Formy protestu są wyjątkowe, ponieważ z powodu epidemii koronawirusa nie można organizować zgromadzeń publicznych. Przeciwnicy radykalnego prawa manifestują więc w pojedynkę, ale układa się to w wielotysięczny głos sprzeciwu
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziś Sejm ma zdecydować w sprawie obywatelskiego projektu ustawy antyaborcyjnej "Zatrzymaj aborcję". Będzie to kolejna próba uchwalenia przepisów, które w 2018 roku złożyła prawicowa aktywistka Kaja Godek. Przewiduje on zakaz przerywania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.
Blok głosowań zaplanowany jest na godz. 14. W środę przez cały dzień z pomocą Marty Lempart i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pokazywaliśmy protesty przeciwko ustawie.

Naszą relację możesz prześledzić tutaj

Formy sprzeciwu są wyjątkowe, ponieważ z powodu epidemii koronawirusa nie można organizować zgromadzeń publicznych.

Polki i Polacy protestują w pojedynkę, wychodzą z plakatami i czarnymi parasolami. Pod sklepami ustawiają się "kolejki po wolność", media społecznościowe pełne są zdjęć z poparciem dla strajku. 

- Stoimy w kolejce do sklepu, przepisowo. Ale też nie składamy parasolek. Mamy maseczki na twarzy, ale to nie znaczy, że zamkną nam usta - deklarowała stojąca w kolejce Joanna, jedna z organizatorek protestu "kolejkowego" w Bytomiu.

Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

-  Wprowadzenie ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne, w czasie kiedy społeczeństwo nie może protestować, jest łamaniem praw człowieka - mówiła jedna z uczestniczek wtorkowego protestu w Lublinie. 

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Sprzeciw widoczny jest również za granicą. We wtorek opublikowaliśmy list Karoliny Kulickiej, która miesza w Stanach Zjednoczonych. "Nie możemy być teraz w Polsce, ale w ten sposób protestujemy przeciwko próbom wprowadzenia zakazu, który uważamy za okrutny i skazujący wiele kobiet na cierpienie" - napisała do "Wyborczej". Z hasłem "Odrzuć projekt Godek" dotarła nad Niagarę.

Akcja protestacyjna przeciwko projektowi zakazu aborcji w Polsce zorganizowana 13 kwietnia br. nad wodospadem Niagara
Akcja protestacyjna przeciwko projektowi zakazu aborcji w Polsce zorganizowana 13 kwietnia br. nad wodospadem Niagara  Karolina Kulicka

Co dzieje się w czwartek

Ogólnopolski Strajk Kobiet publikuje plan pracy Sejmu nad projektem "Zatrzymaj aborcję" oraz nad zakazem edukacji seksualnej:

Krystyna Kacpura, szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, komentuje poranną dyskusję w Sejmie na temat aborcji: 

"Żałosna debata, manipulacji i kłamstw bez liku. Wręcz faszystowskie wypowiedzi. Powoływanie się na nieistniejące źródła, kłamliwe statystyki, obrażanie kobiet w wulgarny i nie do przyjęcia sposób. I to wszystko w imię obrony życia poczętego.

A co z kobietą, życiem już istniejącym? Ani słowa. Nie istnieje, nie ma żadnych praw. Ma tylko obowiązek donoszenia każdej ciąży bez względu na ciężkie wady embriopatologiczne i choroby, nawet letalne, płodu".

O prawa kobiet upomina się również Amnesty International Polska. 

"Wzywamy polskie władze do niezaostrzania przepisów dotyczących aborcji i odrzucenia projektu o zakazie edukacji seksualnej " - pisze organizacja na Facebooku.

"Edukacja seksualna to nie tylko biologia" - przypomina na Facebooku Ogólnopolski Strajk Kobiet i zachęca do podawania dalej grafiki na ten temat.

W manifestacji w Zielonej Górze udział wzięło kilkanaście osób. Wszystkie miały założone maseczki i zachowały przepisowe 2 m dystansu. - Wiele osób ma żal, że nie poinformowaliśmy ich o proteście, ale celowo nie promowaliśmy tego wydarzenia, aby tylko symbolicznie, w wąskim gronie dać wyraz naszemu sprzeciwowi przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Normalnie przyszłyby tłumy, ale nie chcieliśmy robić wielkiego zgromadzenia i potęgować ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa - opowiada Kacper Kubiak z Instytutu Równości.

Cichy czarny protest na zielonogórskim deptaku przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji
Cichy czarny protest na zielonogórskim deptaku przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji  fot. Anna Kraśko

Joanna Frydrych, posłanka Platformy Obywatelskiej z Krosna, deklaruje, że zagłosuje przeciwko "projektom szkodliwym społecznie".

Przeciw będzie również posłanka Urszula Zielińska z Zielonych. Zamanifestowała to na Twitterze i przed siedzibą Sejmu. 

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówi podczas konferencji w Sejmie:

"W tym samym czasie, kiedy pielęgniarki robią sobie maseczki z ręczników papierowych i zszywaczy, rząd PiS chce odbierać im prawo do decydowania o tym, czy i kiedy zostaną matkami".

Sejm w głosowaniu po godz. 14 skierował do dalszych prac w komisjach ustawę pozwalającą na karanie za edukację seksualną i projekt "Zatrzymaj aborcję".

Marta Lempart informuje, że podczas głosowania osoby stojące wokół Sejmu miały zagłuszone telefony. Nie mogły wykonywać żadnych połączeń. Teraz już mogą. 

A na Twitterze komentuje:

Dziś również protesty wspierali Polacy za granicą. Zdjęcia przesłali nam Anna i Marek we Francji.

Francja
Francja  archiwum prywatne

Francja
Francja  archiwum prywatneCzytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  narodzone dzieci niepełnosprawne juz Godek nie interesują, co pokazała podczas protestu rodzicow dzieci niepełnosprawnych w sejmie.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  Miłe Panie. Jesteście większością w Polsce i to Wy głównie głosujecie na tych posłów, którzy Was prześladują i na ten Episkopat, którego święty głosił, że chłopiec otrzymuje duszę 30 dni po poczęciu, a dziewczynka po 90 dniach.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Ja kibicuję pani Godek. Mam dosyć tzw. kompromisu aborcyjnego. Niech wreszcie wk....... kobiety, do tego stopnia że kiedy nastąpią normalne czasy panie klenczonki z opozycji przestaną bronić tej hybrydy prawodawczej, i przystąpią do walki o referendum w tym temacie.
  @Brian.1
  Bajki. W jakiej rzeczywistości żyjesz?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Każdy z nas może wziąć udział w proteście. Plakat w oknie mieszkania lub auta to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają dziś dnia zakupów.
  @halice1
  U mnie w szczecińskim oknie pomimo wiatru od trzech dni rozłożona czarna parasolka,obok powiewa flaga Unii Europejskiej. Na 5 wieżowców w m mojej okolicy tylko ja protestuję
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Brawo dziewczyny! Popieram.

  Od dziś Mariusz Jeżow ze Zbigniewem Berią i tym tam z mózgiem bez żadnego trybu mają zagwozdkę jak wymusić nakaz zasłaniania twarzy na ulicy z zakazem zasłaniania twarzy przez demonstrantów.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  A, ze zdjęcia wnoszę, że i kupy zbrojne Maciarenki, tzw. WOT już wyprowadzone na ulice w celu zastraszania protestujących kobiet. Siłowiki nie zasypiają gruszek w popiele, tak jak w ich wymarzonej Rasjii.
  @he219
  WOT to potomkowie zalnierzy LWP, ktorzy wprowadzali i utrwalali stan wojenny.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  od trzech dni za oknem u mnie czarna parasolka w towarzystwie unijnej flagi
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Niestety Konusa to nie dotyczy
  @goldfisch
  Nie mial wytrysku
  już oceniałe(a)ś
  1
  0