Elita PiS składa się z ludzi bez większych moralnych zahamowań, ale podatnych na silną obywatelską presję.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drodzy obrońcy państwa prawa i demokracji! 

Nasze działania w obronie państwa prawa i demokracji w ramach społeczeństwa obywatelskiego miały głęboki sens: osłabiły one potężny propisowski prąd.

Jego pierwszym składnikiem była nieuczciwa konkurencja ze strony PiS polegająca na bezprecedensowym wykorzystywaniu państwowych organizacji, firm i mediów dla partyjnej propagandy z PFN i TVP na czele. Nieuczciwa konkurencja obejmowała też finansowanie bratnich propagandowych tub, w tym zwłaszcza instytucji o. Rydzyka, które otrzymały 214 mln zł z naszych pieniędzy! Czy PiS miałby większość bez tej nieuczciwej konkurencji?

Drugim składnikiem propisowskiego prądu było bezprecedensowe zaangażowanie większości Kościoła po stronie PiS – partii, która brutalnie łamała normy państwa prawa i zwykłej przyzwoitości.

Trzecim składnikiem były sprzyjające PiS okoliczności kompletnie niezależne od jego polityki. Najważniejszym z nich było przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce wynikłe z gasnącego już – niestety – ożywienia w UE oraz podwojonego napływu pracowników z Ukrainy. Dzięki boomowi gospodarczemu PiS mógł sfinansować bez większych problemów swoje najbardziej kosztowne obietnice, którymi kupował dodatkowe głosy. Nadchodzące spowolnienie gospodarcze wywołane zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i szkodami wyrządzonymi polskiej gospodarce przez politykę PiS sprawi, że dalsze finansowanie rozdawnictwa, a tym bardziej jego zwiększanie, będzie wymagało kolejnych podwyżek podatków, wzrostu długu publicznego i ograniczania wydatków na inne cele.

Szanowni Państwo!

Wiele wskazuje na to, że PiS doszedł do szczytu swoich politycznych możliwości. Wzrost gospodarczy spowolni, a wiele Polek i Polaków jest tak oburzonych niemoralnością postępowania grupy rządzącej w PiS, że mobilizuje ich to do wzmożonego obywatelskiego działania. To jest wielką wartością samą w sobie.  Ponadto wzrost tej mobilizacji jest bardzo potrzebny, albowiem elita PiS składa się - jak to pokazali przez poprzednie cztery lata - z ludzi bez większych moralnych zahamowań, ale podatnych na silną obywatelską presję.  

 A zatem działajmy – i to jeszcze większą mocą!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dzialajmy i wystawmy wspolnego kandydata na prezydenta z poparciem wszystkich sil demokratycznych juz w I turze. Gra poszczegolnych partii na wlasnego kandydata w I turze moze spowodowac, ze II tury nie bedzie...
@czerstwabuleczka
Takiego ryzyka raczej nie ma. Nawet przy 2 czy 3 kontrkandydatach Du.a nie ma szans na ponad 50% w pierwszej turze. Choć znalezienie neutralnego politycznie kandydata byłoby miłe. Moim zdaniem takim byłby Bodnar. Za długo depcze odciski PiSowi więc nie mają na niego nic czego by już nie użyli, działał zawsze po stronie obywatela niezależnie która partia chciała pogwałcić jego prawa, nigdy nie wypowiadał się po stronie jakiejś partii.
już oceniałe(a)ś
35
0
@bazbaz1973
Czesc wyborcow sil demokratycznych moze sobie odpuscic I ture: ?bo to przeciez II tura dopiero rozstrzygnie? (KO), ?bo moj kandydat i tak nie ma szans na II ture? (PSL & Lewica).
już oceniałe(a)ś
11
1
@bazbaz1973
Zgadzam się z Tobą. Kandydatem całej antypisowskiej opozycji powinna być osoba niezwiązana z żadną partią. Adam Bodnar jest z pewnością jedną z takich osób
już oceniałe(a)ś
21
0
@buffalo96
Bodnar to peowiec kolejny zwolennik aborcyjnego "kompromisu". Warto go uważnie posłuchać.
już oceniałe(a)ś
0
15
@bazbaz1973
Drugi taki sam K.Kwiatkowski
już oceniałe(a)ś
0
0
@czerstwabuleczka
oby nie w 1 turze - przemyśl . To,że przywódcy opozycji podjęliby taką decyzję , głosujący tego nie poprą .
już oceniałe(a)ś
1
0
Nawet jesli PiS doszedl do szczytu swoich politycznych mozliwosci, to dzieki d'Hondtowi ma teraz 4 lata na dalsze psucie. Kto chce zachowac wolnosc zawodu i wolnosc slowa musi stawiac na prezydenta z antyPiSu
@jerzon
Jeżeli za rok wygramy wybory prezydenckie to zatrzymamy PiS. Nie ma on bowiem większości do odrzucenia weta.
już oceniałe(a)ś
25
0
@jerzon
Ale najpierw trzeba z TVPtzw. publicznej, zrobić prawdziwą PUBLICZNĄ i Jacka Kurskiego trzeba się pozbyć w pierwszej kolejności. Tym powinien zająć się Senat, jeżeli utrzyma większość.To dzięki tej TV PiS uzyskał być może z kilkanaście procent więcej, głosząc brudną propagandę.Zbliżają się wybory prezydenckie i jeżeli to tak[ z TV] zostanie, to znów będzie przegrana. PiS już dział i trzebaim w tym przeszkodzić.
już oceniałe(a)ś
5
0
w latach 90tych zabrakło Balcerowicza w wymiarze sprawiedliwości, służbie zdrowia, edukacji... Trafił nam się tylko w gospodarce
już oceniałe(a)ś
136
3
Święte słowa !!! Działajmy zanim państwo PIS przestanie zupełnie działać !!!
już oceniałe(a)ś
110
0
Debile i tak tego nie zrozumieją.
@ablewski1961nz
moze nie ale opadna z sil
już oceniałe(a)ś
3
0
@ablewski1961nz
A szkoda. Widać musza przekonać się na własnej skórze. Szansa jest w młodych tylko musi im się chcieć!
już oceniałe(a)ś
1
0
Wiele wskazuje też na to, że dociera do ich pisiej świadomości, że to, co do tej pory robili, to są przestępstwa, które będą ścigane i nie pomoże żadna propaganda i ściemnianie, które do tej pory pomagało i w które same wierzyli.

Innymi słowy: jedni członkowie sekty zaczęli się wybudzać i zaczyna docierać, że ich guru nie miał racji, inni nadal wierzą, ale i tak się boją, bo wiedzą, że guru ich nie obroni.

Z tego punktu widzenia kto najbardziej przerżnął wybory? Nie Schetyna, ale guru, bo mimo olbrzymiej mobilizacji sił i środków, aparatu państwowego, wszystko zaczyna się sypać (nawet banaś), a wygrali o włos w Sejmie. Wystarczyło 0,5% głosów mniej na pis (i te same 0,5% głosów oddane na KO), żeby stracili też Sejm.

A będzie jeszcze trudniej, bo skończy się też zaraz pobłażanie wszystkich - i Unii i normalnych obywateli, którzy do tej pory nie głosowali.
@misiekpysiek2
niech rządzą... a orkiestra gra
już oceniałe(a)ś
5
1
@misiekpysiek2
z ostatnim stwierdzeniem bym się nie zgodził "i normalnych obywateli, którzy do tej pory nie głosowali". sadze, ze normalni obywatele glosują bo rozumieją i szanują przywilej jaki mają.
już oceniałe(a)ś
7
0
Zgadzam się z Pana diagnozą, mimo, że moje narzędzia analityczne są dużo skromniejsze. Takie rozdawnictwo nie mogło skończyć się niczym dobrym. Do tego to jest ekipa bardzo niemoralna, nieumiejętna, realizująca paranoiczny cel ich wodza - pomsta. Pogarszanie się otoczenia gospodarczego, pustki w kasie, obnażenie przestępczego charakteru części notabli PiS, odbicie Senatu i prawdopodobne utrącenie Prezydenta - intuicja podpowiada mi, że oni nie doczekają końca kadencji.
już oceniałe(a)ś
57
1
Brawo Balcerowicz- mądre słowa.
już oceniałe(a)ś
50
0