Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Patrząc na infografikę w dzisiejszym wydaniu "Wyborczej" (14 kwietnia 2020), która wskazuje, że tylko 42 procent społeczeństwa uważa rozprzestrzenianie się koronawirusa za zjawisko przyrodnicze, za którym nikt nie stoi, ale aż 45 procent za celowe działanie, pomyślałem w pierwszej chwili, że to internauci robią sobie bekę. Badanie bowiem zostało przeprowadzone internetowo.

Ale potem przypomniałem sobie, że przecież od dłuższego czasu poparcie dla PiS i prezydenta Dudy wynosi właśnie około 44 procent. W całym społeczeństwie, nie tylko wśród 600 internautów przepytanych przez PBS.

Podobieństwo, ba, tożsamość obu tych liczb, 44 procent zwolenników PiS i 45 procent zwolenników teorii spiskowych, jest uderzająca. To chyba jedna i ta sama część społeczeństwa, o której według doniesień prasowych Jacek Kurski powiedział w październiku 2005 roku, że to ciemny lud i że to kupi, a Jarosław Kaczyński w grudniu 2016 roku, że ono nie analizuje wykreowanego obrazu, tylko przyjmuje go jako prawdziwy.

Piszcie, komentujcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.