Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To ósma część naszego poradnika. W pierwszej pisaliśmy m.in. o bezpłatnych posiłkach dla lekarzy, w drugiej – o wykładach online i niemal powszechnym ruchu szycia maseczek dla personelu medycznego, w trzeciej – m.in. o pomocowej akcji PAH dla dzieci pozbawionych ciepłego posiłku z racji zamknięcia szkół, w czwartej – m.in. o bezpłatnej pomocy psychologicznej. W piątej o tym, jak młode małżeństwo z Zielonej Góry drukuje ochronne przyłbice na drukarce 3D. W szóstej – m.in o inicjatywach ludzi kultury. W siódmej – o aplikacji, która ułatwia samodzielną kontrolę stanu zdrowia.

Powiadamiajcie nas o przedsięwzięciach, z których mogą skorzystać inni, piszcie na adres: listy@wyborcza.pl

Epidemia coraz bardziej dezorganizuje nam życie. Pytajcie o wszystko, co Was dręczy, niepokoi. Wasze pytania przekażemy ekspertom. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Dramatyczny apel ratowników pogotowia!

Potrzebują maseczek maseczek, rękawic i fartuchów chirurgicznych. Chcą zebrać 100 tys. zł na ich kupno. Pierwsza partia maseczek oraz przyłbic już została kupiona, ale potrzeby są dużo większe.

W karetkach, w których przewożeni są chorzy (również ci z podejrzeniem koronawirusa), brakuje rękawiczek, kombinezonów i środków dezynfekujących. Wyjeżdżając tak do pacjentów, ratownicy narażają siebie i nas!

Możesz im pomóc. Trwa zbiórka #razemzRatownikami

IKEA daje milion euro

IKEA chce w ten sposób wspomóc system ochrony zdrowia oraz zapewnić środki niezbędne do życia społecznościom i konsumentom dotkniętym koronawirusem. Będą to rzeczy najpotrzebniejsze: łóżka, pościel, jedzenie oraz zabawki do szpitali, centrów medycznych i schronisk.

Darowizny rzeczowe otrzymały już m.in: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZ w Poznaniu, Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie.

– Zależy nam na dotarciu z efektywną pomocą przede wszystkim do osób, które są na pierwszej linii frontu z pandemią, myślimy o bezdomnych, ale też szukamy sposobu dotarcia do najbardziej potrzebujących dzieci i rodzin, gdyż ich sytuacja bardzo się pogorszyła w ostatnich tygodniach – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Polsat przekazuje 2 tysiące tabletów z dostępem do internetu

Dostaną je domy dziecka, rodzinne domy dziecka, rodziny zastępcze oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze. Firma chce w ten sposób przede wszystkim umożliwić tym dzieciom zdalną edukację.

– Chcemy ułatwić tym rodzinom i dzieciom funkcjonowanie w nowej rzeczywistości i zapewnić zdalny dostęp do wiedzy, kolegów i najbliższych. Mam nadzieję, że nasze wsparcie choć odrobinę w tym pomoże, sprawi, że kontakt ze szkołą będzie łatwiejszy, odrabianie lekcji sprawniejsze i przyjemniejsze, a czas wolny zostanie urozmaicony – powiedziała Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat.

Autoklawy dla szpital

Firma Enbio Group, produkująca autoklawy m.in. w Dębogórzu (woj. pomorskie), przekaże szpitalom 100 takich nowoczesnych urządzeń. Szybkie i przenośne autoklawy pozwalają sprawniej wysterylizować narzędzia i są nie do przeceniania w czasach walki z wirusem, kiedy liczy się każda minuta.

Pomoc dla szpitala przy Koszarowej

Wrocławska firma FLHF SA rozpoczęła akcję #YHSdlaKoszarowej. To forma pomocy dla miejscowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu. Do 15 kwietnia 5% od każdego zamówienia przekaże właśnie temu szpitalowi.

Tutaj więcej o akcji

Pomóż pomagającym

Są wolontariusze, którzy systematycznie dostarczają posiłki, leki, zamówione zakupy sędziwym powstańcom Warszawy. Ale oni też muszą czuć się bezpieczni. Potrzebne są pieniądze na paliwo do samochodów, którymi się poruszają, i dla nich samych na maski, rękawiczki, płyny dezynfekujące.

Możesz pomóc wolontariuszom

Samsung podarował pralki i suszarki

Firma odpowiedziała na apel ratowników medycznych, którzy nie mają gdzie prać swoich uniformów. Pralnie odmawiają, a pranie w domu wiąże się z narażaniem na niebezpieczeństwo pozostałych domowników. Dlatego też w zeszłym tygodniu pralki i suszarki firmy Samsung trafiły do Związku Zawodowego Pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego przy Meditrans. Urządzenia pomogą ratownikom medycznym dyżurującym w najbardziej obciążonych stacjach wyczekiwania w utrzymaniu czystości i sterylności odzieży ochronnej.

– W tym trudnym dla wszystkich czasie ważne jest, abyśmy wzajemnie sobie pomagali i reagowali na potrzeby tych, którzy odgrywają kluczową rolę w niesieniu pomocy w czasie epidemii – powiedział Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska.

 Jak zrobić samemu przyłbicę ochronną

Tomasz Sendyka – mieszkaniec Krakowa zawodowo zajmujący się ulepszaniem linii produkcyjnych – instruuje w internecie, jak w domowych warunkach w ciągu dwóch minut zrobić prostą przyłbicę. Nie potrzeba do tego profesjonalnej drukarki.

– Takie przyłbice mogą służyć osobom wciąż mającym kontakt w pracy z ludźmi, którzy potencjalnie narażają się na zakażenie: listonoszom, sprzedawcom, pracownikom stacji benzynowych lub każdemu, kto porusza się po mieście komunikacją miejską. Mogą też przydać się personelowi medycznemu, choć oni w pierwszej kolejności powinni dostawać profesjonalny sprzęt – mówi pomysłodawca.

Nasza relacja i instrukcja przygotowania przyłbicy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.