Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To druga część naszego informatora. We wczorajszym, pierwszym odcinku pisaliśmy m.in. o bezpłatnych posiłkach dla lekarzy i zwykłych mieszkańców, darmowych poradach psychologicznych czy ofertach wyprowadzania psów

Powiadamiajcie nas o przedsięwzięciach, z których mogą skorzystać inni, piszcie na adres: listy@wyborcza.pl

Posiłki

Kuroniowe Diety

Fundacja Kuroniówka i firma cateringowa Kuroniowie Diety przeznacza 50 tys. zł na 1200 posiłków dla personelu medycznego. Pierwsze zestawy diet wyjechały już do pracowników szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie. Inicjatorzy akcji chcą objąć wsparciem wszystkie polskie szpitale dedykowane do walki z koronawirusem.

Więcej informacji na profilu Fundacji Kuroniówka

Wykłady online

#internetowakafejkaprawna

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" rozpoczyna kafejki prawne z udziałem sędziów. Dopóki będziemy musieli pozostać w domach, spotkania będą odbywały się online. Kiedy stanie się to możliwe, sędziowie zaczną jeździć na rozmowy o prawie po Polsce.

W piątek 20 marca o godz. 9.30 odbędzie się spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą.

Kafejka będzie emitowana na profilu stowarzyszenia Iustitia.

Usługi

#ngosySZYJĄMASKI3city

Trójmiejskie fundacje: 3maliny, Nielada Historia i Kobiety Wędrowne rozpoczęły akcję szycia maseczek dla szpitali na Pomorzu.

Projekt nosi nazwę #ngosySZYJĄMASKI3city. Fundacje na specjalnej internetowej platformie udostępniły szablony maseczek dla personelu medycznego i personelu opiekuńczego wraz z filmami instruktażowymi. W ramach pomocy można szyć, dostarczać materiały lub dowozić maseczki potrzebującym służbom medycznym.

Więcej informacji: https://www.nieladafundacja.org/szyjemy-maseczki

Maseczki z Płocka

Maseczki szyją również mieszkańcy Płocka. Posłużą personelowi szpitala na Winiarach.

Udział w nieodpłatnym pomaganiu w walce z epidemią koronawirusa zadeklarowali: wolontariusze z Płockiego Wolontariatu, Stowarzyszenie Aktywny Senior, blogerka Sandra Panuś , Lidia Pokorska z Pracowni Pitu-Pitu, projektantka Magdalena Carter.

Kontakt dla zainteresowanych dołączeniem się do akcji: Beata Olszewska z Płockiego Wolontariatu, nr telefonu: 660 421 892.

Kobiety Wędrowne

Skrzyknęły się na Facebooku, w internecie zorganizowały zrzutkę na materiały. Mieszkające w Gdańsku uchodźczynie z Czeczenii od rana do wieczora szyją maseczki ochronne. - My, ludzie wojny, wiemy, co to śmierć. Nie chcemy jej więcej widzieć - mówią.

Szycie maseczek odbywa się w jednej z klas w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na gdańskiej Zaspie.

Od kilku dni pracują non stop - od 8 rano do 21 wieczorem. Produkcja jednej maseczki trwa około 10 minut. Uszyły ich już ponad tysiąc. Jak mówią, potrzeba im jedynie więcej flizeliny medycznej do wypełniania maseczek.

Czeczeńskim uchodźczyniom z fundacji Kobiety Wędrowne można pomóc w szyciu maseczek, dorzucając się do zbiórki na materiały - pod adresem: https://zrzutka.pl/srcce5.

Maseczki od karmelitanek

Karmelitanki ze Spręcowa zaangażowały się i szyją maseczki dla Szpitala w Dobrym Mieście.

Relacja: https://www.facebook.com/gminadywity/posts/1549065495245413

Pomoc potrzebującym

Wolontariusze Centrów Aktywności Seniorów w Krakowie pomogą samotnym, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami zrobić zakupy, wyprowadzić psa czy też załatwić sprawy, które wymagają wyjścia z domu.

Seniorzy proszeni są o kontakt z Centrami Aktywności Seniorów. Wykaz CAS-ów wraz z numerami telefonów dostępny jest tutaj.

Zgłoszenia od osób z niepełnosprawnościami są zbierane pod numerami telefonu: 12 616 52 93 oraz 12 616 52 83.

Pomagamy z WOŚP

Fundacja WOŚP stworzyła platformę pomagamy.wosp.org.pl, która jest skrzynką kontaktową pomiędzy osobami potrzebującymi pomocy w czasie kwarantanny a tymi, którzy mogą jej udzielić.

Może zgłosić się tam każdy, kto potrzebuje wsparcia przy zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, załatwieniu pilnej sprawy.

Podziękowanie dla personelu medycznego

Pacjenci i pracownicy szpitala w Zielonej Górze otrzymali dziś nietypowy prezent. Hurtownia Kwiatów Kutrowscy z ul. Objazdowej podarowała im 3,5 tys. tulipanów. Dla lekarzy i pielęgniarek miała to być forma podziękowania za ich ciężką pracę, a dla pacjentów wyraz wsparcia.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

---

Zgłaszajcie nam inicjatywy, o których wiecie, a warto, aby znalazły się w naszym informatorze, piszcie: listy@wyborcza.pl

Zapraszamy na naszą grupę na Facebooku: Rzetelnie o koronawirusie. Tu można spokojnie rozmawiać, zadawać pytania, które w Waszym imieniu przekażemy ekspertom, czytać sprawdzone wieści.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.