Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Apel Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nawiązuje do doniesień medialnych na temat pracowników i pracownic służby zdrowia otrzymujących wypowiedzenia umowy o pracę w związku z informowaniem społeczeństwa o brakach środków ochrony osobistej zmniejszających ryzyko zachorowania na COVID-19. W ostatnich dniach zakaz informacji został nałożony nie tylko na lekarzy decyzją dyrektorów szpitali, ale również na wojewódzkich konsultantów medycznych decyzją Ministerstwa Zdrowia.

Cały apel do przeczytania: TUTAJ.

Już we wcześniejszym tekście członkowie Watchdog Polska pisali, że zdrowie publiczne zależy od dobrej informacji. Społeczeństwu nie jest obojętne, czy lekarze mają zapewnione odpowiednie warunki pracy.

Apel – zawierający uzasadnienie prawne i analizę wagi wolności słowa – nie jest jedynym podjętym przez organizacje działaniem. Wysłały one też pytania do szpitali. W liście napisały: "Zdajemy sobie sprawę z obecnego obciążenia personelu zarządzającego szpitalem. Nie chcemy zwiększać tego obciążenia. Jednocześnie widzimy, że szpitale potrzebują wsparcia społecznego, a informacja o problemach rozchodzi się dzięki sygnalistom. Naraża to osoby dbające o dobro pacjentów na dodatkowe konsekwencje. Potrzebna jest usystematyzowana informacja z wielu placówek. W związku z tym, dla dobra zarówno personelu szpitala, jak i zdrowia obywateli".

Zapytano o procedury obowiązujące w związku z wirusem i zaopatrzenie, a także o to, czy personel otrzymał zakaz wypowiedzi. Pytania i odpowiedzi szpitali można przeczytać na stronie, z której zostały wysłane: Warunki pracy w szpitalach w związku z SARS-CoV-2.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.