Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

28 finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 12 stycznia 2020 r. Cel: zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Za pieniądze ze zbiórki fundacja planuje kupić sprzęt m.in. dla chirurgii, neurochirurgii i zakładów diagnostyki obrazowej. To np. aparaty do znieczulenia, aparaty RTG, echokardiografy i inkubatory. 


- Nasz finał ma zawsze swój kolor, symbole i przekaz - mówił w środę prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Hasło najbliższego finału to "Wiatr w żagle". - Zależy nam, byśmy jak zawsze podczas naszych finałów byli razem, nie dzielili się - podkreślił szef fundacji. 
Tłumaczył, że Orkiestra zbiera pieniądze na sprzęt medyczny, bo wciąż dostaje mnóstwo próśb w tej sprawie od szpitali. -  Chcemy, żeby rodzice byli spokojni, że w polskich szpitalach jest sprzęt, który może ratować życie i zdrowie ich dzieci - mówił. 

Do zbiórki już zgłaszają się wolontariusze. Zarejestrowano ponad 200 sztabów w Polsce i za granicą, m.in. po raz pierwszy w Singapurze. W styczniu będzie ich kilkakrotnie więcej. 


W zeszłym roku WOŚP zebrała blisko 176 mln zł na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Z puszkami Orkiestry kwestowało 120 tys. wolontariuszy. - Pieniądze zostały świetnie wydane. 106 mln zł przeznaczyliśmy na największe zakupy w historii naszej działalności, m.in. na najnowocześniejsze tomografy komputerowe - mówił Owsiak. Dodatkowe 16 mln zł z "ostatniej puszki prezydenta Adamowicza" fundacja wydała na zakup sprzętu dla szpitali z Trójmiasta.

WOŚP zebrała też w tym roku o 5 mln zł więcej - w sumie ponad 13 mln zł - z 1 procenta. To rekordowa kwota.

Hasło 28 finału WOŚP.Hasło 28 finału WOŚP. WOŚP.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.