Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Greta Thunberg ma rację. Dość urządzania świata dla młodych wedle wyobrażenia starych. Świat dla młodych trzeba urządzać według wyobrażenia młodych. Starzy już to zwykle wiedzą. Ale nie wiedzą jak, bo młodzi na ogół milczą. A jeśli coś mówią, to albo naśladując i udając starszych, albo wybuchając na chwilę (w sprawie ACTA, środowiska, aborcji).

Concilium Civitas – grupa polskich profesorów nauk społecznych pracujących na czołowych zagranicznych uczelniach – postanowiła się dowiedzieć, jakiej przyszłości chcą i oczekują Polacy, którzy wchodzą w dorosłość. Służy temu ogłoszony z inicjatywy Concilium konkurs dla maturzystów na esej pod hasłem: „Ja, Polska, Europa, świat – 2040”.

Organizatorami konkursu są Fundacja Collegium Civitas i Związek Nauczycielstwa Polskiego. A „Głos Nauczycielski”, docierający m.in. do wszystkich szkół średnich w Polsce, właśnie zamieścił w swoim numerze z tygodnia przedświątecznego informujący o konkursie plakat, który zostanie wywieszony na szkolnych korytarzach.

Autorzy 100 najciekawszych prac będą zaproszeni do Młodego Concilium i na koszt organizatorów wezmą udział w lipcu 2020 roku w Warszawie w debatach z członkami Concilium Civitas. O siedmiu pierwszych laureatów konkursu będą rywalizowały – oferujące im zwolnienie z czesnego – zaliczane do najlepszych uczelnie niepubliczne: Akademia Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych i Uniwersytet SWPS. Przewidziane są też nagrody finansowe.

Organizatorzy chcą, by dzięki lipcowemu spotkaniu w Warszawie (pierwszemu, ale nie ostatniemu!) Młode Concilium stało się głosem intelektualnych liderów pokolenia, które niebawem zacznie przejmować odpowiedzialność za Polskę i świat.

"Wyborcza" jest patronem konkursu. Najciekawsze prace ukażą się m.in. w „Wyborczej”.

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu mija 1 lutego 2020 roku, a napisane prace trzeba wysłać do 24 lutego 2020 roku.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Concilium Civitas:

Conciliumcivitas.pl oraz na profilu Concilium: www.facebook.com/conciliumcivitas

***

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.