Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

WARSZAWA

Zajęcia z edukacji seksualnej prowadzi nieformalna Grupa Ponton działająca przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Aby się odbyły, z inicjatywą musi wyjść szkoła. Pedagog i wychowawca zgłaszają się do edukatorów – uwaga, mogą to zrobić na prośbę rodziców. Ponton wysyła mailowo zarys zajęć, po czym rodzice na piśmie zgadzają się na warsztaty. – Pisemna zgoda gwarantuje nam, że nikt do nas nie przyjdzie z pretensjami – mówi Katarzyna Banasiak, koordynatorka Pontonu.

Ponton prowadzi zajęcia dla uczniów od siódmej klasy podstawówki wzwyż. Trwają trzy godziny lekcyjne. Uczniowie nie są dzieleni ze względu na płeć jak podczas zajęć z WDŻ – wychowania do życia w rodzinie. – Separowanie płci jest nieodpowiednie. Chodzi o to, by wszyscy mieli świadomość, jak działa ciało człowieka, mogli poznać odmienną perspektywę. By chłopcy wiedzieli, czym są cykle miesięczne, dziewczynki – czym erekcja – wyjaśnia Banasiak.

O warsztaty mogą występować nie tylko szkoły. Z oferty korzystają domy dziecka, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, a czasem nawet oddziały szpitalne. Ponton pracuje na zasadzie wolontariatu, grupa liczy do 30 osób, co oznacza, że nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie prośby o warsztaty, szczególnie spoza Warszawy. Wolontariusze mieszkają, studiują lub pracują w stolicy i tylko tutaj prowadzą zajęcia.

Ponton prowadzi też telefon zaufania – młodzież może zapytać o sprawy związane z seksem, antykoncepcją, ze zdrowiem czy z przemocą seksualną.

ŁÓDŹ I RESZTA KRAJU

Zajęcia z edukacji seksualnej prowadzi także Fundacja Nowoczesnej Edukacji „Spunk”. Również wymagana jest pisemna zgoda rodziców. Spunk działa w Łodzi, gdzie część zajęć dla szkół finansuje gmina. Organizacja przyjeżdża też do innych miast. Zajęcia są odpłatne. Może je sfinansować gmina, szkoła lub rodzice. Koszt to 1,5 tys. zł (ale mogą dojść koszty dojazdu i noclegów). Warsztaty przewidziane są na 10 godzin lekcyjnych (w blokach po trzy-cztery godziny).

ŚLĄSK, KRAKÓW

Fundacja Edukacji Zdrowotnej STIM, założona przez położne, absolwentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzi zajęcia z edukacji seksualnej głównie na terenie województwa śląskiego, ale miewa też zaproszenia do Krakowa czy Olkusza. Jeśli zajęcia przygotowywane są w ramach programów finansowanych z budżetu województwa czy gminy, szkoły dostają informację, że mogą się przyłączyć. Wtedy edukatorzy przychodzą bezpłatnie. Płatne zajęcia kosztują około 100 zł za godzinę lekcyjną. Wymagana jest pisemna zgoda rodziców.

Co poniedziałek cała prawda o edukacji w Polsce. Zapisz się na newsletter

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.