Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kolegium sądu okręgowego, „porządkując wokandę”, zwolniło Pawła Juszczyszyna od orzekania. Jego sprawy będą rozlosowane między innych sędziów IX wydziału cywilno-odwoławczego. Przeciw tej decyzji wczoraj zaprotestowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”,które 11 lutego podjęło stosowną uchwałę.

Poniżej fragmenty uchwały.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” krytycznie ocenia decyzję kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie o zwolnieniu sędziego Pawła Juszczyszyna z obowiązku rozpoznania przydzielonych mu spraw. [...]

W tym trudnym dla polskich sędziów czasie oczekujemy pełnej solidarności z osobami walczącymi o praworządność, takimi jak sędzia Paweł Juszczyszyn. Dbałość o prawa obywateli wymaga sprzeciwienia się odsuwania od orzekania sędziów, których dotknęły represje w upolitycznionym postępowaniu dyscyplinarnym.

Jako sędziowie stoimy teraz przed wyborem, czy wyraźnie opowiemy się po stronie prawa, wykonując orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, czy też po stronie bezprawia i politycznej siły. Brak możliwości działania w zgodzie z rotą ślubowania sędziowskiego powinien skutkować rezygnacją z zajmowanych funkcji. Każdy sędzia szanujący orzeczenie TSUE z 19 listopada 2019 r. oraz uchwałę trzech połączonych Izb SN z 23 stycznia 2020 r. ma obowiązek ustalić, czy poszczególni członkowie KRS, a tym samym cała piętnastka sędziów zasiadających w obecnej Krajowej Radzie Sądownictwa, zostali prawidłowo wybrani. Można to czynić jak sędzia Juszczyszyn, podejmując próbę ustalenia, czy istniało poparcie dla sędziów członków obecnej KRS wymagane ustawą lub poprzez wytoczenie powództwa o ustalenie, że poszczególne osoby nie są członkami KRS. Toczą się już trzy takie postępowania sądowe.

Iustitia deklaruje także, że będzie udzielać informacji pozwalających sprawdzić, czy osoby nominowane przez obecną KRS gwarantują niezależność.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.