Będziemy głośno i stanowczo sprzeciwiać się głosowaniu za tymi zmianami. My, kobiety, jesteśmy największą grupą społeczną w Polsce i nie ma w nas zgody na odebranie nam praw - apelują do posłanek i posłów przedstawicielki ponad 100 organizacji kobiecych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowne Posłanki, Szanowni Posłowie!

My, ponad 100 organizacji kobiecych i grup nieformalnych zrzeszonych pod szyldem Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem, stanowczo sprzeciwiamy się zmianom zaproponowanym w projekcie ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję", które będą poddane pod głosowanie na 10. posiedzeniu Sejmu w dniu 15 kwietnia.

Polska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych praw antyaborcyjnych w Europie. Jest jedynym dużym krajem Starego Kontynentu, który sankcjonuje przymus rodzenia.

Aborcja jest legalna tylko w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, ciężkich uszkodzeń płodu lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu bądź innego czynu zabronionego, np. kazirodztwa. Mimo tych trzech przesłanek, w których aborcja jest dozwolona, istnieje wiele barier, które utrudniają do niej dostęp. Zaledwie 10 proc. szpitali wywiązuje się z obowiązku wykonywania terminacji ciąży w ustawowych przesłankach.

Projekt Kai Godek doprowadzi do praktycznie całkowitego zakazu aborcji. Obecnie aż 98 proc. terminacji ciąży wykonuje się z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Ten skandaliczny projekt w praktyce narazi kobiety na większą przemoc instytucjonalną. Tej przemocy sprzeciwiają się Wasze elektoraty.

Za ZŁAGODZENIEM restrykcyjnych przepisów jest 43 proc. wyborców i wyborczyń PiS, 68 proc. - Platformy Obywatelskiej i 75 proc. - Lewicy, jak pokazują wyniki badań socjologicznych “Polityczny cynizm Polaków”.

Proponowane zmiany przez “Zatrzymaj aborcję” ograniczą dostęp do badań prenatalnych, tym samym zmuszając kobiety do donoszenia ciąży, która może rozwijać się nieprawidłowo, doprowadzając do nieodwracalnych zmian płodu. W konsekwencji kobiety będą zmuszone do urodzenia dziecka tak obciążonego wadami, że będzie wymagało opieki paliatywnej lub też może umrzeć niedługo po urodzeniu. Jest to skazywanie zarówno dziecka, jak i kobiety na wielkie cierpienie i niebywałe obciążenie. Równocześnie narusza to podstawowe prawa człowieka w dostępie do zdrowia, podstawowych świadczeń zdrowotnych i informacji o stanie zdrowia. Utrudniony dostęp do diagnostyki i rzetelnej informacji pozbawi osoby w ciąży dostępu do terapii wewnątrzmacicznych w przypadkach, gdy poważne wady rozwojowe są możliwe do uleczenia. Wprowadzenie zmian zaproponowanych przez “Zatrzymaj aborcję” to również skazywanie kobiet na przemoc systemową i odbieranie im prawa do samostanowienia.

Procedowanie zaproponowanych zmian jest ciosem dla milionów kobiet w Polsce i ich rodzin. Głosowanie nad haniebnym projektem, który nie ma wsparcia społecznego, jest tym bardziej skandaliczne, że w obliczu stanu epidemicznego społeczeństwo jest pozbawione możliwości sprzeciwu w postaci protestu ulicznego przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.

To jednak nie znaczy, że damy się uciszyć, bo się nie damy! Będziemy głośno i stanowczo sprzeciwiać się głosowaniu za tymi nieludzkimi zmianami. My, kobiety, jesteśmy największą grupą społeczną w Polsce i nie ma w nas zgody na odebranie nam praw!

Dlatego też apelujemy do Posłów i Posłanek: Nie wydawajcie wyroku na nas, na Wasze siostry, córki, koleżanki czy przyjaciółki! Pokażcie swój sprzeciw wobec projektu “Zatrzymaj aborcję”. Pokażcie, że jesteście sojusznikami i sojuszniczkami kobiet i stańcie po naszej stronie. Pokażcie, że realizujecie oczekiwania Waszych elektoratów, a nie fundamentalistów.

Zapamiętamy wyniki Waszego głosowania przy następnych wyborach.

Stanowisko podpisuje 105 organizacji i grup nieformalnych zrzeszonych pod szyldem

Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem:

1. ADDP l’Association Défense de la Démocratie en Pologne (Stowarzyszenie na rzecz Obrony Demokracji w Polsce)

2. ASTRA Network

3. BABA Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet

4. Berliński Kongres Kobiet

5. Black Brussels Balloons

6. Czarny Protest Gliwice

7. Democracy is OK (DOK)

8. Demokratyczna Unia Kobiet

 Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Panią Godek, wybitną specjalistka od "ochrony życia"z całym swoim niepokalanym sztabem, wzywamy do odizolowanych Zakładów Opieki Społecznej. Tam teraz życie jest najbardziej zagrożone, a personelu i opieki tragicznie brak. Nie sztuka robić tylko kasę, karierę i udawać świętą od cudzych macic i pławić się w cudzym cierpieniu.
  już oceniałe(a)ś
  38
  1
  Oczekuję od Godek deklaracji, dokładnie gdzie i kiedy oraz w jakim charakterze weźmie na siebie konsekwencje swojej ideologii.
  @Szafirowlosa
  "Konsekwencje "jej ideologii ; kasa, kariera, wyniosła sława "świętej"
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Szafirowlosa
  Pani Kaja Godek wzięła je na siebie w pełni od samego początku - o ile wiem zdecydowała się urodzić i wychowuje dziecko z zespołem Downa.
  Dlatego - pomimo, że jej poglądy są tak kontrowersyjne (ja ich nie podzielam) - to jej postawa zasługuje w moim przekonaniu na choćby próbę zrozumienia oraz na szacunek.
  już oceniałe(a)ś
  0
  12
  @januszw.jankowski
  A co jest godne szacunku w urodzeniu dziecka z zespołem Downa?
  Rozwiniesz swoją "myśl"?
  Przy okazji napisz w jaki sposób weźmie na siebie odpowiedzialność za to, że w wyniku jej katolobbingu jakaś kobieta urodzi pół z wadami wrodzonymi/upośledzeniem?
  Dawaj!
  A co do zrozumienia jej - jej intencje są dla wszystkich jasne, to są ordynarnie proste mechanizmy, prostackie wręcz i bardzo prymitywne
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Kotek_Mruczus
  pytasz:
  ** (...) co jest godne szacunku w urodzeniu dziecka z zespołem Downa? **

  Trzeba to rozpatrywać biorąc pod uwagę jej (religijnie ukształtowany) światopogląd w kwestii tego czym jest życie ludzkie - i jak w związku z tym należy je traktować ... co jest granicą nieprzekraczalną, co jest wobec niego koniecznym obowiązkiem ... itd.

  ... A Kaja Godek wiedziała, będąc w ciąży, że urodzi dziecko dotknięte poważną ułomnością. Ułomnością, która przysporzy znacznie większego życiowego cierpienia jej jako matce, niż samemu dziecku - ponieważ ono i tak nigdy nie będzie w stanie zrozumieć swojego położenia. Godne szacunku w jej zachowaniu jest to, że w takiej sytuacji pozostała wierna swoim przekonaniom (można bez przesady powiedzieć, że wręcz heroicznie), które miała wcześniej. Bo w przeciwnym wypadku możnaby powiedzieć: miała ultradoktrynalnie religijny stosunek do życia poczętego wtedy, kiedy jej to nie dotyczyło, oczekiwała takiej postawy od innych - kiedy jej to nie dotyczyło, lecz kiedy na nią samą padło, to "dała nogę" z pola bitwy.
  Jest tak, że odwaga i wytrwałość są wartościami nawet wówczas gdy, służąc błędnej sprawie, charakteryzują naszego światopoglądowego przeciwnika. Pod warunkiem jednak, że ową sprawę można określić wlaśnie jako "błędną" - ale nie jako intencjonalnie podłą, złą. A takich zarzutów jej światopoglądowi postawić nie możemy.

  Nie doczytałeś się, że nie zgadzam się z poglądami na temat (istoty) życia jakie ma Kaja Godek ? ... - Nie zgadzam się z nimi, ponieważ uważam, że kwestii życia ludzkiego nie można traktować w kategoriach wyłącznie biologicznych - pomijając te ze sfery psychologicznej, emocjonalnej.

  Nie wiem co masz na myśli pisząc o ordynarnie prostych, prymitywnych mechanizmach motywujących ? One są po prostu psychologicznie zrozumiałe wówczas, gdy zestawimy jej motywację (przekładającą się na społeczno-polityczną aktywność - a ta aktywność ją wzmacnia, co jest jej psychologicznie niezbędne wobec skali podjętych trudów) z jej katolickim wychowaniem i środowiskiem, bardzo silnym charakterem i konkretną sytuacją, w której się znalazła - a której się nie poddała.
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  @januszw.jankowski
  Pani Godek nie zasługuje na żadne uznanie. Ona wyznaje jakieś zacofane, nienaukowe idee i postąpiła zgodnie z nimi tzn urodziła bez względu na wadę. Nawet nie można powiedzieć że to intelektualne średniowiecze bo wtedy uznawano że dusza wnika dopiero od któregoś tam dnia i to w zalezności od płci, a nie od poczęcia jak uważa Pani Godek. Ja się nie wtryniam w jej intelektualną miałkość i absurdalne poglądy więc niech Godek nie wtrynia się w moje. Dla mnie kasztan to nie kasztanowiec, jajko to nie kura, a zygota i zarodek to nie człowiek. I dla mnie nadrzędny jest dobrostan tj zdrowie i życie matki nad prawem zarodka i płodu do życia. Skoro pasożytuje w ciele matki często bez jej wiedzy i zgody to matka ma prawo decydować o jego statusie. Uważam, ze ogólne zasady: przerywanie ciązy do 12t + po badaniach prenatalnych po wykryciu wady powinny być dostępne dla wszystkich i na życzenie.Pani Godek jest po prostu nieludzka skazując ludzi również na rodzenie płodów bez twarzy, mózgu, z gałkami na zewnątrz ciała,
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @januszw.jankowski
  Ale to jest jej prywatna sprawa. A chodzi raczej o to, że jeśli chce decydować za inne kobiety, to w konsekwencji powinna wziąć na siebie cieżar tej decyzji - czyli pomagać im. Ale ona w doopietoma, powrzeszczy i zostawi je samym sobie. I to jest obrzydliwe: robić kariere na cudzym cierpieniu.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @januszw.jankowski
  Wszystko jest w porządku, z wyjątkiem toku rozumowania : z tego że ja dobrowolnie podjęłam decyzję mając po temu ważne dla mnie powody wynika, że należy wymusić podjęcie podobnej decyzji na wszystkich, stosując przymus prawny.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Masza

  Niedokładnie streszczasz tok rozumowania pisząc : " (...) mając po temu ważne DLA MNIE powody " .
  Światopogląd katolicki zakłada, że obowiązek ochrony każdego życia ludzkiego (na jakimkolwiek jego etapie) jest OGÓLNIE bardzo ważny i dotyczyć musi wszystkich - ponieważ życie, którego źródłem jest Bóg, jest absolutną świętością (ale wiemy, że kwestia niezgody społecznej - wzajemnych oskarżeń i protestów polega na istotnie różnym pojmowaniu tego czym jest życie ... tego w czym tkwi jego wartość). I stąd dopiero - z przynależności do Kościoła wynika i potrzeba osobistego przestrzegania przez Kaję Godek tej najważniejszej zasady moralnej jak i dokładania wszelkich starań aby wszyscy tej zasady przestrzegali. Nie ma w tym niczego dziwnego, że światopogląd katolicki zakłada kształtowanie społeczeństwa również środkami prawnymi. - Przecież świecka idea praw człowieka wraz z jej podstawowym odwołaniem do pojęcia przyrodzonej ludzkiej godności również jest narzucona przymusem prawnym. Przeróżne inne idee i pomysły także są w ten sposób społeczeństwu narzucane. Choćby feminizm żąda narzucenia wszystkim państwom na całym świecie, poprzez odpowiednie konwencje, obowiązku przestrzegania praw kobiet w takiej ich wersji, jak sobie te prawa wyobraża zachodnia feministyczna filozofia.

  Powiedzmy, że wszystko jest w porządku dopóki prawo tworzone jest w sposób demokratyczny - w sposób pozwalający na równych zasadach przedstawiania i bronienia swoich racji każdemu aktywnemu politycznie podmiotowi. Tu obecny nasz polski problem jest oczywisty - nie ma demokracji, nie ma państwa prawa, nie ma Trybunału Konstytucyjnego, niezależnych sądów itd. Nie ma też jak wiadomo przejrzystości, gdy chodzi o relacje między państwem a Kościołem.

  Tylko jeśli powiesz, że ultraortodoksi katoliccy chcą wykorzystać tę sytuację - to taki zarzut mógłbym zrozumieć i wobec Kai Godek pośród nich. Ale z drugiej strony myślę, że trudno jest się oprzeć pokusie wykorzystania politycznej okazji, jeśli się tak głęboko wierzy , że ranga celu w tym wypadku przeważa nad wszystkim.
  - W każdym razie Kaja Godek nie zasługuje na zohydzanie jej osoby.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Skoro to kobiety podsyłają księżom - potencjalnym bezkarnym pedofilom - na ideologizację i obrzędy swoje dzieci, to dlaczego miałyby być konsekwentne i w tej sprawie? Tolerują kk w swoich domach, niech tolerują w swoich macicach. Szczególnie katoliczki. W Polsce po 1918 r prawa i obyczaje były powiązane z wyznawaną religią. Dlatego Piłsudski zmienił wyznanie aby się rozwieść. Może więc panie katoliczki niech sobie tworzą piekło na ziemi, a ateiści niech żyją normalnie? Można było kiedyś, więc można i teraz.
  już oceniałe(a)ś
  19
  1
  Od dawna mamy ujemny przyrost n. przy najbardziej drakońskich przepisach z możliwych. Nikogo nie dziwi ta zagadka? Nikt nie miał odwagi, żeby zaprotestować, że zakaz aborcji to zakaz aborcji dla ubogich?
  Żadna z partii nie była na tyle odważna, żeby wpisać do programu aborcję na życzenie, pełen dostęp do badań prenatalnych i zniesienie klauzuli sumienia. Zatem proszę się nie dziwić, tylko założyć partię. Chętnie zagłosuję.
  To, że pis wróci do pomysłów z jesieni 2015 r. było wiadome dla każdego, kto ma mózg na poziomie stułbiopława.
  Każda z sygnatariuszek protestu powinna stanąć w prawdzie i zapytać samą siebie: na kogo głosowałam pół roku temu?
  @asinau
  Partią, która ma w programie aborcję na życzenie jest partia Razem.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @tilinka
  Tylko trochę mają kłopot z pełną dostępnością badań prenatalnych, co oznacza, że nadal niestety uginają się pod niewypowiedzianym życzeniem kato-podatnych.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pani Godek, transparentna katoliczka wynosi się ponad samego Boga.
  Bóg biblijny określił jednoznacznie hierarchie życia;
  W II księdze mojżeszowej 21/22-23 za unicestwienie płodu nakazuje uiścić rekompensatę pieniężną, za zabicie kobiety ciężarnej, żąda życia za życie.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  Religia to najstarsza zdiagnozowana choroba psychiczna.
  To dzięki niej pojawiają się takie godki.
  już oceniałe(a)ś
  15
  1
  Polskim kobietom należy się restrykcyjne prawo. Skoro nie potrafią skutecznie głosować za wolnością i demokracją, potrafią gardłować na ulicy, a po mszy iść do urn i wypełniać wolę kościoła lub wcale nie głosować, to niech sobie cierpią. Niech żyją w piekle i niech nie mają do nikogo o to pretensji.
  @Palec_Pralata
  "Polskim kobietom należy się restrykcyjne prawo" ??? A dzieci prałacie to się z kapusty biorą, mężczyźni nie biorą w tym udziału ?
  To restrykcyjne prawo dotyczy również mężczyzn. Oni też doświadczają niechcianych ciąż, patologicznych - zagrażających kobiecie , troski o partnerki, siostry, matki . Ty nie ? cyborg jakiś ?
  Poza tym, ze statystyk wynika, że mężczyźni częściej głosują na fundamentalistów niż kobiety, więc przestań pitolić.
  już oceniałe(a)ś
  14
  3
  @sekwoja16
  I co z tego, co robią mężczyźni? Kobiet jest więcej. Jakby miały trochę oleju w głowie, to by wybrały to, co dla nich lepsze. 100 lat praw wyborczych minęło. A i tak ponad połowa kobiet głosowała na Dudę. Masz to w swoich statystykach czarno na białym.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @Palec_Pralata
  Powtarzam to od lat, że Polki maja takie prawo na jakie zasługują. Niemal wszystkie kobiety w Europie wywalczyły sobie równe prawa, tylko tutaj ich sytuacja się pogarsza. Tzw przeciętne kobiety sa ogłupione kosciolem i patriarchatem, a tzw aktywistki totalnie nieskuteczne.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @sekwoja16
  To wszystko prawda. Wszyscy, którzy tu piszą mają rację.
  Kobiety nie zasługują na to, aby odbierać ima prawa. Nikt nie zasługuje, ale wiele kobiet zachowuje się tak, jakby nie rozumiały, że za odbieraniem im praw stoi KK. Głosują na partie, które ich prawa składają na ołtarzu KK. Mężczyzn tez to dotyczy, ale wielu dopóki nie doświadczy osobiście tego dramatu, też popiera pis- KK.
  To prawda, że prawa kobiety muszą wywalczyć sobie, same z poparciem mężczyzn.
  Nie da się stać w rozkroku i domagać się praw od polityków, jednocześnie klęczeć przed księdzem, bo póki dużo z was klęczy, politycy będą sprzedawać wasze prawa za poparcie wyborcze KK.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Coś tak podłego i koszmarnego Kobiecie może na tej planecie zgotować tylko druga Kobieta... ?...właśnie Takie są baby...?.
  @sarmata-lach
  Coś takiego i o wiele gorzej "zgotowują" od tysięcy lat kobietom mężczyźni przy współudziale sfanatyzowanych lub/i sprzedajnych kobiet (mam na myśli takie osobniczki jak kaja godek a nie uczciwie pracujące dziewczyny do towarzystwa) . Na szczęście od jakichś stu lat kobiety zaczęły się publicznie i solidarnie przeciwstawiać temu zamordystycznemu sposobowi na życie.Dziewczyny nie dajcie się.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0