W sądach nie dezynfekuje się pomieszczeń, nie egzekwuje dezynfekcji rąk przed wejściem do sali rozpraw czy sekretariatu. Istnieje realne niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się koronawirusa - alarmuje Iustitia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Apel

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" w związku z epidemią koronawirusa apeluje do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, w tym osób pracujących w sądach.

Każdego dnia tysiące osób, w tym obywateli innych państw, przychodzi do sądów. Rocznie rozpoznawanych jest w nich ok. 20 mln spraw. W zamkniętych pomieszczeniach odbywają się rozprawy oraz przyjmowani są interesanci.

W sądach nie zapewniono koniecznych środków bezpieczeństwa. Nie dezynfekuje się pomieszczeń, nie egzekwuje obowiązku dezynfekcji rąk przed wejściem do sali rozpraw czy sekretariatu. Tym samym istnieje realne niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się koronawirusa.

Należy niezwłocznie wprowadzić profilaktycznie badanie przez służby medyczne każdej osoby przychodzącej do sądu, czy nie ma objawów zakażenia.

Dowodem na konieczność wdrożenia powyższych środków bezpieczeństwa jest sytuacja, która według doniesień medialnych miała miejsce w Sądzie Rejonowym w Janowie Lubelskim. Stwierdzono tam zakażenie koronawirusem u pracownicy tego sądu. Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Janowie Lubelskim wprowadzono obowiązkową kwarantannę i zawieszono działalność ww. sądu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Przecież ten na zdjęciu to pacjent 0
Już dawno powinien być odizolowany...
już oceniałe(a)ś
18
0
Min. Ziobro przygotował w trybie pilnym ustawę o zakazie wstępu koronawirusa do sądów wszystkich instancji.
już oceniałe(a)ś
8
1
P.Ziobro rusza akcja "czyste ręce" , ma Pan olbrzymią szansę się pozytywnie wykazać , ale pod jednym wszak warunkiem , że sam ma Pan czyste rece i nie zaraza 'kolano-wirusem". Bo ten wirus bardziej dzisiaj szkodzi Polakom , niż ten z Azji.
już oceniałe(a)ś
7
1
Zero do wora
już oceniałe(a)ś
4
0
no ..najmądrzejszy prokurator w unii europejskiej ..magister prawa pisowskiego ..do roboty
już oceniałe(a)ś
3
0
Widzicie teraz plan pana 0, on po to wymyślił neoKRS, by ta pracowała w trudnych warunkach, nawet w czasach zarazy.Bo kasta jest zbyt słaba w walce z koronawirusem a wybrańcy potąd nie klękają przed byle koronawirusem.
już oceniałe(a)ś
1
0
Prezes dużego sądu w Warszawie na prośbę pracowników o środki do dezynfekcji i mydło w łazienkach odpowiedzial, że nie było takiego zalecenia od ministra zdrowia to tego nie będzie. Podpowiedziałem znajomemu, żeby ogłosili że będą obsługiwali tych petentów, którzy w formie napiwku przyniosą do sądu mydło i środki do dezynfekcji. Żart !!! Liczą na to, że każdy w sądzie ma czyste ręce.
już oceniałe(a)ś
1
0
panie 0 ,pozdowienia dla zony?...MAFIA
już oceniałe(a)ś
0
0