Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przedstawiam moją rodzinną sytuację

Dzieci:

1. 2 klasa LO - stara podstawa programowa

2. 7 klasa SP - stara (do 6 kl. SP) + nowa podstawa programowa

3. 6 klasa SP - sześciolatek obowiązkowo rok wcześniej do SP bez "nauki" w zerówce, stara (do 3 kl. SP) + nowa podstawowa programowa

Rodzice:

ojciec - branża IT, naprzemiennie praca w siedzibie firmy + praca zdalna w domu

matka - służba zdrowia, dział IT - od 6 marca praca na najwyższych obrotach, reorganizacja dużego szpitala, sieci IT, telekonferencje dla kadry zarządzającej, więcej sprawozdawczości, obieg informacji (intranet, www), niezliczone narady, zmęczenie, stres, obawy o zdrowie

Powrót do domu i zderzenie z e-szkołą: licealistka ogarnia wszystko sama, córka z siódmej klasy w miarę daje radę, najmłodsza potrzebuje pomocy rodziców.

Szkoła Podstawowa

25.03 - 9 maili

24.03 - 5

23.03 - 5

20.03 - 8

19.03 - 11

18.03 - 7

17.03 - 10

16.03 - 7

W każdym mailu, pdfy, doce, niezliczone linki, kody do e-platform, wydrukuj, wykonaj, zeskanuj, zrób zdjęcie, odeślij, zrób prezentację, zrób owieczkę, trenuj z trenerem, oglądając bloga, filmik w necie. Pracuj na platformie, która nie działa, bo przeciążona, przerabiaj SAMODZIELNIE nowy materiał, motywujący dopisek od nauczyciela - "Przecież dasz radę" ;-)

Dzieci po 9 godzinach siedzenia w domu i próbach ogarnięcia e-szkoły:

- mamo - robiłam test i mi się zawiesiło i teraz nie wiem, co robić

- co najpierw - wspólny obiad, walka z e-szkołą - może coś zadziała...

- sobota - wstaniemy o 7:00, może nikt normalny nie korzysta wtedy ze WSiPnetu, może się uda zalogować i zrobić test

Jak zrzucić ten stres i zmęczenie? Kiedy?

W pracy - odpocznijcie trochę - najgorsze przed nami, zbierajcie siły...

Na dziadków nie można liczyć - izolujemy ich, wiadomo, można coś przywlec z pracy, może trzeba się zatrzymać, nie udawać, że wszystko jest "po staremu", że wszystko się uda?

Są rodziny i dzieci lekarzy, pielęgniarek, ratowników, kierowców karetek, kasjerek w sklepach, kurierów

dzieci w rodzinach gdzie trwa kwarantanna, dzieci mające bliskich w szpitalu, dzieci z rodzin, gdzie ktoś zmarł. Będzie ich coraz więcej.

Szkoła to nie tylko nauka, szkoła powinna też uczyć człowieczeństwa, może trzeba powtórzyć ten rok szkolny, czym jest jeden rok w obliczu całego życia.

Monika

PS Każde dziecko ma swojego laptopa i swój pokój, w domu są dwie drukarki wielofunkcyjne, skaner, internet światłowodowy oraz techniczne wsparcie rodziców.

piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.