Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od 5 lat mieszkam, studiuję i wykładam na Uniwersytecie Stanowym Nowy Jork w Buffalo. W tym roku bronię doktoratu na wydziale global gender studies. Moje studia doktorskie poświęcone są badaniu polskiej administracji rządowej przez pryzmat relacji między płciami.

Stan Nowy Jork, w którym teraz mieszkam z rodziną, to obecnie światowe epicentrum koronawirusa. Codziennie umiera tu ok. 600-700 osób. Gubernator stanu A. Cuomo wprowadził zakaz wychodzenia z domu bez ważnej przyczyny. Mimo to postanowiłam z moją rodziną zorganizować dzisiejszą akcję nad wodospadem Niagara, bo nie wyobrażam sobie, by niehumanitarna ustawa, zaostrzająca prawo aborcyjne, została uchwalona przez Sejm. Zorganizowaliśmy akcję #projektgodeknadno, bo to jest sprawa, w której po prostu nie możemy milczeć.

Nie możemy być teraz w Polsce, ale w ten sposób protestujemy przeciwko próbom wprowadzenia zakazu, który uważamy za okrutny i skazujący wiele kobiet na cierpienie.

W polskim parlamencie zdecydowaną większość posłów stanowią mężczyźni. Jeśli naprawdę posłom chodziłoby o zapobieganie aborcji, to doświadczenie innych krajów pokazuje, że powinni zadbać o edukację, dostęp do antykoncepcji i wzmocnienie polityki społecznej. Paradoksalnie w krajach, w których nie ma zakazu aborcji, mniej kobiet przerywa ciąże i rodzi się więcej dzieci (Szwajcaria, Francja). Zakaz aborcji oznacza, że będą one wykonywane w mniej bezpiecznych warunkach, szczególnie w przypadku kobiet mniej zamożnych. Chcemy bronić życia kobiet właśnie z siłą Niagary.

W wakacje, po zakończeniu studiów, wracam do Warszawy. Nie chcę, by moja 13-letnia córka żyła w kraju o jeszcze bardziej radykalnie zaostrzonym prawie antyaborcyjnym niż obecnie.

---
Ślijcie nam zdjęcia i Wasze relacje z dzisiejszej demonstracji przeciwko zaostrzeniu prawa do aborcji! Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.