Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Michalina Bednarek: Chcąc głosować poza miejscem zameldowania, mamy dwie opcje: złożyć wniosek o wpis do rejestru lub do spisu wyborców. Jaka jest różnica?

Anna Godzwon*: – Do rejestru wyborców można dołączyć przez cały rok, do czego zachęcam. Wystarczy zrobić to raz i na tej podstawie tworzy się spis wyborców na potrzeby konkretnych wyborów. Dopisanie się do spisu oznacza jednorazowe uprawnienie do głosowania i można to zrobić tylko przed wyborami.

Co trzeba zrobić, żeby się dopisać?

Złożyć wniosek, ale odradzam używanie platformy ePUAP. Sama miałam złe doświadczenia z tym systemem, podobnie wielu moich znajomych. Jedna z urzędniczek podpowiedziała mi, że lepiej sprawy załatwiać w warszawskim urzędzie osobiście, bo internetowa platforma cały czas szwankuje i nawet im ciężko z niej korzystać. Złożenie wniosku trwa kilka minut, a przy okazji będziemy mogli potwierdzić na miejscu nasze miejsce zamieszkania.

Co z rejestracją przez internet?

Rejestrując się przez ePUAP, nie mamy możliwości dodania skanu dokumentu, który potwierdzałby nasze stałe zamieszkanie. Można dodać wyłącznie skan lub zdjęcie dowodu. Jeśli chodzi o dołączenie do spisu wyborców, jest to dużo łatwiejsze.
Urzędnicy nie muszą tego weryfikować, więc wybór platformy ePUAP jest w tym przypadku bardziej uzasadniony, choć problemy też się zdarzają.

A jeśli wyślemy wniosek i do dnia wyborów nie dostaniemy decyzji?

Jeszcze przed wyborami można się skontaktować się z urzędem i spytać, czy jesteśmy w spisie wyborców. Warto też wybrać się do swojego lokalu wyborczego. Przewodniczący komisji musi sprawdzić, czy jesteśmy na liście. 

* Anna Godzwon do marca 2018 była rzeczniczką PKW.  Po rozstaniu się z funkcją nadal prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą wyborów na swojej stronie internetowej i w krótkich filmikach na YouTube.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.