PiS postuluje utworzenie organizacji, do której dziennikarze mieliby obowiązek należeć. Nie mamy żadnych wątpliwości, kto miałby decydować o wydawaniu licencji. Będzie to Jacek Kurski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego 

Dziennikarze mają mieć samorząd tak jak lekarze i prawnicy – stwierdza PiS w programie wyborczym ogłoszonym 14 września 2019 r. Jest to potrzebne ze względu na „odpowiedzialność i szczególne zaufanie, jakim cieszy się profesja dziennikarza”. Dziennikarski samorząd powoła ustawa. Zadba on o standardy etyczne i zawodowe, będzie samoregulował i odpowiadał za kształtowanie młodych kadr”.

W czasie czterech lat swoich rządów PiS pokazał, jak sobie wyobraża wolność słowa i mediów. Zniszczył niezależność dziennikarską w mediach publicznych, przekształcając je w tubę propagandową rządzącej partii, i wspierał reklamami spółek skarbu państwa życzliwe mu media prywatne. 

Jeżeli PiS postuluje utworzenie organizacji samorządowej, do której dziennikarze mieliby obowiązek należeć, to może tylko oznaczać, że projektuje licencjonowanie zawodu dziennikarza. Nie mamy żadnych wątpliwości, kto miałby decydować o wydawaniu licencji. Na szefa takiego dziennikarskiego samorządu najlepiej nadawałby się Jacek Kurski.

Ostrzegamy, plany PiS to śmierć niezależnego dziennikarstwa w Polsce.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Suweren tego chce przecież. Wie doskonale, że coś jest nie halo, wystarczy przełączyć na TVN to i nowe rzeczy mówią, jakieś afery ciągłe. No ile można sobie racjonalizować PISowatość? Trzeba z tym skończyć raz na zawsze! Niech juz będzie tylko.... telewizja publiczna, a tamci niech nie jątrzą. Kogo obchodzą jakieś afery? PIS daje 500+? Daje. I o to chodzi i o to chodzi. A że sam sobie coś skapnie, to co, no duchem świętym przecież nie jest!
  @ityle
  Ależ suweren głosujący na PiS nie ma TVN
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  :) ma, ma. Ale się nie cieszy.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @ityle
  Na szczęście jest to, że tego suwerena w maju 2019 roku było tylko 20,7 % z uprawnionych do głosowania. Ten suweren, to był tylko co piąty Polak, tak tylko co piąty.
  Nie zdajecie sobie Państwo sprawy z tego, że odsunięcie PiS od władzy jest dziecinnie proste. Kochani, te 20,7 % uprawnionych do głosowania to była maksymalna ilość, jaką popiera PiS. Tego "ciemnego ludu", jak mawiał klasyk Kurski, więcej już nie ma.
  Wszyscy na wybory w październiku 2019 roku, wszyscy. Musimy wygrać by Polska była nadal w Unii Europejskiej. Wygramy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  TVN ma, nie ma TVN 24. Nie czyta Gazety Wyborczej.
  Mateusz narzeka, że nie ma prasy. Po co sprzedał "Express Wieczorny" w obce ręce, tym Szwajcarom. Mógł tytuł trzymać. Że co, że sprzedali bracia K. z kolegami, co mnie to obchodzi. Że teraz będą te sprzedane przez siebie media repolonizowac i będą mieli swoje. Jak odkupią, to też padną, jak stadniny. Mają do tego "dobrą" rękę. Wszyscy im "wychodzi", to już takie psuje są.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  To bardzo ciekawe rozwiazanie dla pislamu, ciekawsze niz polonizacja mediow. Nie trzeba sie bawic w zamykanie niepornych mediow pojedynczo, tylko za jednym pociagnieciem zalatwiamy wszystkie. I taniej i skuteczniej i szybciej. A potem zostanie nam juz tylko Wolna Europa.
  @MarekWMont
  I II obieg.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @byczek
  Bo za internet też się wezmą w odpowiednim czasie
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @MarekWMont
  Jeszcze trzeba internet zablokowac jak w rosji
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Kto wyliże dupsko kota prezesa będzie z pewnością świetnym dziennikarzem-w pisie są same takie kotolizy
  @zbijan1
  Mozna tez powiedziec ze w polsce pojawil sie nowy rodzaj robaka. To mendeweszka - charakteryzuje ja partyjna uleglosc, percepcja selektywna i kosciolkowy patriotyzm.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Gorzej. Licencję na tt czy na forum takie jak to wprowadzą. Zaświadczenie od proboszcza o niezaleganiu wpłat na tacę będzie wymagane..
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  O ile mnie pamięć nie myli, to sponsorowanie "prywatnych spółek medialnych" zamiast stosowania zgodnie z prawem, pluralizmu na rynku mediów, jest przestępstwem!
  Ktoś kto wyłącznie opłacał wydawnictwa prawicowe, powinien odpowiadać karnie, bo to jest jawne łamanie prawa! To czyste łapownictwo! "My wam płacimy a wy nas będziecie opisywać tylko dobrze!"
  Nie dziwi mnie zatem to, że zrobią wszystko aby nie oddać władzy. Mają wybór, albo za wszelka cenę utrzymać wpływy i czuć się bezkarnymi, albo oddać władzę i pójść do więzienia.Dlatego PiS zostanie.... czy to się komuś podoba czy nie, oni zwyczajnie inaczej nie mogą!
  już oceniałe(a)ś
  20
  2
  W stanie wojennym WRONa dekretowała tak samo.
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  Najpierw wzorem KRS utworzy sie Krajową Radę Dziennikarstwa. Listy poparcia będą oczywiscie tajne. Potem ta rada deleguje wybranych politykow pisu na front medialny do nowo powołanego Narodowego Kolegium Etyki Prasowej i wyposaży w odpowiednie pełnomocnictwa. Wykazać się trzeba będzie oczywiście praktyką medialną. To znaczy wystarczy że kandydat w przeszłosci np. nie schodził z tytułów gazet. A dlaczego czwarta władza ma być lepiej traktowana od trzeciej. Nie?
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  "Państwo chce, żeby się zmieniło i ja chcę, żeby się zmieniło, i z całą pewnością się zmieni. Tylko jest taka prośba o to, żeby nas popierać, a nie przeszkadzać."
  już oceniałe(a)ś
  10
  1