Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych organizuje studio wyborcze w Miasteczku Wolności w Warszawie. Od 15.30 przed Sejmem niezależni dziennikarze planują z kandydatami serię rozmów. – W ten sposób prezentujemy ludzi startujących do Sejmu czy Senatu. Przedstawimy nasze koleżanki i kolegów z całej Polski, którzy wraz z nami protestowali przez ostatnie cztery lata i będą w parlamencie naszym głosem. Wierzymy w siły „uliczników”, którzy mogą wpłynąć na scenę polityczną – mówi Katarzyna Wyszomierska.

Nie ma równego podziału sił w mediach publicznych. - W „Wiadomościach” i TVP Info kampania wyborcza wygląda tak, że na lepsze życie mamy szansę tylko, jeśli wygra PiS. Opozycja jest tak zła, że gdyby wygrała, to nawet grzybów nie można by zbierać, bo lasy oddaliby w obce ręce. Wielokrotnie alarmowałem, że telewizja publiczna nie realizuje swoich obowiązków ustawowych związanych z kampanią wyborczą, a także, że łamie prawo nadmiernie eksponując kandydatów PiS, stąd mój udział w wydarzeniu – mówi Andrzej Krajewski, który też będzie prowadził rozmowy z kandydatami.

Kandydaci będą opowiadać o swojej aktywności w ciągu ostatnich czterech latach, pomysłach na „posprzątanie po PiS” oraz tym, jak rozumieją służbę obywatelom jako parlamentarzyści - Swój udział zapowiedzieli kandydaci z okręgów warszawskich, podwarszawskich, z Mazowsza, ale również z Kielc czy Elbląga – mówi Wyszomierska

Przede wszystkim przyjadą ci, którzy nie mają dużych możliwości, aby prowadzić kampanię wyborczą na dużą skalę. - Jestem kandydatką z Elbląga, nieco oddalonego od głównej kampanii Partii Zieloni, z której startuję. Mam się czym pochwalić, bo w niedzielę organizowałam Marsz Równości w Elblągu, przez ostatnie cztery lata protestowałam przeciwko polityce PiS w stosunku do kobiet i do przyrody, buduję społeczeństwo obywatelskie w swoim regionie – mówi Andżelika Domańska.

Przyjedzie też Ewa Krawczyk-Dębiec, niezależna kandydatka z listy KO. – W sobotę, tak jak w każdy dzień kampanii, będę rozmawiać z mieszkańcami gmin podwarszawskich, bo to są moi potencjalni wyborcy. W ciągu kilku tygodni odwiedziłam kilkadziesiąt miast i miasteczek, np. Jaktorów, Pruszków, Stare Babice, Nową Iwiczną, Błonie, Piaseczno, Górę Kalwarię, Tarczyn, Ożarów Mazowiecki, Legionowo, a w sobotę zakończę objazd przed Sejmem – mówi.

 - Podobnie jak do europarlamentu w tych wyborach sporo pań kandyduje, co widać także w zgłoszeniach do naszego studia – zauważa Wyszomierska. - Ale panów nie zabraknie. Zapraszam wyborców, aby w sobotę po południu zjawili się przed Sejmem i poznali naszych kandydatów albo oglądali studio w internecie.

Podobne studia jak w Warszawie w tym samym czasie zostaną zorganizowane w Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Krakowie, Zielonej Górze, Łodzi, Toruniu, Katowicach, Gdańsku, Bydgoszczy.

Relacje ze studia wyborczego będzie można oglądać online. Przygotują je media obywatelskie - telewizja sieciowa Video-KOD i jej oddziały.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.