Nikogo nie zostawimy samego, każdemu zapewnimy reprezentację prawną. Będziemy korzystali z możliwości odwołania się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Co dalej? 

Wśród naszych sędziów panują nastroje niedowierzania, wzburzenia i smutku związanego z tym, że niszczy się fundamenty praworządności. 

A dzieje się to w czasie, gdy Polacy masowo protestują na ulicach w obronie sądów, pokazując, że to, co robi władza, nie jest im obojętne. Według dzisiejszego sondażu dla "Rzeczpospolitej" blisko 57 proc. Polaków uważa , że ustawa represyjna przygotowana przez posłów PiS zagraża niezawisłości sędziów. 

Ale jak długo można protestować? 

Jeśli ustawa zostanie dziś przyjęta przez Sejm, będziemy mieli miesiąc na zastanowienie się, co dalej – w tym czasie będzie ją procedował Senat. 

Musi iść nacisk na to, aby Komisja Europejska złożyła w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wniosek o zabezpieczenie stosowania nowych przepisów i systemu dyscyplinowania sędziów. Mam nadzieję, że Komisja złoży taki wniosek w styczniu, pytanie - kiedy TSUE go rozpatrzy? 

My już przygotowujemy system wsparcia dla sędziów, których władza będzie szykanować. Nikogo nie zostawimy samego, każdemu zapewnimy reprezentację prawną. Będziemy korzystali z możliwości odwołania się również do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.  

Rządzący próbują zabetonować obecny chaos prawny wywołany nominowaniem przez neo-KRS już ponad 300 sędziów. Nie mówimy, że nikt z tych sędziów nie powinien orzekać, ale w przyszłości, gdy będą naprawiane błędy obecnej władzy, powinni przejść weryfikację. Im później to się stanie, tym trudniej będzie to zrobić. 

Jedno jednak jest pewne: sędziowie, którzy przykładają rękę do psucia państwa i sprzeniewierzają się podstawowym obowiązkom sędziowskim, popełniają poważny delikt. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
My Polacy patrioci wpłacimy pieniądze. Prosimy o numery konta. Nie zostawimy naszych polskich sędziów ma pastwę zdrajców i przestępców z PZPR PiS!!
@premie-nam-sie-naleza
Dokładnie , trzeba stworzyć fundację a środki ze zbiórek przekazać sędziom którzy znajdą się bez pracy
już oceniałe(a)ś
0
0
Dłoń moją macie, pięść, gdy zajdzie potrzeba, ale monetę już wpłacę, bo jesteście stąd do nieba.
Konto.
już oceniałe(a)ś
56
0
Prosimy o NAZWĘ funduszu wsparcia dla szykanowanych przez Pis sędziów i NUMER KONTA, na które można wpłacać pieniądze!
już oceniałe(a)ś
52
0
"Jedno jednak jest pewne: sędziowie, którzy przykładają rękę do psucia państwa i sprzeniewierzają się podstawowym obowiązkom sędziowskim, popełniają poważny delikt. "
W zasadzie to trudno sobie wyobrazić aby takie osoby mogły pełnić ten zawód w przyszłości.
już oceniałe(a)ś
46
0
Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy...
już oceniałe(a)ś
37
0
Panowie sędziowie, podnieście bunt, pokażcie ilu was jest przeciw. Weźcie przykład z sędziów francuskich z marca 2011 r.
@a65m
No właśnie! Dziś ci sędziowie, z którymi walczył Sarkozy, będą go sądzić.
już oceniałe(a)ś
9
0
Z radością wesprę finansowo darowizną, którą z uśmiechem odliczę od podatku.
już oceniałe(a)ś
30
0
Powtarzam to aż do znudzenia: wszyscy prawnicy (sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, pracownicy naukowi wydziałów prawa) którzy z ochotą zamienili swoje togi, a w przypadku pracowników naukowych ? garnitury na liberie PiSich lokajów i w jakikolwiek sposób przyczynili się do łamania przez PiS konstytucji i/lub wsparli próby podporządkowania sobie przez PiS sądownictwa, a w szczególności brali udział w prześladowaniu swoich kolegów protestujących przeciwko tym próbom, powinni zostać w trybie dyscyplinarnym dożywotnio wydaleni z zawodu. Co nie wyklucza kar, orzeczonych przez sądy powszechne za przestępstwa wymienione w Kodeksie Karnym.
@jkdino49
Tak. Reformy tak, ale wg reguł, zasad. PIS działa tak, jakby mundial chciał wygrać dopingiem i zastraszaniem. A nie na boisku. Nie szanujemy sędziego, mówią, i co Pan zrobisz? Ano, ZDYSKWALIFIKUJEMY WAS Z JAKICHKOLWIEK ROZGRYWEK W PRZYSZŁOŚCI. Jak całą reprezentację na dopingu czy czerwoną kartką faulującego napastnika, tak też politruka Asta. Selekcjoner też do wymiany, bo z nim tylko nas z rozgrywek uczciwych narodów wykluczą, jak Rosję z olimpijskich! Rosję, jego mocodawcę? Po owocach go poznacie. Nie ma żadnych. A bratanica? No, tę już znamy.
już oceniałe(a)ś
1
0