Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ponad 130 akademickich sygnatariuszy, w tym wielu profesorów, podpisało się pod listem skierowanym do sędziego Igora Tulei. Prokuratura chce mu postawić zarzut karny przekroczenia uprawnień za dopuszczenie mediów do udziału w posiedzeniu dotyczącym obrad Sejmu w Sali Kolumnowej w 2016 roku.

Szanowny Panie Sędzio,

27 lutego dowiedzieliśmy się, że prokuratura wystąpiła o uchylenie Panu immunitetu w celu postawienia zarzutów zagrożonych karą pozbawienia wolności. Te zarzuty dotyczą Pana czynności orzeczniczych w sprawie dotyczącej przeniesienia w grudniu 2016 r. obrad Sejmu do sali kolumnowej i niedopuszczenia do udziału w nich posłów opozycji.

Pana decyzja, by publicznie uzasadnić postanowienie nakazujące prokuraturze wznowić umorzone wcześniej postępowanie w tej sprawie, była zgodna z prawem, podjęta została za zgodą stron, w tym obecnego na sali sądowej prokuratora, a przede wszystkim przemawiał za nią interes społeczny. Nie bez znaczenia jest też fakt, że sprawa była znana opinii publicznej, która mogła oglądać transmisje i telewizyjne relacje z tych wydarzeń.

Pragniemy z całą mocą zaprotestować przeciwko podjętym wobec Pana działaniom. Są one – podobnie jak cała ustawa, która jest ich podstawą – w sposób oczywisty bezprawne, niezgodne z polską Konstytucją i umowami międzynarodowymi, którymi związana jest Polska.

Jako podpisani poniżej przedstawiciele społeczności akademickiej nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Prawo i Racja są po Pana stronie.

Prosimy przyjąć wyrazy najwyższego szacunku i uznania dla Pańskiej postawy.

Podpisali m.in.

Prof. Marek Wąsowicz, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji,

Prof. Aleksander Chłopecki, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji,

Prof. Wojciech Kocot, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji,

Prof. ucz. Monika Płatek, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji,

Prof. Krystyna Szczepanowska-Kozłowska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji,

Prof. Tadeusz Tomaszewski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji,

Prof. ucz. Jakub Urbanik, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji,

Prof. em. UW, Mirosław Wyrzykowski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji,

Prof. Andrzej Zakrzewski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.