Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Miesiąc wytrzymam - powiedziała mi znajoma kosmetyczka, ale co będzie potem, nie wiem. Może pójdę sprzątać? Może... No nie wiem.

Szczerze mówiąc, ja też nie, ale kolega, który ma serce znacznie bardziej po lewej stronie, zaproponował rodzaj pomocy. Fryzjerowi, kosmetyczce, fizjoterapeucie zapłacimy teraz mniej, może połowę, może jedną trzecią a konto przyszłych usług - wtedy przetrwają i po pandemii znów otworzą swoje zakłady.

Czy to możliwe, na jaką skalę, jak długo - wreszcie czy przyjmą taką pomoc - prosimy, zastanówcie się razem z nami. Może powinno się stworzyć jakiś solidarnościowy fundusz? Choćby z udziałem finansowych gigantów. Ogólnopolska dyskusja sprawi, że taka pomoc nie będzie traktowana jak jałmużna, tylko solidarne wsparcie. Piszcie listy@wyborcza.pl

To trzecia część naszego poradnika. W pierwszej części pisaliśmy m.in. o bezpłatnych posiłkach dla lekarzy, w drugiej - o wykładach online i niemal powszechnym ruchu szycia maseczek dla personelu medycznego.

Powiadamiajcie nas o przedsięwzięciach, z których mogą skorzystać inni, piszcie na adres: listy@wyborcza.pl

Dla dzieci i uchodźców

Zamknięcie szkolnych stołówek z powodu epidemii koronawirusa sprawiło, że wiele dzieci z uboższych rodzin straciło szansę na zjedzenie nawet jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie dla nich. Dostaną pomoc w ramach ramach programu dożywiania „Pajacyk”.

- Dla najbardziej potrzebujących rodzin chcemy przygotować paczki lub bony na zakup produktów żywnościowych – mówi Magdalena Jaranowska z PAH. – Zależy nam, aby dystrybucja odbyła się w pierwszej połowie kwietnia, tak żeby zdążyć jeszcze przed Wielkanocą.

PAH chce także pomóc uchodźcom w obozie na południu Grecji, gdzie w fatalnych warunkach higienicznych może rozprzestrzeniać się koronawirus, dla którego - jak już się przekonaliśmy - nie ma granic.

Jeśli chcesz wesprzeć uchodźców w Grecji:

- wpłać przez stronę: pah.org.pl

- wykonaj przelew: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „SOS Uchodźcy”

· Jeśli chcesz wesprzeć dożywianie dzieci w Polsce:

- wpłać przez stronę: https://www.pajacyk.pl/#darowizna

- wykonaj przelew: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Pajacyk”

Koordynacja pomocy dla szpitali

W Poznaniu przy Uniwersytecie Ekonomicznym powstało centrum koordynujące pomoc dla szpitali. Jego twórcy tłumaczą: "Grupy facebookowe są świetne, niestety szpitale nie są w stanie koordynować pomocy z tak wielu źródeł. Nasza przeglądarka wspomaga szpitale w informowaniu o ich potrzebach oraz wspiera niosących pomoc'.

Mogą to być np. artykuły zabezpieczające, żywność dla pacjentów, posiłki dla lekarzy. Więcej tutaj

Lublin szyje maseczki

Maseczek brakuje we wszystkich placówkach medycznych. Nie ma kombinezonów dla ratowników. Nie możemy dopuścić do tego, by służby bały się pomagać pacjentom. Sytuacja jest dramatyczna i trzeba szybko działać - przekonuje Lilia Banaszkiewicz, administratorka grupy Pomoc dla Służb Medycznych LUBLIN.

Do działającej na Facebooku grupy zapisało się kilkaset osób. Większość to zwykli mieszkańcy Lublina. Ale są też doświadczone krawcowe, których zakłady z powodu pandemii są zamknięte. Każdy stara się pomóc - jedni szyją, drudzy dostarczają materiały, jeszcze inni organizują transport do szpitali i innych placówek, gdzie potrzebne są maseczki i kombinezony ochronne.

Osoby chcące pomóc powinny zgłosić się tutaj 

Więcej

Wsparcie psychologiczne online

Sylwia Wójcik proponuje bezpłatne wsparcie psychologiczne online dla osób zmagających się z pandemią koronawirusa. Z konsultacji mogą skorzystać chorzy, personel medyczny i osoby pozostające w kwarantannie.

Informacje

Miliony od gigantów na walkę z koronawirusem          

20 mln zł od Dominiki Kulczyk na walkę z koronawirusem                 

więcej

Dominika Kulczyk przekazała pieniądze m.in. na zakup sprzętu do przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa, ekwipunek ochronny dla lekarzy, środki antyseptyczne, czyli to wszystko, czego brakuje, oraz na maseczki dla lekarzy, których brakuje w polskich szpitalach.

Pieniądze trafią do fundacji Lekarze Lekarzom założonej przez Naczelną Radę Lekarską.

Milion od Drutexu

Leszek Gierszewski, prezes i założyciel Drutex SA, inicjuje akcję „Jesteśmy razem. Pomagamy”, której celem jest koordynacja działań w walce z epidemią wirusa. Bytowska spółka przekaże milion złotych dla szpitali, zachęca też do jednoczenia się w ramach pomocy i wspólnego pomagania w epidemii.

– Widzimy, że jest w Polsce wiele firm, które chcą pomagać, a my chcemy to skoordynować i ułatwić przedsiębiorcom darczyńcom kontakt z instytucjami i ludźmi, którzy najbardziej tego wsparcia potrzebują. Jesteśmy przekonani, że duże prywatne firmy są gotowe do pomocy placówkom służby zdrowia, osobom poszkodowanym przez epidemię, organizacjom pozarządowym. Dlatego inicjujemy akcję pod hasłem „Jesteśmy razem. Pomagamy”. Mamy nadzieję, że to zmobilizuje wszystkich do działania, a ludziom da nadzieję i pozytywną energię – mówi Radosław Kwaśnicki, koordynator akcji.

czytaj więcej
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.