Używam języka adekwatnego do zachowań obecnej władzy, ale nigdy w stosunku do innych osób nie używałam słów uznawanych za wulgarne - mówi Klaudia Jachira, bohaterka i cel ataków prawicowych mediów w ostatnich dniach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Klaudia Jachira, rocznik 1988, jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej do Sejmu (nr 13 na warszawskiej liście KO). Absolwentka wydziału lalkarskiego PWST w Krakowie, filii we Wrocławiu.

Występowała m.in z kukłą Jarosława Kaczyńskiego. Jedno ze swoich wyborczych spotkań rozpoczęła od słów: "W imię ojca i syna i brata bliźniaka". Potem zapowiadała fikcyjny program: "22 zacznie się na żywo blok ekshumacyjny oraz quiz 'czyja to kończyna?'”. Nagranie opublikowała „Gazeta Polska”.

Jachirę krytykują nie tylko politycy prawicy. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do KO o wycofanie dla niej poparcia. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk (PiS) zwrócił się do liderów Koalicji Obywatelskiej o usunięcie Klaudii Jachiry z listy kandydatów do Sejmu. 

Małgorzata Domagała: Czy pozwie pani Jana Pietrzaka za to, że w czwartek rano na antenie TVP Info nazwał panią "jakąś Zdzirą"?

Klaudia Jachira: Tak, mój prawnik już nad tym pracuje.

Ale przecież pani sama często używa ostrego języka.

- Używam języka adekwatnego do zachowań obecnej władzy, ale nigdy w stosunku do innych osób nie używałam słów uznawanych za wulgarne.

W czwartek po południu TVP Info poinformowało, że Klaudia Jachira zagrała w propagandowym rosyjskim filmie o Armii Czerwonej ratującej polskie dzieci. Zagrała pani?

- Miałam niemy epizod polskiej zakonnicy w rosyjskim filmie "Jednoczka". Nigdy tego filmu nie widziałam, więc nawet nie wiem, czy mnie z niego wycięli, czy nie. Zadzwonił do mnie agent z propozycją. Zgodziłam się. Jestem aktorką. Granie w filmach to mój zawód. To było jakieś cztery, pięć lat temu. Pamiętam, że reżyser poszedł nam, polskim aktorkom, wtedy na rękę i umieścił nasze nazwiska w napisach końcowych, abym mogła wpisać ten epizod do dossier.

 Wyjaśnijmy sprawę z hasłem „Bób, hummus, włoszczyzna".

- W ubiegły piątek brałam udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Warszawie. Pod Sejmem dwie dziewczyny z transparentem o tej właśnie treści postanowiły się sfotografować pod pomnikiem Armii Krajowej z napisem: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Uznały, że to taka gra słów. Zapytały, czy chcę być z nimi na tym zdjęciu. To działo się spontanicznie.

Podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ja i mój sztab nie agitowaliśmy wcale. Po prostu jestem zachwycona tym, że młodzi ludzie go zorganizowali, i chciałam być jego częścią jako ich nieco starsza koleżanka. Zdjęcie z napisem "Bób, hummus, włoszczyzna" wrzuciłam na swojego Facebooka jako dokumentację z MSK. Tyle.

Gdybym wiedziała, że to wywoła aż taka aferę, absolutnie nie wrzuciłabym tego zdjęcia. Ale piekło się rozpętało.

Dostaje pani groźby?

- Jest hejt: „Jachira, won", „Powinnaś się zastrzelić". Dwa dni temu dostałam wiadomość, że mam 45 godzin na wycofanie się z kampaniij, bo inaczej „mafia wałbrzyska cię zaszczeli". Mam zamiar to zgłosić na policję. Żeby była jasność. Ja przeprosiłam za to zdjęcie. Jeżeli dla kogoś to jest nie do zaakceptowania, to ja nie mam problemu, by za coś przeprosić. Mam szacunek dla osób, które walczyły w powstaniu, mam szacunek do bohaterów wojennych, którzy walczyli o naszą Ojczyznę.

Z drugiej strony mam wielki podziw teraz dla tych młodych ludzi, którzy walczą o wyzwania naszych czasów. Sprawy ekologii będą kluczowe w I poł. XXI w i to też są dla mnie bohaterowie. Szkoda, że takie piekło nie rozpętuje się za każdym razem i prawa strona milczy, kiedy neonaziści i nacjonaliści idą ze sztandarami: "Bóg, Honor, Ojczyzna", a obrażają Żydów, gejów.

Jest pani youtuberką, stand-uperką. Po co aż tak mocno kontrowersyjne słowa w pani wystąpieniach jak „parówki smoleńskie"?

- To jest satyra, a ona rządzi się swoimi prawami. Język satyry jest ostry, wyrazisty, są riposty, satyra operuje ironią. Każdy, kto ma dystans do siebie czy do danej sytuacji, rozumie to. Uważam, że Gombrowicz też byłby teraz hejtowany, gdyby robił to, co robił. Próbował uczyć dystansu do nas samych.

Chciałabym zaznaczyć, że w żadnej z moich satyr nigdy nie obrażam ludzi, lecz piętnuję pewne zachowania. Jeśli mówi pani o „smoleńskich parówkach”, to absolutnie nie mam na celu obrazić ofiary czy ich rodziny, tylko piętnować hipokryzję partii rządzącej, pokazać, jak oni wykorzystują instrumentalnie tę straszną tragedię. Wykorzystali ją, by nakręcać spiralę nienawiści. Na to nie ma mojej zgody.

Czwartkowe "Wiadomości" TVP zacytowały pani performance: "Wiecie, ile jest w Polsce osób z zaburzeniami psychicznymi? 6 mln. Sporo, nie? A wiecie, ile osób głosowało na PiS w ostatnich wyborach? 5 mln 711 tys. 686 osób. Ja nic nie mówię. Liczby mówią same za siebie". Nie czuje pani, że tu przekroczyła granice?

- Nie czuję. To nie miało na celu obrażać chorych psychicznie, sama prowadzę zajęcia z osobami z problemami psychicznymi. Zwolennicy PiS mają tendencję do teorii spiskowych - i to jest dla mnie dziwna tendencja.

Są dla pani tematy tabu, z których pani się nie śmieje?

- Zadaniem aktora, artysty jest przełamywanie tematów tabu i mówienie prawdy po prostu. Czasem ostrymi słowami, ale też adekwatnie do tego, co robi obecna władza, jak ona się zachowuje, jaka jest bezkarna w swoich działaniach. Proszę zobaczyć, że oni już niczego się nie boją. Uważam więc, że moja satyra jest dosyć grzeczna i przyzwoita na to wszystko, co się dzieje.

Zamierza pani zrezygnować z kandydowania do Sejmu z list KO, czego chciałaby szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer?

- Absolutnie nie. Robię swoje. Głęboko wierzę, że po wyborach władza się zmieni. Idę do Sejmu także dlatego, bo chciałabym, aby zostały rozliczone wszystkie afery rządu PiS. Ekologia, nowoczesna edukacja to są sprawy, które leżą mi na sercu, i chcę o nie powalczyć.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pani Klaudio, murem za Panią, 100%, proszę nie odpuszczać!
  @mr.off
  Won, trollu.
  już oceniałe(a)ś
  12
  3
  @mr.off
  Też nienawidzę bogoojczyźnianych haseł i wszelkiej kołtunerii. Wielu członków mojej rodziny walczyło w Powstaniu 1944 lub działało w konspiracji, ale wszyscy mieli poczucie humoru. Ci, co się dziś obrażają nigdy nie walczyli bo się nawet jeszcze nie urodzili.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  PS.
  Wybory parlamentarne 2019. W Gdańsku podpisano deklarację "Stop nienawiści". Kidawa-Błońska: szacunek, a nie hejt trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25240905.html
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  Obejrzałem parę produkcji pani Klaudii. Nie są to może Himalaje sztuki kabaretowej, ale jedno jest pewne: dziewczyna ma odwagę. A takich ludzi własnie KO bardzo potrzebuje. Zdecydowanych i niebojących się ani biskupa, ani jego krótko ostrzyżonych karków, Bijącego Serca Kościoła. Ludzi gotowych mówić o świeckim państwie, na co sympatyczna pani Kidawa-Błońska się nie zdobyła. Pani Klaudia dodaje KO jakiej takiej wiarygodności. Jeśli KO ją wyrzuci, to nie zyska sympatii biskupów ani Ciemnego Ludu, a straci sporo własnych wyborców, którzy już teraz muszą rano i wieczór przekonywać mozolnie samych siebie, że mimo wszystko warto na nią zagłosować.
  @Institoris
  W punkt. Możecie tylko jej pomóc w ten sposób że na nią zagłosujecie. Wszyscy.
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  @mr.off
  Twoja wypowiedź to nudy na pudy ale tak się rozpisałeś, że straciłeś przy tym sporo czasu więc Klaudia Jahira musi byc czymś znaczącym... ba nawet ponoć Katarzyna Lubnauer jej się boi. Oj Klaudia być może zastapi Wielkiego Jarosława w niedalekiej przyszłości czego jej życzę a Ty będziesz podpierać Wielebnego Ojca Rydzyka.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @timonlisa
  To nie ja sie rozpisalem, polityczny analfabeto. To tekst z "Wirtualnych Mediow'. Za trudny dla Ciebie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  6
  @timonlisa
  Daj spokój, to ćwok i troll, @mr.kacapoff to jego właściwa ksywa.
  Pod każdym artykułem udowadnia cudzymi cytatami, że jest komuchem kacapskim (Wenezuela), antysemitą i szmalcownikiem (jakieś cytaty z dupy albo z "protokołów mędrców Syjonu"), trollem (zwłaszcza pod artykułami dotyczącymi Rosji), mizoginem (gdy usiłuje komentować artykuły w Wysokich Obcasach).
  Szlamiarz i szmaciarz. Nie zwracać uwagi, nie minusować, tylko kosz.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @mr.off
  Wszyscy hejterzy tylko kopiują bo na własną ocenę nie ma miejsca w ich mózgownicy. To typowe dla pisowskich wyznawców.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @mr.off
  Wypad
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Proszę wytrwać, pani Klaudio.
  Jest pani rzadkim zjawiskiem wśród tych tabunów pchających się do koryta oportunistów ze wszystkich partii...
  @mr.kacapoff
  Boicie się Klaudii Jachiry. Dobrze, o to chodzi. Posrajacie się ze strachu na samą myśl, że codziennie przekłuwa wasze nadęte ego, a wy nic nie możecie z tym zrobić.
  I nie udawaj tu zwolennika Kidawy - Błońskiej, łajdaku od mieszania w głowach.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @mr.off

  Wypad 2
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Dziękuję za dobry wywiad w radiu Zet. Życzę zdrowia i wyborczego sukcesu.
  już oceniałe(a)ś
  91
  2
  Robi Pani dobra robotę. Od dłuższego czasu obserwują Panią na FB, proszę tak dalej i nie przejmować się gderaniem.
  @exxx2015
  Popieram. A dla młodych od "Bobu, Humusu i Włoszczyzny" gratulacje za poczucie humoru. Uczciwych obywateli i patriotów to nie obraża, co najwyżej zakłamanych prawicowych talibów. Oni ciągle wycierają sobie gęby honorem, którego od dawna nie mają.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  Ma Pani mój głos!!! Wreszcie bat na kacza bandę !!!
  @premie-nam-sie-naleza

  Na fanpage;u "Sok z buraka" ukazal sie 25/09/2019 taki tekst:

  KTORA Z PAN JEST TWARZA PO: KIDAWA CZY JACHIRA?

  Może to pomoze lemingom/pożytecznym idiotom PiS myslec?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  Mój też ma. Na szczęście głosuję w odpowiednim okręgu.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Brawo! Twardym trza teraz być, a nie "miętkim" jak g. noworodka albo typowego POwca. Odważne wyjątki jak Brejza potrzebują wsparcia...
  już oceniałe(a)ś
  67
  1
  Pełne poparcie!!!!
  Dobrze gada i wreszcie jest ktoś kto się nie boi.
  już oceniałe(a)ś
  52
  1