Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Największe stowarzyszenie sędziów polskich Iustitia zorganizowało na terenie całej Polski kilkadziesiąt lokalnych zbiórek na rzecz wsparcia szpitali w walce z pandemią. W 24 miastach w całej Polsce sędziowie zorganizowali akcję bezpośredniej pomocy dla placówek medycznych w swoich regionach. Z pomocą przyjaciół, także innych prawników, zebrano dotąd 603 983,59 zł.

– Lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i całemu personelowi medycznemu chcemy dziś – my, sędziowie – przekazać nie tylko głębokie podziękowanie, ale też nasze wyrazy solidarności. Jesteśmy z Was dumni i nie zapomnimy tego, co robicie dziś dla milionów Polaków – pisze w swoim przesłaniu Iustitia.

Sędzia Krystian MarkiewiczSędzia Krystian Markiewicz Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl

– To spontaniczna akcja naszych członków, wynikająca z potrzeby serca. Zawsze widziałem ogromny potencjał w solidarności, we wzajemnym wspieraniu. Teraz naszego wsparcia potrzebuje służba zdrowia. Medycy, ratownicy, schroniska brata Alberta i wielu, wielu innych. Jestem dumny, widząc taki efekt zbiórek, ale liczę na więcej – zbiórki cały czas trwają. Solidarność naszą siłą! – mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii.

Zbiórki w regionach

• O solidarności z lekarzami i pracownikami służby zdrowia, którzy na pierwszej linii frontu walczą o zdrowie obywateli, mówi sędzia Jędrzej Czerwiński, rzecznik toruńsko-włocławskiego oddziału Iustitii. To tu zebrano rekordową kwotę 127 tys. zł, które zostaną przekazane Kujawsko-Pomorskiej Izbie Lekarskiej na kupno środków ochronnych dla lekarzy.

• Zbiórka w Gdańsku przyniosła z kolei prawie 65 tys. zł. – To była inicjatywa sędziów z Iustitii, ale przyłączyło się do niej bardzo wielu sędziów, również niezrzeszonych w naszym stowarzyszeniu. I wyszła nam całkiem duża rzecz – podaje sędzia Dorota Zabłudowska. Gdańscy sędziowie kupili dotąd 700 przyłbic ochronnych, fartuchy i maseczki, organizują kolejne dostawy. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, przekształcony w szpital zakaźny, otrzymał też od nich darowiznę 15 tys. zł., Szpital Copernicus – 10 tys., spółka Pomorskie Szpitale – 20 tys., pogotowie w Gdyni – 2 tys. – Może te kwoty nie wydają się duże, ale myślę, że przy tych ogromnych brakach przyda im się jakiekolwiek wsparcie – dodaje Zabłudowska.

Do Zakładu Opieki Leczniczej w Szpitalu Copernicus trafiły z kolei fartuchy i komplety chusteczek pielęgnacyjnych, a także na specjalną prośbę… dwa tablety, by pacjenci w izolacji mogli na Skypie porozmawiać z bliskimi.

• W apelacji szczecińskiej sędziowie w zaledwie kilka dni zebrali ponad 43 tys. zł. Pieniądze trafią do Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie Arkońska-Zdunowo. Będzie można za nie kupić respirator transportowy, kombinezony, maseczki, fartuchy fizelinowe i rękawice nitrylowe.

• W niespełna tydzień zebraliśmy ponad 19 tys. zł! – cieszy się z kolei sędzia Monika Maćkowiak z oddziału Iustitii w Bydgoszczy, opowiadając o prywatnej inicjatywie bydgoskich sędziów. „Dla Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego kupiliśmy dwa urządzenia rozpylające do dezynfekcji, 2400 podkładów medycznych, 100 fartuchów ochronnych, 500 maseczek bawełnianych wielokrotnego użytku. Bydgoskie pogotowie oraz szpital onkologiczny otrzymały z kolei po 100 przyłbic, zaś pozostałe siedem szpitali w Bydgoszczy – po 100 bawełnianych maseczek. Przy tej okazji wsparliśmy trzech lokalnych przedsiębiorców: producenta przyłbic, producenta urządzeń rozpylających oraz miejscowy zakład krawiecki, który uszył nam 1200 bawełnianych maseczek”.

• Stołeczni sędziowie wspólnie z fundacją Patrz Sercem zebrali dotąd 27 500 zł. Przyłbice oraz 420 kompletów ochrony osobistej trafiło już do Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym. Odzież została uszyta również przez lokalnego producenta na preferencyjnych warunkach i w szybkim terminie. Zbiórka trwa nadal. Następne zamówienie trafi do kolejnej placówki. Zapewne jego część zostanie sfinansowana przez fundację ze środków bliźniaczej zbiórki organizowanej w geście solidarności przez prokuratorów ze stowarzyszenia Lex Super Omnia.

• Z inicjatywy radomskiej Iustitii z pomocą stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka w Radomiu w lokalnym środowisku prawników zebrano ponad 14 tys. zł. 10 przyłbic i 240 par specjalnych rękawiczek trafiło już do Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, a 20 przyłbic i 20 kombinezonów – do Radomskiego Centrum Onkologii. W najbliższym czasie środki ochrony osobistej trafią do pogotowia ratunkowego, oddziału zakaźnego szpitala na Tochtermana oraz szpitala na Józefowie. – W tym trudnym czasie, kiedy na całe społeczeństwo nakładane są coraz to nowe ograniczenia i pojawiają się problemy z naszym normalnym funkcjonowaniem, niezwykle istotne jest podtrzymywanie więzi społecznych oraz okazywanie solidarności i wzajemnego wsparcia – mówi Jarosław Łuczaj z radomskiego oddziału Iustitii.

• Sędzia Anna Rybnicka-Hałabis z lubelskiej Iustitii wskazuje, że zbiórka na potrzeby Kliniki Chorób Zakaźnych Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie była zainicjowana przez zarząd tutejszego oddziału stowarzyszenia, ale zaangażowali się w nią również inni prawnicy i ich znajomi. Dzięki inicjatywie Iustitii zebrali w swoim gronie 25 700 zł. Dorota Dobrzańska z Sądu Okręgowego w Lublinie dodaje: „Po prostu połączyło nas jedno: dobre serce. Chcieliśmy zaznaczyć jako środowisko sędziów, że nie jesteśmy żadną nadzwyczajną kastą broniącą swoich przywilejów, jak często nas przedstawiano. Przede wszystkim jesteśmy obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i leży nam na sercu dobro ojczyzny, a ta jest teraz w ogromnej potrzebie. I bardzo doceniamy zaangażowanie, poświęcenie personelu medycznego, który zmaga się z wielkim wyzwaniem”.

• Sędzia Michał Lewoc z legnickiej Iustitii mówi, że zbiórka na rzecz szpitali to zbiórka na rzecz mieszkańców, którzy trafiają do tych placówek – to forma odwdzięczenia się za wsparcie dla sędziów w ich walce o praworządność. – Chcieliśmy tą akcją podziękować mieszkańcom – dodaje. Do miejscowego szpitala trafiło 12 tys. zł.

• Sędziowie z Wrocławia, Oleśnicy, Oławy, Trzebnicy, Środy Śląskiej i Milicza z zaprzyjaźnionymi osobami zebrali z kolei 26 100 zł. 17 600 zł z błyskawicznej koleżeńskiej zbiórki zainicjowanej przez miejscowy oddział Iustitii trafiło już do schronisk św. Brata Alberta we Wrocławiu i osób bezdomnych. Pieniądze z kolejnej sędziowskiej zbiórki mają wesprzeć także fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową we Wrocławiu i program „Broviac – Krócej w szpitalu”, by mali pacjenci, szczególnie narażeni na COVID-19, mogli więcej czasu spędzać w domu. Sędziowie wciąż zachęcają do wpłat. Koszt trzymiesięcznego zestawu dla jednego dziecka to 550 zł.

• Również w Gorzowie Wielkopolskim lokalna Iustitia zainicjowała zbiórkę funduszy na zakup leków, środków ochrony i czystości oraz na żywność dla gorzowskiego Domu Brata Alberta oraz Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym.

• Sędziowie Iustitii z Wielkopolski zebrali natomiast dotąd blisko 30 tys. zł na zakup sprzętu dla Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Zbiórka na niezbędne pogotowiu kombinezony ochronne, maseczki FFP 3 i N95, fartuchy fizelinowe oraz rękawice nitrylowe trwa nadal.

• Zbiórka krakowska – od której zaczęła się cała akcja sędziowskiej pomocy – była prowadzona przez sędziów ze stowarzyszeń Themis i Iustitia i przyniosła łącznie ponad 52 tys. zł dla lekarzy z krakowskich szpitali z oddziałami zakaźnymi – Żeromskiego i Uniwersyteckiego. Pierwszy otrzymał 33 tys. zł na zakup sprzętu wspomagającego oddychanie, a drugi 50 przyłbic, 600 litrów płynu dezynfekującego (łącznie za 10 tys. zł), stetoskop na OIOM za 2400 zł oraz blisko 7 tys. zł. W sędziowską inicjatywę włączyły się również osoby prywatne, przekazując na potrzeby szpitali 20 fartuchów ochronnych, bluzy lekarskie i 500 masek.

• Sędziowie zrzeszeni w śląskim oddziale Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, inicjując swoją zbiórkę, napisali: „Dziś w całej Polsce i na świecie, w związku z pandemią koronawirusa, przed szczególnym wyzwaniem stają Ci, którzy tę służbę znają doskonale – lekarze/lekarki, pracownicy/pracowniczki służby zdrowia. Wszystkim Im – służbom medycznym, które w szpitalach walczą dziś i będą walczyć o zdrowie tysięcy ludzi – pragniemy powiedzieć: z całego serca dziękujemy za Waszą odwagę, walkę i niezłomność, za Wasze bohaterstwo”. Zebrali ponad 36 tys. zł, które zostaną przeznaczone na zakup respiratora transportowego, kombinezonów ochronnych, maseczek FFP3 i N95, fartuchów fizelinowych oraz rękawic nitrylowych dla Narodowego Centrum Onkologii w Gliwicach i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku.

• W Bielsku-Białej sędziowie zaangażowali się we wspólną akcję całego środowiska prawniczego. Również do bielskich szpitali trafią dzięki temu maski, przyłbice, gogle, fartuchy i kombinezony za ponad 36 tys. zł.

• Sędziowie z Gorlic, Limanowej, Muszyny, Nowego Sącza, Nowego Tagu i Zakopanego zebrali 21 600 zł, za które kupili 7 tys. maseczek dla sześciu lokalnych szpitali. Sędzia Jacek Gacek z sądeckiej Iustitii już zapowiada kolejną zbiórkę.

• Kilkudziesięciu sędziów z okręgu rzeszowskiego zebrało blisko 21 tys. zł dla jednoimiennego szpitala w Łańcucie. – Zbiórkę koordynowało nasze stowarzyszenie, udostępniliśmy konto. Ale włączyli się również sędziowie, którzy nie należą do Iustitii, pracownicy sądów – mówi Marcin Świerk z Sądu Okręgowego w Rzeszowie, zachęcając do zorganizowania podobnych zbiórek prokuratorów, adwokatów, radców.

• Do placówek medycznych zostaną również przekazane pieniądze z sędziowskich zbiórek w Elblągu, Kaliszu (12 700 zł), Łomży (7 tys. zł), Opolu (10 400 zł) Świdnicy(5 tys. zł – zbiórka trwa) i Tarnowie (13 200 zł).

• Inny sposób pomocy wybrali sędziowie z oddziału Iustitii w Olsztynie – zachęcają wszystkich do indywidualnych wpłat na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie oraz Szpitala w Ostródzie, który został przekształcony w szpital zakaźny. Warmińsko-mazurscy sędziowie przekazują również środki na zakup materiału dla Spółdzielni Socjalnej „Humanus”, która szyje maseczki ochronne.

Kwoty zebrane w poszczególnych regionach Polski:

Bielsko-Biała – 36 060 zł,

Bydgoszcz – 19 400 zł,

Elbląg – (wpłaty bezpośrednio na konto szpitala, nie ustalano kwoty),

Gdańsk – 64 752,59 zł,

Gorzów Wielkopolski – 4399 zł,

Kalisz – 12 700 zł,

Katowice – 36 100 zł,

Kraków – 52 130 zł,

Legnica – 12 000 zł,

Lublin – 25 700 zł,

Łomża – 7000 zł

Nowy Sącz – 21 600 zł,

Opole – 10 400 zł,

Olsztyn – wpłaty indywidualne,

Poznań – 29 248 zł,

Radom – 14 720 zł.

Rzeszów – 20 900 zł,

Szczecin – 43 124 zł,

Świdnica – 5000 zł,

Tarnów – 13 200 zł,

Toruń – Włocławek – 127 000 zł,

Warszawa – 27 500 zł,

Wrocław – 26 100 zł.

W przesłaniu solidarności sędziowie zwracali też uwagę na kwestię prawa lekarzy do wskazywania decydentom odpowiedzialnym za funkcjonowanie systemu zdrowia, gdzie ten system nie działa. To wy, lekarze, sami wiecie najlepiej, czego potrzebują pacjenci. To wy jesteście ekspertami i macie prawo mówić głośno, kiedy trzeba stawać w ich obronie. Formy nacisku i próby zamknięcia lekarzom ust odbiegają od standardów rozwiniętych demokracji.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.