Powstają maski ochronne, płyny do dezynfekcji - firmy przestawiają produkcję na rzecz szpitali, łączą siły we wspólnych projektach. Przekazują pieniądze i produkty, solidarnie pomagają. Akcje pomocowe zbieramy dla Was i publikujemy w tym miejscu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powiadamiajcie nas o przedsięwzięciach, z których mogą skorzystać inni, piszcie na adres: listy@wyborcza.pl

Epidemia coraz bardziej dezorganizuje nam życie. Pytajcie o wszystko, co Was dręczy, niepokoi. Wasze pytania przekażemy ekspertom. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Zbiórka na respiratory

"Zanurzeni w miłości" to ogólnopolska inicjatywa charytatywna prowadzona przez Fundację SMS Z NIEBA we współpracy z diecezjalnymi Caritas. Zbierają pieniądze na doposażenie w respiratory szpitali zakaźnych i przekształconych w zakaźne. W ciągu dwóch tygodni udało im się zebrać fundusze dla piętnastu szpitali: w Koszalinie, Szczecinie, Wałbrzychu, Siedlcach, Lublinie, Bielsku Podlaskim, Opocznie, Radomiu, Wałczu, Białej Podlaskiej, Ostrołęce, Częstochowie, Łomży, Grudziądzu i Toruniu. Przed świętami trwała zbiórka na szesnasty respirator - dla szpitala w Przemyślu. Trwa to zazwyczaj jeden dzień.

Tutaj można dokonać wpłaty

Na Facebooku można sprawdzać bieżące informacje o zbiórce.

100 proc. pieniędzy, które wpływają na konto, jest przeznaczone na respiratory. Wszelkie koszty organizatorzy akcji pokrywają z własnych środków oraz z funduszy partnerów akcji.

OSHEE pomaga szpitalom zakaźnym

Pomoc o wartości 500 tysięcy złotych trafiła już do 41 spośród 50 placówek, którym OSHEE chce pomóc. Szpital zakaźny w Krakowie otrzymał dodatkowo 80 tysięcy złotych na kupno respiratora, urządzenie już służy pacjentom.

Firma prowadzi także akcję „Wspieramy bohaterów”, pamiętając o codziennych potrzebach personelu  medycznego szpitali. OSHEE, Kinga Pienińska i Sonko, należące do koncernu OSHEE, dostarcza im produktów spożywczych. Trafiły już do ponad 20 tysięcy lekarzy, pielęgniarek i innego personelu medycznego w przeszło 40 szpitalach w całej Polsce. Pozostałe placówki otrzymają wsparcie w najbliższych dniach.

- Stojący na pierwszej linii walki z epidemią lekarze, ratownicy i personel szpitali zakaźnych wykonują tytaniczną pracę w obronie nas wszystkich. To bohaterowie tych dni. Zdecydowaliśmy się wesprzeć ich tym, co mamy najlepsze, a co, wierzymy, przyda im się w najbliższym czasie – powiedział Dariusz Gałęzewski, prezes zarządu grupy OSHEE.

Milion złotych od Unilever Polska

Taka jest wartość ponad 60 tys. produktów, które zostaną przekazane do prawie 60 polskich szpitali. Żywność, żele pod prysznic, kremy do rąk oraz płyny do czyszczenia trafiły prawie do połowy placówek. W najbliższym czasie dostanie je reszta placówek (33). Wsparcie otrzymali także ratownicy.

Firma zdecydowała się również pomóc Mazowieckiemu Oddziałowi Okręgowemu Polskiego Czerwonego Krzyża. Blisko 20 tys. produktów zostanie przekazane seniorom. Część z nich trafi do powstańców warszawskich i ich opiekunów.

Dary rozdystrybuuje Mazowiecki Oddział Okręgowy oraz oddziały rejonowe, m.in.: z Ciechanowa, Ostrołęki, Wyszkowa, Płocka, Legionowa, Ostrowi Mazowieckiej, Nowego Dworu Mazowieckiego, przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej oraz samorządami lokalnymi.

– Naturalnym ruchem było zaangażowanie się w pomoc na poziomie lokalnych społeczności, gdzie działamy. Nasze produkty postanowiliśmy przekazać ratownikom medycznym i personelowi medycznemu polskich szpitali, a także tym, którzy są najbardziej narażeni, czyli osobom starszym – mówi Marek Kopyto, General Manager Unilever Polska.

- Dziś tysiącom potrzebujących na Mazowszu przychodzi nam świadczyć pomoc w zupełnie innych warunkach - zwiększonej dbałości o bezpieczeństwo naszych opiekunek, ratowników, wolontariuszy. Tak bardzo potrzeba nam materiałów ochronnych oraz środków czystości i higieny. Dlatego tak cieszy nas wsparcie udzielone przez Unilever - podkreśla Honorata Krzywoń, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK.

Unibail-Rodamco-Westfield wspiera lokalnie

Dyrekcje Centrów Handlowych grupy URW wspierają swoich sąsiadów. Chodzi o to, by pomoc trafiała do osób potrzebujących i faktycznie spełniała swoją funkcję. - Grupa URW stara się zrozumieć potrzeby najbliższych nam organizacji i zapewnić działania, które pozwolą na wypracowanie konkretnych rozwiązań pomocowych  – komentuje Anthony Vesin, Head of Shopping Center Management URW w Polsce.

Westfield Arkadia dofinansowuje kupno artykułów ochronnych dla szpitala zakaźnego na warszawskiej Woli. Ponadto wraz ze Szkołą na Widelcu Grzegorza Łapanowskiego organizuje „Paczkę dobra” - to rzeczywista pomoc dla kilkudziesięciu rodzin z Warszawy, które z powodu epidemii znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Te paczki pozwoliły im poczuć świąteczną atmosferę.

Galeria Mokotów wspiera szpital MSWiA, który został przekształcony w szpital zakaźny. Przekazuje sprzęt medyczny i ochronny, który pomoże lekarzom bezpiecznie walczyć z wirusem.

Galeria Wileńska zlokalizowana na warszawskiej Pradze wsparła konsorcjum stowarzyszeń: Porozumienie dla Pragi i Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”. A to umożliwi dostarczanie codziennych obiadów przygotowanych przez praskie restauracje kilkudziesięciu seniorom i osobom samotnym.

Galeria Ursynów przekazała sąsiadującemu z centrum handlowym Instytutowi Onkologii maseczki ochronne.

Do akcji włączyła się również Wroclavia. Wrocławskie centrum wspomogło akcję #NaRatunekRatownikom i przekazało prowiant dla ratowników medycznych z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Wroclavia przekazała również darowiznę na rzecz akcji, w ramach której powstają przyłbice ochronne dla pracowników służb medycznych na Dolnym Śląsku. Dzięki temu wsparciu powstanie ich 1000.

Wadim Plast potrzebuje folii PET na przyłbice ochronne

Podwarszawska firma Wadim Plast (z siedzibą w Regułach)  wykorzystując swoje możliwości produkcyjne, postanowiła wyprodukować dziesiątki tysięcy przyłbic ochronnych dla pracowników ochrony zdrowia. Każdej doby w podwarszawskim zakładzie produkcyjnym powstaje 10 000 elementów do przyłbic. Udało się  wyprodukować 100 tys. elementów, z czego 75 tys. już zostało dostarczonych. Ale Wadim Plast nie jest w stanie wyprodukować u siebie folii PET, z której wykonana jest szyba ochronna w przyłbicy. Szuka partnerów chętnych do współpracy, produkujących lub importujących folię PET, PYC lub PC.

Czeka także na zainteresowane szpitale. Bo, jak twierdzi każdego dnia może rozesłać kilka/ kilkanaście tysięcy przyłbic.

Wszelkie informacje na ich profilu na facebooku.

Zortrax wspiera służbę zdrowia

Technologia druku 3D jest wykorzystywana do szybkiej produkcji sprzętów ochrony osobistej, takich jak specjalistyczne maski czy przyłbice. W pomoc w walce z pandemią COVID-19 zaangażowała się firma Zortrax, polski producent drukarek 3D. 

- Na przekazanym od Zortrax sprzęcie drukujemy maski ochronne oraz zakrywające całą twarz przyłbice. Testujemy i modyfikujemy różne projekty, tak aby znaleźć najbardziej skuteczne oraz wygodne dla użytkownika rozwiązanie. Zwykłe maski chirurgiczne nie stanowią zbyt dużej ochrony, ponieważ są nieszczelne. Nie przylegają dokładnie do twarzy, więc pomimo ich stosowania pojawia się ryzyko zakażenia. Maski, które obecnie testujemy, mają służyć pracownikom służby zdrowia, szczególnie narażonym i mającym bezpośredni oraz długotrwały kontakt z chorymi pacjentami - mówi dr Jarosław Meyer-Szary z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), który obecnie wraz ze studentami zajmuje się drukowaniem potrzebnego sprzętu.

Produkcja tego typu rozwiązań trwa także w siedzibie firmy Zortrax. Do ratowników olsztyńskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża trafiła już pierwsza partia 100 przyłbic wydrukowanych na drukarkach 3D. W trosce, aby tworzone rozwiązanie jak najlepiej spełniało swoje funkcje, projekt był konsultowany z dr. n. med. Arkadiuszem Trzosem, kierownikiem w Zakładzie Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ratownikami medycznymi z SOR w szpitalu MSWiA w Olsztynie. Dzięki wykorzystaniu filamentów, takich jak: Z-GLASS i Z-PETG – przyłbice można sterylizować za pomocą powszechnie dostępnych środków.

- Obecnie w naszej siedzibie praktycznie przez 24 godziny na dobę pracuje nawet do 140 drukarek 3D. W pracę angażuje się każdy, kto tylko ma taką możliwość. Każdego dnia dowiadujemy się także, że coraz więcej firm i osób, na co dzień używając naszych rozwiązań, postanowiło zaangażować się w pomoc szpitalom i placówkom medycznym. Możliwość szybkiego przekalibrowania drukarki i prosta, intuicyjna obsługa sprawia, że tworzenie sprzętu ochronnego jest możliwe dla każdego. Użytkownicy, którzy do niedawna drukowali oryginalną biżuterię, części do motorów, samochodów czy projektowali elementy wystroju wnętrz, teraz mogą w ciągu kilku godzin stać się producentami niezbędnych dla służb medycznych artykułów - mówi Mariusz Babula, wiceprezes zarządu Zortrax.

Projekt przyłbicy stworzonej przez Zortrax można stąd pobrać bezpłatnie.

Reckitt Benckiser pomaga szpitalom

Reckitt Benckiser, globalna firma produkująca i dystrybuująca środki higieny, wyroby medyczne i produkty lecznicze, przekazała blisko 30 tysięcy masek ochronnych dla polskich oddziałów, klinik neonatologicznych i pediatrycznych. Trafiły one do ponad 80 oddziałów i klinik. Firma świadomie wybrała oddziały pediatryczne i neonatologiczne, chcąc w ten sposób wspomóc pracujący tam personel w opiece nad najmłodszymi pacjentami.

Środki dezynfekcyjne trafią do szpitali zakaźnych - inicjatywa L’Oréal Polska oraz Wyborowa Pernod Ricard

L’Oréal Polska oraz Wyborowa Pernod Ricard połączyły siły, aby środki do sanityzacji rąk trafiły do polskich szpitali zakaźnych. Wyborowa Pernod Ricard  przekazała L’Oréal Warsaw Plant alkohol potrzebny do wyprodukowania 500 tys. opakowań żelu wodno-alkoholowego do sanityzacji rąk.

Firmy przekażą łącznie około 500 tys. opakowań takiego żelu (100 ml, 65-proc. stężenie alkoholu). Zostanie on przekazany do szpitali zakaźnych dzięki firmie Asclepios SA, która podjęła się bezpłatnej dystrybucji.

W pierwszej kolejności żel trafi do szpitali zakaźnych w Zielonej Górze, Poznaniu oraz Warszawie – miast, w których działają fabryki obu koncernów. Reszta zostanie przekazana kolejnym szpitalom zakaźnym na terenie Polski.

- Już kilka tygodni temu rozpoczęliśmy produkcję środków, które nieodpłatnie przekazujemy potrzebującym. Nadaliśmy temu absolutny priorytet, elastycznie reorganizując pracę fabryki i wprowadzając wzmocnione zasady bezpieczeństwa, aby chronić także naszych pracowników - podkreśliła Ewa Urbaniak, dyrektorka L`Oréal Warsaw Plant.

- Bardzo istotne jest teraz podejmowanie wspólnych działań. Dlatego właśnie zaangażowaliśmy się we współpracę z firmą L’Oréal Polska, w efekcie której możemy pomóc polskiej służbie zdrowia i społeczeństwu - mówi Fabrice Audan, prezes Wyborowa Pernod Ricard.

6 tys. przyłbic ochronnych dla służby zdrowia dzięki wsparciu Avivy

Aviva sfinansuje kupno 10 nowych drukarek 3D oraz materiałów umożliwiających produkcję 6 tys. przyłbic ochronnych przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W najbliższych tygodniach przyłbice trafią do pracowników służby zdrowia. Wydział Fizyki UW rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych, wykorzystując drukarki 3D dostępne w pracowni Makerspace@UW. Pracują przy tym wolontariusze – studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Fizyki. Wyprodukowali już 1 tys. przyłbic. Produkcję finansował do tej pory Wydział Fizyki i darczyńcy indywidualni. Przyłbice otrzymuje na bieżąco personel medyczny i ratownicy zajmujący się chorymi na COVID-19. Wydział Fizyki UW otrzymuje wsparcie za pośrednictwem Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego.

– Wspieramy szlachetną inicjatywę Wydziału Fizyki UW, zwiększamy ich moce przerobowe. Nasi bohaterowie – lekarze, pielęgniarki, ratownicy – otrzymają dzięki temu w najbliższym czasie 6 tys. przyłbic, aby mogli bezpieczniej przewozić i leczyć pacjentów. To kolejny etap naszego zaangażowania w walce z epidemią – mówi Adam Uszpolewicz, prezes grupy Aviva.

Aviva wspiera także Polski Czerwony Krzyż. Firma sfinansowała kupno środków ochronnych dla 5 tys. opiekunek PCK, które opiekują się samotnymi i przewlekle chorymi seniorami.

To dziesiąta część naszego poradnika. W pierwszej pisaliśmy m.in. o bezpłatnych posiłkach dla lekarzy, w drugiej – o wykładach online i niemal powszechnym ruchu szycia maseczek dla personelu medycznego, w trzeciej – m.in. o pomocowej akcji PAH dla dzieci pozbawionych ciepłego posiłku z racji zamknięcia szkół, w czwartej - m.in. o bezpłatnej pomocy psychologicznej. W piątej o tym, jak młode małżeństwo z Zielonej Góry drukuje ochronne przyłbice na drukarce 3D. W szóstej - m.in. o inicjatywach ludzi kultury. W siódmej - o aplikacji, która samemu ułatwia kontrolę stanu zdrowia. W siódmej o aplikacji, która ułatwia samodzielną kontrolę stanu zdrowia. W ósmej o wsparciu dla wolontariuszy, którzy pomagają powstańcom Warszawy. W dziewiątej - o zbiórce dla ratowników, którym ciągle brakuje ochronnego sprzętu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem