Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co dzisiaj powiedzieliście i powiecie swoim dziadkom? Piszcie: listy@wyborcza.pl

Podobnie jak wielu innych zadzwonili do swoich bliskich na święta i namówili innych, aby robili to samo. Nasi bohaterowie są z różnych światów i różnych pokoleń, ale łączy ich jedno - są bardzo znani w swoich środowiskach. Nieznajomi kłaniają się im na ulicy, a ich kanały na YouTubie, Instagramie, Facebooku, Twitterze czy Tik Toku śledzą miliony osób. Rzadko się zdarza, że te niewidzące się na co dzień światy mówią jednym głosem - teraz się udało. Prawdziwa koniunkcja sfer - co z tego wyniknie?

Polski youtuber Remigiusz 'reZigiusz' Wierzgoń w kampanii #ZadzwonDoDziadkowPolski youtuber Remigiusz 'reZigiusz' Wierzgoń w kampanii #ZadzwonDoDziadkow redakcja

Dlaczego w piątek "Wyborcza", "Wysokie Obcasy", Publicon, Get Hero oraz Wykop rozpoczęły dwudniową akcję #ZadzwonDoDziadkow? Bo wszyscy - niezależnie od tego, na kogo głosujemy, ile mamy mamy lat i gdzie mieszkamy - nie wiemy, jak długo jeszcze będziemy musieli żyć w odosobnieniu. Dla wielu z nas te Święta Wielkanocne są pierwszymi, które spędzamy bez najbliższych. Seniorzy, nasi rodzice i dziadkowie – osoby, które tak bardzo kochamy i o które wyjątkowo się teraz troszczymy – odczują to szczególnie boleśnie.

Wielkosobotni, 24. odcinek podcastu "Wyborczej" "Polacy na świecie" też jest poświęcony akcji #ZadzwonDoDziadkow - czytelnicy z Hamburga, Ho Chi Minh, Arnhem, Amsterdamu i Londynu opowiadają o epidemii w ich miastach i jak kontaktują się ze swoimi najbliższymi w Polsce.

Jadwiga i Jan to bohaterowie reportażu opublikowanego przez krakowską "Wyborczą - zostali sami. 70 lat są małżeństwem, ale tak intensywnie i długo jeszcze ze sobą nie byli. Czasami trudno to wytrzymać. Jadwiga: – Mąż ogląda i czyta, coś tam czasem podłubie, naprawi (albo zepsuje); ja lubię czytać w łazience, bo tam najcieplej. Piszę wspomnienia, czasem wracam do młodości, a czasem zahaczę o dziś. Ale żeby mnie koronawirus inspirował, to nie powiem.

Yoshihito Mayoshe: Zadzwońcie do nich, powiedzcie, że ich kochacie, że się o nich martwicie.

Lena Kociszewska: Zróbcie przyjemność dziadkom!

Remigiusz "reZigiusz" Wierzgoń: Pamiętajcie o dziadkach!

#ZadzwonDoDziadkow: Yoshihito Mayoshe#ZadzwonDoDziadkow: Yoshihito Mayoshe red

"W drugi dzień tegorocznych Świąt Wielkanocnych wypadają 92. urodziny mojej babci. To jedna z najważniejszych osób w moim życiu. Jest centralną postacią naszej rodziny – to w jej dwupokojowym mieszkaniu przez lata krzyżowały się drogi wszystkich członków rodziny. To tam rozwiązywały się też wszelkie spory. W tę Wielkanoc znów mieliśmy się spotkać, by świętować urodziny babci. Ale wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że właśnie dlatego, że jest dla nas ważna, nie spotkamy się z nią. Chcemy ją chronić – nie wiadomo, kto z nas mógłby jej przynieść do domu chorobę" - napisała w swoim świadectwie Magdalena Karst-Adamczyk, redaktorka "Wysokich Obcasów".

Katarzyna Herman: Pamiętajcie o swoich dziadkach. Przeżywają niełatwy czas, są zagubieni.

Arkadiusz Jakubik: Wiem, że czas jest niełatwy, ale mam do was prośbę…

Artur Barciś: Wiersz dla babć i dziadków.

Artur Barciś w kampanii #ZadzwonDoDziadkowArtur Barciś w kampanii #ZadzwonDoDziadkow redakcja

- Starajmy się wykorzystać ten czas na otwarcie uczuciowe i bliskość, o której może zapomnieliśmy. Myślę, że dziś rodzice i dziadkowie przede wszystkim potrzebują świadomości, że bliscy są naprawdę bliscy, zarówno uczuciowo, jak i praktycznie. Trzeba dać im poczucie pewności, że myślimy o nich i jesteśmy, by pomóc. Używajmy komórki nie tylko do pracy czy rozrywki, ale też pielęgnujmy z jej pomocą relacje, bo dziś inaczej się nie da. Chrońmy ich, by nie dali się wciągnąć w wir lęku.

Dzwońmy do rodziców i dziadków, łączmy się z nimi przez Skype’a, Zooma czy cokolwiek, co może być dziś pomostem pomiędzy rozdzieloną rodziną. Troszczmy się o to, czy mają leki, pytajmy, czy niczego im nie brakuje. Przypominajmy, że bez prawdziwej potrzeby nie powinni wychodzić - radził z kolei psychiatra i terapeuta prof. Bogdan de Barbaro.

Basia Balicka: Zapewne wielu z nas nie potrafi sobie wyobrazić świąt bez bliskich.

Adrian Rokowski: Babcia? Cześć, to ja, Adrian!

Wiktoria Wierzgoń: Zapytajcie dziadków, czy wszystko u nich w porządku.

Adrian Rokowski, #ZadzwonDoDziadkowAdrian Rokowski, #ZadzwonDoDziadkow redakcja

- Ten kryzys może być dla nas bolesny w skutkach, ale też bardzo rozwojowy. Może zaprocentować rozwojem w relacjach. Kryzys może być możliwością, szansą i rozwojem. Święta z dala od rodziny mogą nam uświadomić, jak bardzo jest nam ona bliska, jak bardzo nam jej brakuje, za czym tęsknimy - mówi dr Edyta Bonk, psycholożka rozwojowa.

Jeleniewska: Chciałam wam przypomnieć, aby zadzwonić do dziadków.

Katarzyna Żak: Pamiętajcie o swoich dziadkach, przeżywają teraz niełatwy czas.

Przemysław Bargiel: Niech w te święta każdy zrobi coś dobrego.

Do akcji dołączają kolejne osoby, m.in. Marlena Sojka, Sandra Kubicka, Karol Paciorek, Sadek czy Paweł Tkaczyk.

Śledź naszą akcję na Facebooku.
---
Co dzisiaj powiedzieliście i powiecie swoim dziadkom? Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.