Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To czwarta część naszego poradnika. W pierwszej pisaliśmy m.in. o bezpłatnych posiłkach dla lekarzy, w drugiej – o wykładach online i niemal powszechnym ruchu szycia maseczek dla personelu medycznego, w trzeciej – m.in o akcji PAH, organizacji, która pamięta o dzieciach pozbawionych ciepłego posiłku z racji zamknięcia szkół.

Powiadamiajcie nas o przedsięwzięciach, z których mogą skorzystać inni, piszcie na adres: listy@wyborcza.pl

Zaapelowaliśmy także do Was o dyskusję nad sposobem pomocy tym, którzy z dnia na dzień stracili źródło dochodu. Pracę stracili fryzjerzy, kosmetyczki, terapeuci.

Piszcie:  listy@wyborcza.pl

Cieszy, że w akcję pomocy włącza się coraz więcej firm i osób publicznych – oferowane przez nich miliony to potężny zastrzyk w walce z koronawirusem. Ostatnio milion euro przekazali Robert i Anna i Lewandowscy.

Poznań wspiera szpital zakaźny

Szerokim strumieniem płyną do szpitala przy ul. Szwajcarskiej woda i artykuły spożywcze, pieniądze na konto, szyte w domach maseczki. Skala pomocy jest tak duża, że zaczął ją koordynować miejski wydział zdrowia. 

– Mieszkańcy organizują zbiórki wody i żywności, wpłacają pieniądze, wiele osób chce szyć maseczki. Duży odzew jest również ze strony firm cateringowych, które chcą dostarczyć ciepłe posiłki – opowiada Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor wydziału.

To nie wszystko. Kilka dni temu na Facebooku zawiązała się grupa o nazwie „Widzialna ręka Poznań”. Łączy osoby, które chcą pomóc, z tymi, które pomocy potrzebują. Ma ponad siedem tysięcy członków i wciąż dochodzą nowi. Jeśli potrzebujesz choćby przegadać coś na Skypie – piszesz tu i dogadujemy szczegóły – pisze Paulina, administratorka.

Nasza relacja.

Kraków szyje maseczki

W Krakowie powstała grupa Maseczki dla krakowskich medyków, która zrzesza już ponad 4,5 tys. osób. Na szczęście w internecie pojawiły się instrukcje, jak szyć, i teraz każdy może pomóc, pod warunkiem oczywiście, że ma dostęp do maszyny do szycia i materiałów.

Oto jak wygląda domowa produkcja maseczek.

Darmowa pomoc psychologiczna

Psychologowie dla społeczeństwa – to wspólna inicjatywa psychologów i psychoterapeutów. Oferują bezpłatne wsparcie dla osób, które zmagają się z problemami psychicznymi podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Pomocy udzielają wykwalifikowani specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci,  interwenci kryzysowi i psychotraumatolodzy, którzy na co dzień pracują zarówno w prywatnych gabinetach, jaki i szpitalach, przychodniach i poradniach.

Lista specjalistów wraz z danymi do kontaktu dostępna jest tutaj.

Fizjoterapia na odległość

#ćwiczzeswoimfizjo to cykl codziennych filmów udostępnianych  o godz. 13. na Facebooku i Instagramie Klinika Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza 
Każdy film jest ogólnodostępny i darmowy. W każdym z nich po ćwiczeniach wzmacniających, można znaleźć elementy rozciągania i automasażu. 

Dieta pudełkowa dla szpitali zakaźnych

Firma cateringowa Maczfit włączyła się w akcję #WzywamyPosiłki. Ideą tej ogólnopolskiej inicjatywy jest dostarczanie posiłków personelowi medycznemu walczącemu z pandemią koronawirusa. Do tej pory tę obywatelską akcję wspierały restauracje w poszczególnych miastach, teraz także Maczfit będzie dostarczać pięciodaniowe zestawy do szpitali.

Milion dla seniorów

To z kolei inicjatywa Caritas, który rozpoczął kampanię – #PomocDlaSeniora. Na start akcji przeznaczy milion złotych. Seniorzy to grupa najbardziej zagrożonych koronawirusem, często samotnych. Trzeba im zrobić zakupy, dowieźć posiłek, zaopatrzyć w środki ochronne. A w razie potrzeby także zapewnić pomoc psychologiczną.

Organizacja uruchamia zbiórkę pieniędzy, żeby stopniowo zwiększać zakres i skalę działania.

– Bardzo liczymy na solidarność Polaków, zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja wymaga błyskawicznego działania. Zapraszamy też duże firmy. Wiemy, że w ich przypadku problemem nie są środki. Po prostu nie wiedzą, jak je przekazać, żeby dotrzeć do każdego potrzebującego. Caritas ma w tym ogromne doświadczenie – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Tutaj szczegółowe informacje o akcji.

Pięć milionów zł złotych Banku Pekao SA

Darowizna ma wspomóc najbardziej potrzebujące placówki w całym kraju. Szczegółowa lista zostanie ustalona po konsultacjach z Ministerstwem Zdrowia. Ale już wiadomo, że pieniądze trafią do szpitali w Starachowicach, Chełmie, Łukowie, Biłgoraju, Lublinie i Tomaszowie Lubelskim.

– Jako jeden z największych i najstarszych banków w Polsce czujemy się odpowiedzialni za przyszłość Polaków. A sytuacja wymaga wyjątkowej solidarności. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć szpitale – mówi Marek Lusztyn, prezes zarządu Banku Pekao SA.

Robert i Anna Lewandowscy przekazują milion euro na walkę z koronawirusem

– Dziś wszyscy jesteśmy świadomi trudności sytuacji, jaka nas otacza. Wszyscy gramy w jednej drużynie. Bądźmy silni w tej walce i bądźmy jednomyślni. Jeśli możemy w sposób bezpieczny komuś pomóc, to róbmy to. Dobro wraca – komentują swój gest Lewandowscy.

Więcej i apel Lewandowskich do Polaków o rozsądek i przestrzeganie zasad obowiązujących podczas epidemii.

Lewandowscy to kolejni znani Polacy, którzy przekazują znaczne środki z własnego majątku na walkę z koronawirusem. 20 mln zł na ten cel przeznaczyła Dominika Kulczyk. Milion złotych na pomoc pomorskim szpitalom dał Leszek Gierszewski, prezes bytowskiego Drutexu. Zaś fundacja Ludzki gest kapitana Wisły Kraków Jakuba Błaszczykowskiego ofiarowała 400 tys. zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.