Szpitale i przychodnie nie mogą się dodzwonić do sanepidów. Lekarze rezydenci domagają się od prezydenta Andrzeja Dudy, aby państwo w końcu zaczęło profesjonalnie przygotowywać się do nadejścia epidemii. Z historii, którymi lekarze dzielą się w sieci, wynika, że sytuacja nie wygląda różowo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Jak podaje agencja Reutera, koronawirus zabił już ponad 2,6 tys. osób, w większości z Chin. Rozprzestrzenił się też na ok. 30 innych krajów - stwierdzono już ponad 80 tys. przypadków. W Europie najgorsza sytuacja panuje we Włoszech, gdzie odnotowano jedenaście ofiar śmiertelnych i 322 zakażone. Pierwsze przypadki koronawirusa stwierdzono też w Szwajcarii i Austrii. 

Czy Polska jest gotowa na walkę z epidemią? O tym, jak lekarze są przygotowani do diagnozowania i opieki nad pacjentami z podejrzeniem koronawirusa, opowiada nam lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z miasta średniej wielkości.

- Co mamy zrobić, jeżeli trafi do nas pacjent z podejrzeniem koronawirusa? Z ogólnikowych wytycznych głównego inspektora sanitarnego z 14 lutego trudno wywnioskować, co zrobić z pacjentem.

W sanepidach nie ma specjalnych numerów telefonów do szpitali i przychodni, gdzie można by poinformować o podejrzeniu koronawirusa. Nawet my, lekarze, nie możemy się tam dodzwonić. Za to musimy tracić czas na tworzenie i wysyłanie do sanepidów papierowych raportów.

Pierwszy krok, jaki należy podjąć, to rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z grypą czy innym wirusem. To diagnostyka różnicowa. Służą do niej szybkie testy na grypę. Nie są jednak refundowane przez NFZ, przychodnie kupują je z własnych środków. Dziesięć testów to koszty 250-300 zł.

Możliwe więc, że na dalszą diagnostykę na oddziały zakaźne będziemy wysyłać osoby z grypą, której nie udało się wykryć wcześniej. Przeciążenie to ostatnia rzecz, jakiej potrzebują dziś oddziały zakaźne - od lata niedofinansowane i redukowane.

Nie mamy też pewności, co zrobić z rodziną osoby podejrzewanej o zakażenie.

I jakie środki ostrożności zachować, kiedy mieliśmy u nas pacjenta z koronawirusem. Czy i jak dezynfekować gabinet? - mówi lekarz.

A w Głównym Inspektoracie Sanitarnym nie odbierają telefonów

Na zamkniętej grupie facebookowej lekarzy rezydentów jeden z medyków zaproponował wczoraj, aby lekarze masowo wysyłali apel do Kancelarii Prezydenta o podjęcie działań przeciwko epidemii. W liście, który już został wysłany m.in. do Andrzeja Dudy, czytamy:

"Jako obywatel RP i lekarz zwracam się z niecierpiącą zwłoki prośbą oraz apelem o podjęcie działań związanych z ogólnokrajową prewencją, przeciwko epidemii: SARS-CoV-2 [kod koronawirusa, który wywołuje chorobę COVID-19]. Stajemy w obliczu historycznego, światowego zagrożenia epidemiologicznego i kluczowe wydaje się natychmiastowe wdrożenie środków, które pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa".

- Wierzę, że zasypanie skrzynki mailowej m.in. prezydenta setkami lub tysiącami maili o podobnej treści ma szansę wywrzeć presję na decydentach i przyczynić się do ochrony społeczeństwa - tak medyk przekonywał na Facebooku koleżanki i kolegów, aby przyłączyli się do akcji.

„Nasz kraj nie jest gotowy logistycznie”

W mediach społecznościowych lekarze wymieniają się pytaniami o koronawirusa. Piszą m.in.: „Jestem na dyżurze w SOR. Dostałam wiadomość od dyspozytora, że wiozą mi pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. (...) Zerowa informacja, zerowa organizacja. Próba kontaktu z GIS - nie odbierają już ode mnie telefonów. Nasz kraj nie jest gotowy logistycznie, a to dopiero początek problemów".

Zaniepokojeni są również dyrektorzy szpitali. - Niektóre szpitale nie są w stanie przygotować zgodnie z wytycznymi miejsc odosobnienia dla osób zarażonych. A powinny czekać puste w gotowości na chorych - tak lekarka z centralnej Polski opowiedziała nam, co usłyszała od dyrektora szpitala powiatowego.

Szpitale boją się, że nie wystarczy pieniędzy na transport chorych do innych placówek. Nie wiedzą, kto zapłaci za koszty karetek. Nie mają też zapasów ochronnych kombinezonów, maseczek, ochraniaczy na buty.

Cytowany dyrektor czeka na wytyczne z urzędu wojewódzkiego, co i w jakiej ilości należy kupić. Ale do wtorku wieczorem nie doczekał się odpowiedzi.
---
Masz temat dla reporterek i reporterów "Wyborczej"? Pisz: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ten wirus rozpierniczy tekturowe to państwo.
  Mamy problem z odzieżą ochronną i maseczkami? Really?
  A respiratory? Włosi mają 4 tys. respiratorów. I zdają sobie sprawę, że wzrost zachorowań może spowodować, że zabraknie sprzętu do ratowania życia.
  Ile respiratorów ma Polska? Ktoś się od ministra może dowiedział?
  A teraz pytanie za 100 punktów: kiedy lawinowo zacznie narastać liczba chorych, według jakich kryteriów będą podłączane respiratory? Wg. wieku? Płci? Zamożności? Czy może przekonań religijnych? A może będziemy losować? Parzyści się uduszą, nieparzyści dostają tlen.
  @abcd1964
  Wg przynależności partyjnej
  już oceniałe(a)ś
  66
  0
  @abcd1964
  W zakresie opieki medycznej jesteśmy prawie na poziomie Bangladeszu. Ewentualna epidemia boleśnie to uwypukli. Szkoda, że kosztem wielu "zwykłych" Polaków. Bo nie oszukujmy się, naczelnik, jego świta i cała reszta "śmietanki", będzie miała opiekę tip top.
  już oceniałe(a)ś
  72
  1
  @HeroOf Justice

  > przecież nfz nie może z marszu refundować testów na grypę itd.

  No właśnie od tego do ku... nędzy jest NFZ żeby z marszu podejmować krytyczne decyzje w tej sytuacji. I chociażby np. zapewnić że minister zdrowia poda swoją głowę na talerzu jeżeli te wszstkie *niezbędne* procedury nie będą zrefundowane.

  Kasa się znajdzie można zabrać te dwa miliardy z TVP.
  już oceniałe(a)ś
  85
  0
  @abcd1964
  Znając życie respiratorów mamy dostatek, tylko nie będzie ich miał kto obsluzyc
  już oceniałe(a)ś
  39
  2
  @abcd1964
  Zero informacji, zero organizacji, zero Millera - same zera
  pisBOLSZEWIA
  już oceniałe(a)ś
  52
  0
  @HeroOf Justice
  Oczywista oczywistość, to wina Tuska że nie przewidział pandemii koronawirusa.
  już oceniałe(a)ś
  44
  1
  @abcd1964
  Najpierw dzieci i członkowie Partii? Potem kolejność zgłoszeń. Losowanie odpada. Ludzie by ordynatorów i samorządowców pgonili, że strach im współczuć.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  @abcd1964
  Kaczyński i Duda już podzielili Polakówna lepszy i gorszy sort. To zmniejsza problem o 60 procent
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  @HeroOf Justice
  Może. Jakby mu pozwolono.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @abcd1964
  Przy obecnym stanie przygotowania na pewno rozwali, władza ma za noc bezpieczeństwo obywateli
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @abcd1964
  PL przygotowana jak zawsze na ... WYMARCIE. Absurd w katolskiej goni absurd a ludzie zaczna umierac i to bedzie tragedia.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @abcd1964
  Żaden problem - katopatologia wyborcza zakupi u ojca Tadeusza różaniec zetkniety z relikwiami sw.DzejPiTu...
  I pierwsi dostapia bram Raju.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @abcd1964
  Według klucza partyjnego.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @HeroOf Justice
  taki z ciebie hero jak z koziej dupy organy oliwskie!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @abcd1964
  Na codzień to Polska respiratorów ma niewiele więcej niż 0, bo w praktyce prawie wszystkie są zajęte, nie słyszałem by ministerstwo miało jakąś rezerwę strategiczną.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @HeroOf Justice
  Ale wydać dwa miliardy na Kurskiego i TVPiS mogą? Rozkradają to państwo na potęgę zamiast rządzić. Pamiętam jak naśmiewali się z Urbana za słowa "rząd się wyżywi". Dziś solidarnościowcy z PiS pokazuja że rząd nie tylko sie wyżywi ale i wyleczy. Ty narodzie zdychaj.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @kzet69
  Dla rządu, prezydenta i Kaczyńskiego się znajdą.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @abcd1964
  we Wloszech nikt nie przestrzega higieny, nawet lekarze nie nosza masek w szpitalach, ludzie uciekaja z kwarantanny, nie sluchaja, nie wykonuja zalecen. Im nawet 4 tys respiratorow nie pomoze, jak ludzie beda robic co chca i roznosic wirus po calym kraju.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @yasioo82
  Respiratorów nie mamy dostatek. Bez epidemii codziennie brakuje szpitalnych miejsc z respiratorem.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  DUDA gdzie jesteś? Halo potrzebujemy Prezydenta. Gdzie się schowałeś? Wychodź. Nie bój się. Wiemy, że musisz zapytać wcześniej Prezesa co masz zroboć, co możesz powiedzieć. Chłopie potrzebujemy kogoś z ja.. mi, a nie Pacynkę...
  @abcdefghij
  A szusuje sobie gdzieś radośnie...
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @parazydek
  Miejmy nadzieje, ze gdzies w polnocnych Wloszech....
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @abcdefghij
  Nie szusuje tylko podpisuje się obiema rękoma pod wszystkim. Podobno po swojej kadencji przejrzy co podpisał
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @abcdefghij
  Ten medyk z mailem do Dudy to człowiek mocnej wiary ;) Sęk w tym, że Duda jeszcze większej- tyle że bardziej wierzy w moc opłatka lub relikwii Faustyny na oddziale onkologicznym (ale można je szybko przenieść na oddziały zakaźne), relikwie JP2 też powinny być wirusobójcze, no bo jeśli demony wypędzają...
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @abcdefghij
  Marionetki

  Wyczyszczono repertuar na afiszach
  A aktorów pogoniono w świat w skarpetkach
  Wtedy nad teatrem się zrobiła cisza
  Nadszedł czas by oprzeć trend na marionetkach
  Wnet znalazły się zastępy dziwnych lalek
  Miernych, biernych, ale wiernych cała sfera
  Żeby zagrać, umieć ról nie trzeba wcale
  Trzeba tylko ślepo wierzyć w reżysera
  Marionetki, marionetki, podrygują bezrozumnie
  Ktoś pociąga za sznureczki, jak pociąga widać umie
  Marionetki, marionetki, dzisiaj dla nich cała scena
  Śmieszne sztuczki, szansonetki ku uciesze suwerena
  Widz nie jeden ze zdziwienia kiwał głową
  Na parterze, na balkonie, czy też w loży
  Skoro tak z zapałem grają sztukę nową
  To jak sprawni muszą być animatorzy
  Aż się znalazł gość co zajrzał za kulisy
  Bo chciał sprawdzić kto za sznurków ciągnie setki
  I zobaczył gdy na scenie trwały bisy
  Że to także są zwyczajne marionetki
  Marionetkom, marionetki pociągają bezrozumnie
  Same wiszą na sznureczkach, ale wisi im to w sumie
  Marionetki, marionetki, prosty widz wyciąga szyję
  Marionetki, marionetki, marionetki tylko czyje?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Trzeci świat. Polska PiS.
  już oceniałe(a)ś
  123
  0
  Ale, no jak to? Pan minister twierdzi że wszystko działa, procedury wprowadzone, szpitale przygotowane, czekamy na wirusa! Jedyna nadzieja że się nie pojawi, bo w przeciwnym razie du.da zbita! :(
  @palibe
  Jak będzie epidemia, to wprowadzi się ustawę że wirusa nie ma i problem z głowy. Lekarzy którzy będą twierdzić inaczej pozbawi się prawa wykonywania zawodu, osoby które umrą obwini się za nieszczere modlenie i wogole KODyzm.
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @palibe
  już jest. tylko jeszcze nie wykryli albo się nie przyznali
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @yasioo82
  I to chyba najbardziej prawdopodobne.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @palibe
  Andrzej Rysuje podsumował stan gotowości Wolski na epidemię, może mało oryginalnie ale b. trafnie.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @palibe
  procedury = papierologia. I na papierze bedzie wszystko ok. A zgony to bedzie wina wirusa.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @palibe
  Przede wszystkim należy, aby prokuratura postawiła zarzuty tym dyrektorom szpitali, którzy zadają pytania. Musimy, towarzysze, dać jasny sygnał, że Partia nie będzie tolerować wichrzycieli. I to musi być przeprowadzone niezwłocznie, prewencyjnie, nim sytuacja stanie się niebezpieczna. Telewizja też musi pomóc, niech tam znajdą w archiwach jak lekarze żarli kawior.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @yasioo82
  Już widzę te paski grozy w Ku...zji... np. "Plotki o epidemii rozsiewa totalna opozycja, żeby osłabić zdrowy kręgosłup moralny narodu"...
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @k0ral_
  I tak jest NFZ, MZ i sanepid wysyła tylko maile
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A po co rozwalano służbę zdrowia? Po co Rosja propagowała ruch antyszczepionkowy?
  Najprostsza metoda na rozwalenie kraju. Ale nie martw się się, Polaku, umierając na szpitalnym korytarzu, zawsze będziesz mógł pooglądać telewizję i poprosić o pokazanie relikwii.
  @Elaiwona22
  Ku...zja w każdym szpitalu !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Elaiwona22
  moze kaszpirowski nam pomoze....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Państwo z dyktat. Koronawirus zniszczy złotówkę, gospodarkę, na szczęście przy okazji bandę nieudaczników.
  @Koreb_Wetlina
  Z dykty Misiu, z dykty...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Mam nadzieję, że nie będzie epidemii, bo pisowskie państwo nie byłoby w stanie sobie z nią poradzić.
  @rozliczymy_to_wszystko

  Epidemia prawdopodobnie już jest.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  Turyści wracają z terenu Włoch gdzie jest wirus, a minister zdrowia zarządził bezpłatne badania tylko dla chorych z objawami. Czyli przez dwa lub cztery tygodnie zarażeni będą mogli rozsiewać zarazki, bo każdy test kosztuje 500 zł.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @archimeda21
  Już nie. Zakazano testów płatnych..
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @wnioski2
  Koszt testu pozostaje ten sam, płatny indywidualnie czy przez ubezpieczenie.
  Powracający z zagrożonego terenu nie będą izolowani ani poddawani badaniu laboratoryjnemu aż do objawów choroby. Czyli musztarda po obiedzie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @archimeda21
  dokladnie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jak nastąpi w skali kraju spora epidemia, to będzie po Panu Prezydencie i po PIS-ie. 1000 letnia V ErPe rozpadnie się i wióry paździeża wiatr rozwieje.
  Zakładam, że wirus przemebluje scenę polityczną. a WKK jako kandydat na prezydenta, jeżeli się odnajdzie jako lekarz, może być czarnym koniem wyścigu.
  @Pim73
  Kaczynski jest w grupie zagrozonej jezeli zlapie wirusa.
  Korpnowany wirusem wyladuje na Wawelu
  już oceniałe(a)ś
  5
  0