Coraz szerszym strumieniem płynie pomoc do szpitali zakaźnych, bo tam właśnie przebiega pierwsza linia walki z epidemią. Firmy przekazują pieniądze i potrzebne produkty. Dają, ile kto może - w imię solidarności. Akcje pomocowe zbieramy dla was i publikujemy w tym miejscu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powiadamiajcie nas o przedsięwzięciach, z których mogą skorzystać inni, piszcie na adres: listy@wyborcza.pl

Epidemia coraz bardziej dezorganizuje nam życie. Pytajcie o wszystko, co was dręczy i niepokoi. Wasze pytania przekażemy ekspertom. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Chcą pomagać
 

Warta przekaże 10 milionów złotych na walkę z koronawirusem

Połowę tych środków dostaną wybrane szpitale zakaźne, które są na pierwszej linii frontu walki ze skutkami koronawirusa. W ten sposób pomoc trafi w miejsca, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Firma wykorzysta m.in. środki, które miały być przeznaczone na kampanię jubileuszową z okazji 100-lecia jej działalności.

Uruchamia także akcję „Zostań w domu i pomagaj”. Zakłada ona, że część składki ze sprzedaży zdalnej zostanie przeznaczona na lokalne działania w ramach walki z epidemią.

– W obliczu wielkiego wyzwania, przed jakim wszyscy stanęliśmy, Warta dołącza do szerokiej koalicji ludzi, firm i instytucji wspierających walkę z koronawirusem. Jesteśmy w sytuacji, gdy solidarność i odpowiedzialność społeczna są najważniejsze. Dlatego też chcemy skierować nasze działania nie tylko do jednej wybranej grupy, ale szeroko – aby przeciwdziałać wszelkim skutkom wirusa, również społecznym i psychologicznym. Zadaniem ubezpieczycieli, w tym Warty, jest pomagać – i to właśnie staramy się robić w przemyślany i punktowy sposób – mówi Jarosław Parkot, prezes zarządu Warty.

Pół miliona dla szpitali od SWISS KRONO

Producent płyt i wyrobów drewnopochodnych przeznaczył 500 tys. zł na pomoc szpitalom w województwie lubuskim (siedzibę ma w Żarach) w walce z pandemią SARS-CoV-2. Za te pieniądze zostanie kupiony sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej dla personelu placówek.

– Od samego początku czynnie włączamy się w walkę z epidemią koronawirusa i stąd wsparcie dla lubuskich szpitali. W obecnej sytuacji uważamy, że to coś naturalnego i niezmiernie ważnego. To także wyraz naszego szacunku do wszystkich służb walczących z epidemią – tłumaczy Maciej Karnicki, prezes SWISS KRONO Sp. z o.o.

Które szpitale otrzymają wsparcie? Żarskie szpitale: 105. Kresowy Szpital Wojewódzki oraz Szpital na Wyspie otrzymają po 100 tys. zł na specjalistyczne urządzenia medyczne i wyposażenia. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim dostanie 15 łóżek o wartości 214 tys. zł. Firma przekazała też 100 tys. zł na specjalistyczne urządzenia medyczne oraz wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze.

Zbiórka „ODDECH OD REKLAMY - na respirator”

W obliczu pandemii koronawirusa potrzeby polskiej służby zdrowia są nieskończone. Lekarze, którzy każdego dnia walczą o zdrowie i życie Polaków, pilnie potrzebują sprzętu. Grand Press Found uruchamia zbiórkę „ODDECH OD REKLAMY – zbieramy na respirator”. W ten sposób branża medialna, choć sama już odczuwa skutki kryzysu, wesprze tych najbardziej potrzebujących.

Tu możesz pomóc

– Dajmy oddech tym, którzy zachorują. Złóżmy się na respirator! Zbierzmy 100 tys. zł, by móc kupić choć jeden. Wierzę, że się uda – apeluje redaktor naczelny „Press” Andrzej Skworz.

Aldi przekazuje produkty lekarzom i sztabom kryzysowym

Firma sukcesywnie dostarcza produkty o łącznej równowartości niemal 150 tys. zł. Wśród nich są m.in. batoniki proteinowe, wafle ryżowe, ciasteczka i soki, a także inne produkty, które w czasie wytężonej pracy w trudnych warunkach pozwolą na szybkie uzupełnienie energii.

Cała akcja została zaplanowana na kilka tygodni. Firma kontaktuje się z kolejnymi placówkami i na bieżąco weryfikuje dostawy. W najbliższych dniach wsparcie otrzymają Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu, Megrez Sp. z o.o. – szpital w Tychach, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe i Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach.

Środki czystości dla szpitali od drogerii internetowej Horex.pl

Firma Horex.pl zdecydowała się przekazać szpitalom mydła oraz kremy do rąk. Trafią one do kilkunastu lecznic. Analizując zamówienia, przekonała się, że zarządzający szpitalami i kadra medyczna takich właśnie produktów najczęściej szukają. Później pojawiły się bezpośrednie apele lecznic.

Do rozdysponowania jest tysiąc sztuk mydeł oraz tysiąc sztuk kremów do rąk. Spółka dostarczyła już kosmetyki do Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze (po 100 sztuk), Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (100 sztuk), Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. (100 sztuk) oraz 50 sztuk do szpitala w Żarach. Środki czystości trafiły również do szpitala we Wrocławiu, a niebawem dotrą do lecznic w Łodzi, Tychach, Bolesławcu oraz Częstochowie.

– Nasza odpowiedź na apele szpitali nie mogła być inna – zaznaczają pracownicy Horex.pl. – Swoim działaniem chcemy udowodnić, że nie trzeba być gigantycznym przedsiębiorstwem, by w tak krytycznej sytuacji przyłączyć się do pomocy. Każda firma niezależnie od swojej wielkości może dołożyć małą cegiełkę do walki z pandemią. – Tak sprawna i szybka inicjatywa nie byłaby możliwa, gdyby nie nasi partnerzy: Miraculum Cosmetics Polska oraz dystrybutor kosmetyków Sonia, którzy niemal natychmiast przyłączyli się do organizowania pomocy – dodają.

Preparaty do żywienia medycznego od Nutricii

Nutricia, producent żywienia medycznego oraz żywności dla niemowląt i małych dzieci, przekazała 30 tys. preparatów do żywienia medycznego do szpitali zakaźnych w całej Polsce.

Partnerem akcji przekazania darowizny szpitalom jest Bank Żywności SOS w Warszawie.

Firma zachęca także, by przyłączyć się do wspólnych podziękowań dla przedstawicieli środowiska medycznego, którzy walczą na pierwszym froncie z epidemią SARS-CoV-2.

Spot przygotowany przez pracowników można obejrzeć tutaj.

– Naszą misją jest służenie ludziom najlepszą opieką żywieniową w najwrażliwszych momentach ich życia, także takich jak ten dzisiaj. Jako społeczność Nutricia swoje wsparcie okazujemy w sposób zarówno praktyczny, jak i symboliczny. Przekazujemy 30 tys. preparatów do żywienia medycznego do szpitali zakaźnych, dzięki czemu pacjenci dotknięci wirusem SARS-CoV-2 otrzymają bezpieczne i pełnowartościowe posiłki w walce z chorobą. Natomiast w ramach inicjatywy #DziękujemyBohaterom wyrażamy swoją wdzięczność dla personelu medycznego za jego opiekę nad chorymi na koronawirusa i zachęcamy do tego całe społeczeństwo – mówił Paweł Piątek, dyrektor generalny Nutricia Polska Sp. z o.o.

Dramatyczny apel ratowników pogotowia!

Potrzebują maseczek, rękawic i fartuchów chirurgicznych. Chcą zebrać 100 tys. zł na ich kupno. Pierwsza partia maseczek oraz przyłbic już została kupiona, ale potrzeby są dużo większe. W karetkach, w których przewożeni są chorzy (również ci z podejrzeniem koronawirusa), brakuje rękawiczek, kombinezonów i środków dezynfekujących. Wyjeżdżając tak do pacjentów, ratownicy narażają siebie i nas!

Możesz im pomóc. Trwa zbiórka #razemzRatownikami

O czym pisaliśmy do tej pory

W pierwszej części naszego poradnika pisaliśmy m.in. o bezpłatnych posiłkach dla lekarzy, w drugiej o wykładach online i niemal powszechnym ruchu szycia maseczek dla personelu medycznego, w trzeciej m.in. o pomocowej akcji PAH dla dzieci pozbawionych ciepłego posiłku z racji zamknięcia szkół, w czwartej m.in. o bezpłatnej pomocy psychologicznej. W piątej o tym, jak młode małżeństwo z Zielonej Góry drukuje ochronne przyłbice na drukarce 3D. W szóstej m.in o inicjatywach ludzi kultury. W siódmej o aplikacji, która ułatwia samodzielną kontrolę stanu zdrowia. W ósmej o wsparciu dla wolontariuszy, którzy pomagają powstańcom Warszawy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem