Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To siódma część naszego poradnika. W pierwszej pisaliśmy m.in. o bezpłatnych posiłkach dla lekarzy, w drugiej – o wykładach online i niemal powszechnym ruchu szycia maseczek dla personelu medycznego, w trzeciej – m.in. o pomocowej akcji PAH dla dzieci pozbawionych ciepłego posiłku z racji zamknięcia szkół, w czwartej - m.in. o bezpłatnej pomocy psychologicznej. W piątej o tym, jak młode małżeństwo z Zielonej Góry drukuje ochronne przyłbice na drukarce 3D. W szóstej - m.in. o inicjatywach ludzi kultury.

Powiadamiajcie nas o przedsięwzięciach, z których mogą skorzystać inni, piszcie na adres: listy@wyborcza.pl

Epidemia coraz bardziej dezorganizuje nam życie. Pytajcie o wszystko, co Was dręczy, niepokoi. Wasze pytania przekażemy ekspertom. Piszcie: listy@wyborcza.pl.

Prawie 2 mln zł od Carrefoura

Fundacja Carrefour dołącza do pomocy dla polskich szpitali. Poprzez akcję Caritas Polska #WdzieczniMedykom wpłaci ponad 1,3 miliona złotych na kupno respiratorów i środków ochrony osobistej dla lekarzy: maseczek, fartuchów, rękawic i przyłbic.

Dodatkowo Carrefour Polska przekaże personelowi 41 szpitali zakaźnych w wybranych miastach Polski produkty spożywcze i higieniczne. Wartość tej pomocy wyniesie 650 tysięcy złotych.

- Mamy nadzieję, że wspierając heroiczną walkę polskich służb medycznych, przyczynimy się do możliwie jak najskuteczniejszego opanowania epidemii i zmniejszenia jej negatywnych skutków dla społeczeństwa i gospodarki - mówi Christophe Rabatel, prezes zarządu Carrefour Polska.

Profilaktyka i samokontrola COVID-19 w aplikacji

Grupa wrocławskich ekspertów i przedsiębiorców opracowała aplikację SafeSafe, która może pomóc w powstrzymaniu pandemii. SafeSafe to darmowa aplikacja, dzięki której każdy na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) może ocenić ryzyko infekcji koronawirusem, prowadzić dziennik stanu zdrowia oraz lepiej poznać profilaktykę. A to może zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19.

Więcej tutaj

Aplikację SafeSafe instaluje się bezpośrednio ze strony koronazglowy.com  (nie trzeba nic pobierać ze sklepów z aplikacjami).

2 mln zł od CD Projektu

Połowę kwoty przekazała spółka CD Projekt, producenci gier z serii „Wiedźmin” i „Cyberpunk 2077”, a drugą połowę jej główni akcjonariusze i zarząd.

„Nie znamy się na kupowaniu sprzętu medycznego, masek ani kombinezonów, dlatego podjęliśmy decyzję o współpracy z profesjonalistami z wieloletnim doświadczeniem – WOŚP” – brzmi fragment oświadczenia firmy opublikowanego na Facebooku.

CD Projekt apeluje też do swoich fanów o traktowanie poważnie obecnej sytuacji i słuchanie zaleceń tych, którzy znają się na zdrowiu publicznym. „Zostańcie w domu i nie dajcie się wirusowi!” – wzywają.

Szwalnie teatralne szyją maseczki

Do akcji 'Łódź szyje dla medyków" dołączył Teatr Wielki.

- Mamy świetnie wyposażone pracownie krawieckie, pracownice są chętne do pomocy. Działamy! - mówi Bartosz Jakóbczak z Teatru Wielkiego. W teatralnych szwalniach na początek powstanie 2 tys. maseczek. Tkaniny za darmo dostarczyły łódzkie firmy.

Maseczki szyją też Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Opera na Zamku w Szczecinie, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Teatr Kochanowskiego w Opolu.

Więcej o akcji

Biedronka pomaga seniorom

Sieć rozpoczęła akcję: „Czas na pomaganie seniorom 65+”. W sklepach pojawiły się specjalne skrzynki i gotowe do wypełnienia proste formularze. Każdy senior, który potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, a także każda osoba gotowa pomagać, może wypełnić taki formularz i zostawić w skrzynce, wolontariusze mogą się także rejestrować na stronie internetowej akcji. Sieć planuje również współpracę z innymi organizacjami, które są gotowe pomagać seniorom w zakupach.

Zdezynfekują za darmo

Szczeciński serwis samochodowy Autopasja Szczecin proponuje bezpłatną dezynfekcję ozonem pojazdów służb medycznych i porządkowych.

- Zapraszamy z samochodami pracowników pogotowia, policjantów, strażaków, strażników miejskich, pielęgniarki i lekarzy, którzy mieli styczność z osobami zakażonymi koronawirusem albo z osobami z podejrzeniem zakażenia - mówi Dariusz Fijałkowski, współwłaściciel firmy.

Pracownicy służb medycznych oraz porządkowych zainteresowani dezynfekcją auta mogą zgłaszać się do warsztatu przy ulicy Milczańskiej 31D po wcześniejszym umówieniu pod numerem telefonu 511 512 850.

Jurajska gmina Olsztyn kupiła mieszkańcom maseczki ochronne

Ponad 1000 jednorazowych maseczek dostali mieszkańcy gminy Olsztyn za pośrednictwem sklepów spożywczych.  Władze gminy przekazały także 130 maseczek policjantom z olsztyńskiego komisariatu, a 100 sztuk Domowi Pomocy Społecznej w Turowie.

W kolejnym tygodniu - będzie kolejne tysiąc darmowych maseczek. – Rozdajemy maseczki w sklepach, bo chcemy przyzwyczajać naszych mieszkańców, by zakładali je właśnie podczas zakupów-  wyjaśniał wójt gminy Tomasz Kucharski.

Nasza relacja

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.