Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Przystępujemy do najważniejszego we wrześniu zadania - zabezpieczenia szkół przez złożenie oświadczeń rodzicielskich i zaangażowanie w trójki klasowe i rady rodziców – zapowiedział tuż przed
rozpoczęciem roku szkolnego Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, który stawia sobie za cel propagowanie w życiu publicznym postulatów Kościoła katolickiego.


– Ordo Iuris się rozrasta. Ma pieniądze i rzesze ekspertów, którzy przygotowują analizy dla urzędników i instrukcje dla obywateli. Interesują ich te obszary, gdzie dostrzegają szanse na promocję konserwatywnej ideologii – mówi Katarzyna Banasiak, koordynatorka grupy edukatorów seksualnych Ponton.


Przez ostatnie dwa lata Instytut w niemal 700 szkołach szukał przypadków działalności grożącej „demoralizacją dzieci”. Prześwietla, czy na dodatkowe zajęcia prowadzone w szkole zgodziły się rady rodziców. Kiedy dopatrzy się nieprawidłowości, zgłasza sprawę kuratoriom.

Na nowy rok szkolny organizacja przygotowała poradnik dla rodziców „Jak powstrzymać wulgarną
edukację seksualną w szkole”.

Czytamy w niej m.in.:

„Dziś, gdy do szkół coraz śmielej wkraczają szkodliwe ideologie i niemoralna edukacja seksualna, niezwykle ważna staje się znajomość przepisów dotyczących praw rodziców w zakresie wychowania i edukacji dzieci”.Rodzice dostają instrukcje, dzięki którym „ochronią dzieci przed demoralizacją”. Pomóc mają włączanie się w pracę trójek klasowych i rad rodziców oraz „Rodzicielskie oświadczenia wychowawcze”. To dokument z żądaniem, by bez zgody rodzica uczeń nie miał styczności z treściami (wykraczającymi poza podstawę programową) dotyczącymi m.in. przeciwdziałania dyskryminacji, antykoncepcji i profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.


Mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska w rozesłanym tuż przed 1 września liście do rodziców przestrzega, że w szkołach podejmowane są próby wprowadzenia edukacji seksualnej, „poza przyjętymi standardami prawnymi”. Małopolska kurator Barbara Nowak stwierdziła, że takie zajęcia „psują dzieciom psychikę”.

Taka retoryka to dla PiS w to mi graj. Do ataków na samorządy rządzone przez opozycję za promowanie ideologii LGBT posłużyły argumenty o „seksualizacji dzieci” i nauczaniu kilkulatków masturbacji – to sformułowania z analizy Ordo Iuris.

- [Nasza] presja ma sens – tak Ordo Iuris skomentowało to, że władze Warszawy zrezygnowały właśnie z finansowania dodatkowej edukacji seksualnej w stołecznych szkołach. Instytut przygotował kilka analiz prawnych, aby wykazać, że dodatkowa edukacja seksualna jest bezprawna. Czy władze Warszawy się przestraszyły? – W szkołach jest trudna sytuacja związana z podwójnym rocznikiem, nieodpowiedzialne byłoby projektowanie w szkołach kolejnych programów dodatkowych – tłumaczy Aldona Machnowska, dyrektorka ds. kultury i komunikacji społecznej w ratuszu. 


Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.