Serce rośnie, gdy się czyta o inicjatywach Polek i Polaków, jak można sobie nawzajem pomóc. Zbieramy dla Was te pomysły i publikujemy w tym miejscu. Razem przeczekamy ten zły czas.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z każdym dniem przymusowego odosobnienia, pracy zdalnej i zamkniętych szkół w mediach społecznościowych jest coraz więcej inicjatyw, które mają ludziom pomóc przetrwać kwarantannę. Nauczyciele chcą dzielić się swoją wiedzą online, restauratorzy gotowi są przygotowywać posiłki dla pracowników szpitali, instruktorzy fitness robią instruktaże domowych treningów.

Powiadamiajcie nas o przedsięwzięciach, z których mogą skorzystać inni, piszcie na adres: listy@wyborcza.pl

Catering

Posiłek dla lekarza

Zrzutka.pl/posilekdlalekarza

Za pieniądze ze zrzutki (we wtorek 18 marca zebrano 474 tys. zł) finansowane są posiłki dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych  i wszystkich innych zatrudnionych w placówkach medycznych. Posiłki będą również dla osób przebywających w szpitalach w związku z zakażeniem koronawirusem i tych, które się nimi opiekują.

Organizatorzy (Spontaniczny Sztab Obywatelski, Stowarzyszenie Niskie Składki, fundacja Otwarty Dialog ze wsparciem Patryka Wachowca  FOR) proszą o zgłaszanie się restauratorów i firmy cateringowe, które przygotują posiłki dla personelu medycznego.

Każdy, kto chce zamówić posiłek w restauracji (która jest na liście), może poinformować obsługę o chęci skorzystania z bezpłatnego posiłku. Restauracja otrzyma od nas rekompensatę za posiłki, jeśli przedstawi nam dowód, że dostarczyła zamówienie osobom, do których kierujemy naszą akcję – wystarczy zdjęcie.

Kontakt: Facebook: PosilekDlaLekarza;  Twitter: @DlaLekarza; e-mail: posilekdlalekarza@gmail.com).

Zupy dla warszawiaków na czas epidemii i #posiłkidlaSOR

Zbiórka na posiłki dla medyków prowadzona jest również pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/67522j

Jej organizatorem jest Little Chef Katia Roman-Trzaska.

W opisie inicjatywy czytamy: „Cześć, jesteśmy ludźmi, którzy od 13 lat na co dzień gotują z dziećmi, rodzinami i firmami. Otwieramy na radość z gotowania i uczymy, jak zdrowiej żyć. Chcemy przetrwać ten trudny czas gotując zupy dla warszawiaków”.

Za pieniądze ze zbiórki codziennie będzie przygotowywane 50 litrów zupy dla mieszkańców stolicy i 25 posiłków dla pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Chcą, żeby pomoc za pośrednictwem zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych trafiła do samotnych seniorów, bezdomnych, domów samotnej matki.

Organizacje, które zgłoszą się do inicjatorów tej akcji, dostają posiłki za darmo. Zgłaszać je można, dzwoniąc pod numer 881 713 123.

#GastroPomaga Białystok

Akcję rozpoczęło w sobotnie (14 marca) przedpołudnie kilka białostockich lokali gastronomicznych. Mimo że są w grupie przedsiębiorców, którzy prawdopodobnie najbardziej ucierpią z powodu pandemii, postanowili bezinteresownie pomóc pracownikom służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu.

W grupie gotującej darmowe posiłki dla szpitali znalazły się firmy, które w normalnych czasach byłyby dla siebie konkurencją: restauracje, pizzerie, sale weselne, puby, bary sushi, kawiarnie, cukiernie.

Na profilu facebookowym grupy Gastro Pomaga Białystok zamieszczona została tabela, gdzie informacje aktualizowane są na bieżąco. Znajdują się tam placówki służby zdrowia, głównie białostockie szpitale, które można wesprzeć. Przypisane są do nich obsługujące je lokale, podana jest też liczba potrzebnych posiłków i miejsca, w które należy je dostarczyć.

Zainteresowani mogą dołączyć do grupy.

Pomoc psychologiczna

#Psychoterapeucidlaspołeczenstwa

Akcja prowadzona jest w Białymstoku pod hasłem #psychologowiedlaspołeczeństwa i #nieczekamy trwa już od poniedziałku (16 marca). Udostępniana jest w mediach społecznościowych, by dotrzeć do jak najszerszej grupy, wśród której są osoby potrzebujące pomocy.

– Chcemy pomóc tym, którzy teraz pomagają nam wszystkim, narażając siebie – lekarzom, pielęgniarkom, policjantom, farmaceutom oraz osobom, które w związku z epidemią przebywają w kwarantannie, w szpitalu, są rozdzielone z bliskimi – tłumaczą inicjatorzy akcji.

Polega ona na tym, że specjaliści (psychologowie i psychoterapeuci) z różnych białostockich ośrodków i poradni prowadzą bezpłatne konsultacje online i dyżury telefoniczne. Można do nich dołączyć.

Tutaj znajdziesz tekst "Wyborczej" ze szczegółowym grafikiem pracy psychoterapeutów, którzy zgłosili się do pomocy.

Instytut Psychoterapii i Rozwoju Osobistego „W Dobrą Stronę”

Psychoterapeuci udzielają bezpłatnego wsparcia psychologicznego online do 29 marca. Zgłaszać się mogą lekarze i inni pracownicy służby zdrowia, chorzy na koronawirusa, osoby w kwarantannie, ich bliscy oraz wszyscy, którzy przeżywają kryzys psychiczny w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

Szczegóły na profilu facebookowym „W Dobrą Stronę” Instytut Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Wsparcie dla tych, którzy nie mogą wyjść z domu

Pies w Koronie

To facebookowa grupa bezpłatnej pomocy. „Jesteś na przymusowej kwarantannie lub poddajesz się samoizolacji, obawiasz się wyjść z domu, jesteś przeziębiony, chory, niepełnosprawny, masz małe dziecko i brak rąk do pomocy, ale masz psa lub inne zwierzątko – nie bój się prosić o pomoc”  - piszą jej administratorzy.

Szczegóły tutaj

Widzialna Ręka

To grupa na Facebooku, która liczy już prawie 90 tys. członków. Łączy ze sobą osoby potrzebujące pomocy w związku z koniecznością odizolowania się z tymi, którzy są gotowi pomóc.

„Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu, i okazuje się że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia lub przegadania na Skypie, potrzebujesz pomocy dla dziecka, bo szkoły pozamykane, albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą. Nie czekasz na młodszego aspiranta, ale piszesz tu i razem dogadujemy szczegóły, jak pomóc i kto się tego podejmie” - piszą jej założyciele.

Usługi

"Polskie krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia"

To nazwa grupy na Facebooku, która liczy już ponad osiem tys. osób. Jej administratorzy koordynują szycie maseczek w różnych miastach i podają informacje o kolejnych akcjach.

---
Zgłaszajcie nam inicjatywy, o których wiecie a warto, aby znalazły się w naszym informatorze, piszcie: listy@wyborcza.pl.

Zapraszamy na naszą grupę na Facebooku: Rzetelnie o koronawirusie. Tu można spokojnie rozmawiać, zadawać pytania, które w Waszym imieniu przekażemy ekspertom, czytać sprawdzone wieści.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Serce rośnie!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Co z tego, gdy czytam, ze szpitale ni emogą przyjać tych szytych maseczek, bo te nie mają atestów!
  @natassja
  Pielęgniarki się uratują. Rozcięty biustonosz starczy na dwie maski. Oto pis-zdrowie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  jak donoszą jeden na drugiego to Polacy, a jak pomagają to ludzie, dobrze widzę?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  pomoc polska ..gramy kamery idą..popraw makijaż..pomnik nam postawią ..a póżniej naplują bardzo esencjonalną plwociną nienawiści
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy pan Owsiak, o którym można mieć pewność że ma czyste ręce, nie mógłby rozszerzyć swojej inicjatywy i zrobić zbiórkę pieniędzy dla tych, którzy stracili pracę i grozi im głód?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0