenia, zaś placówki te nie dostały na czas ani odpowiedniego sprzętu ochronnego, ani procedur postępowania. Co kilka dni pojawiają się dramatyczne relacje o domach opieki objętych kwarantanną albo o placówkach, w których prawie cały personel choruje.

Domy pomocy muszą jak najszybciej dostać wsparcie – RPO poprosił więc o to stworzoną oddolnie platformę WsparcieDlaSzpitali, która koordynuje społeczne zbiórki pomocy dla szpitali. RPO rozesłał apel do domów opieki i innych placówek całodobowego pobytu o zgłaszanie zapotrzebowania na pomoc

Najważniejsze jednak jest teraz wyłonienie lokalnych koordynatorów pomocy.

Aplikację WsparcieDlaSzpitali pośredniczącą między szpitalami a darczyńcami stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, programiści Clorce Solutions Sp. z o.o. oraz Fundacja Przestrzeni Aktywności, Rozwoju i Kreatywności. Dzięki platformie można pomagać, szyjąc maski i ubrania ochronne, drukując przyłbice, przywożąc jedzenie, a także szukając firm i osób prywatnych jako darczyńców.

Aby aplikacja mogła wesprzeć DPS-y, potrzeba więcej lokalnych koordynatorów. Biuro RPO kontaktuje się w tej sprawie ze Związkiem Powiatów Polskich i z organizacjami społecznymi.

Jak możesz pomoc DPS-om – rady RPO

Możesz upowszechnić informację o akcji pomocy dla DPS-ów przez WsparcieDlaSzpitali i zachęcić do współpracy wolontariuszy, organizacje, firmy.

Możesz zostać lokalnym koordynatorem. Jak? – zaloguj się na WsparcieDlaSzpitali.

Możesz zaapelować do samorządu lokalnego o zaangażowanie się w akcję i wyznaczenie koordynatora lokalnego spośród pracowników samorządowych.

Możesz zostać darczyńcą - zgłosić ofertę wsparcia w postaci produktu, usługi, wolontariatu. Jak – zgłoś ofertę na WsparcieDlaSzpitali.

LInk do strony RPO

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.