Woda w bidonie, piwo w kubku z recyklingu, materiałowe torby zamiast plastikowych reklamówek - Pol'and'Rock jest coraz bardziej eko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Bierzcie ze sobą torby płócienne i materiałowe, bidony. Nie twórzmy niepotrzebnych plastikowych śmieci. Nie targajcie ze sobą żadnych mebli. Każdy, kto wniesie je na teren festiwalu, będzie musiał je zabrać. Będziemy tego pilnować. Nie marnujcie wody! Pilnujcie, żeby krany były zakręcone – prosił jeszcze przed festiwalem Pol'and'Rock Jurek Owsiak, zapowiadając drugą edycję akcji "Zaraz będzie czysto".
Ta ubiegłoroczna cieszyła się dużym powodzeniem. – Publika zaskoczyła nas totalnie. Znoszono nam tyle worków, że nie wyrabialiśmy – mówił szef WOŚP.

Hulajnoga za odpady

W 2018 r. festiwalowiczom zadano pytanie: "Co zmieniło się na lepsze względem lat poprzednich?". Najczęściej wskazywali właśnie na czystość. A w tym roku nacisk na ekologię jest jeszcze większy! Przygotowano 38 miejsc, w których można zostawić śmieci, działają też cztery punkty segregacji odpadów i skup puszek.

– Nie musicie segregować śmieci wcześniej, najważniejsze, żeby w workach były wyłącznie odpady segregowalne – zaznaczają organizatorzy.

Na ekologię stawiają też partnerzy festiwalu. W Strefie Lecha piwa sprzedawane będą w kubkach RPET – to plastik z recyklingu, który nadaje się do ponownego przetworzenia. Lech przygotowuje również strefę Premium, w której dostępne będą kubki wielokrotnego użytku. Po spożyciu napoju możemy oddać taki kubek i odzyskać kaucję albo po prostu zabrać go do domu i wykorzystywać przy innych okazjach.

– Zachęcamy festiwalowiczów do przynoszenia odpadów. Mamy dla nich nagrody – hulajnogi elektryczne. Dopilnujemy, by plastik otrzymał drugie życie – zapewnia Maciej Odziemski z Lecha. Koncern rozdaje również worki na śmieci. Puste plastikowe kubki, szklane butelki, aluminiowe puszki czy posegregowany papier można zostawić w Eko Strefie w zamian za festiwalowe bluzy

Sto koszy na plastikowe butelki i puszki przekazała Coca-Cola. Plastik nie musi być śmieciem – zebrany, posegregowany i przetworzony może dostać drugie życie i na następnym festiwalu służyć np. jako ławka.

Życzenia dla planety

W Strefie Allegro można się napić wody, ale nie z plastikowych kubków. – Rozdajemy festiwalowe bidony. Nasze baniaki do dystrybutorów są wielokrotnego użytku, po festiwalu oddamy je producentowi – mówi Paulina Kazimierska z Allegro.

Allegro chce też pokazać, jak można dbać o planetę po powrocie do domu. Z tego powodu warsztaty w duchu zero waste. Pod okiem fachowców zrobimy ekologiczną torbę, naturalne mydło czy proszek, a nawet biżuterię ze starych koszulek.

Strefa zaprasza także przed kamerę. – Przygotowujemy film „Hope for the planet". Zapraszamy festiwalowiczów do nagrania swoich życzeń dla planety i zakładamy, że będzie to kilkanaście tysięcy osób! Wybrane nagrania pokażemy na jednym z finałowych koncertów. Później zamkniemy film w kapsule czasu z nadzieją, że za sto lat planeta będzie w lepszej formie, niż to dzisiaj przewidujemy – zapowiada Kazimierska.

WSZYSTKO O POL'AND'ROCK 2019 [KLIKNIJ]

Rowerem na festiwal

Do ekologicznej akcji włączył się też Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, który zorganizował Strefę Eko. Staną w niej dwa recyklomaty – po wrzuceniu puszki lub plastikowej butelki urządzenie samo umieści przedmiot w odpowiednim worku. Każda osoba, która wrzuci jeden przedmiot, dostanie kupon z jednym punktem za segregację. Woodstockowicz, który uzbiera 10 pkt, może odebrać opaskę na rękę, kleszczkartę (karta wielkości karty bankomatowej, która pomaga usunąć z naszej skóry intruza) lub pamiątkową zawieszkę.

Pol'and'Rock 2019 - gdzie wyrzucić śmieci
Pol'and'Rock 2019 - gdzie wyrzucić śmieci  Infografika Wyborcza.pl

W lubuskiej strefie na 1 i 2 sierpnia zaplanowano warsztaty z Natalią Ślizowską. Projektantka mody pokaże, jak z odzyskanych odpadów przygotować czapki, kapelusze, worki, plecaki, smycze na klucze, koszulki, parasolki czy maty.

– W naszej strefie parking dla rowerzystów jest darmowy. Rejestrujemy pozostawienie jednośladu, przypisując każdemu numer. Cała strefa w nocy jest ochraniana, więc sprzęt jest podwójnie zabezpieczony – informuje Paweł Kozłowski z urzędu marszałkowskiego. Przy parkingu w godz. 12-20 działa serwis rowerowy.

Kosmetyczka z baneru

Ekologiczną stronę festiwalu docenia firma PreZero zajmująca się gospodarką odpadami i ochroną środowiska. W strefie Chill & Eko odpoczniemy na leżakach i meblach z palet, a zbędne butelki czy puszki wymienimy na gadżety. W czwartek i piątek Reni Jusis opowie o ochronie środowiska, recyklingu i stylu życia zgodnym z naturą.

Jak co roku zakupy można zrobić w pasażu handlowym. Tam także sprzedawcy postarają się ograniczyć zbędny plastik. Strefa Smacznie z Grilla deklaruje, że będzie korzystać z ekologicznych opakowań: tacek, kubków, papierowych słomek, drewnianych sztućców. Zajazd Chrobry przestawia się na opakowania papierowe i tekturowe. Festiwalowa gastronomia uwzględnia też potrzeby wegan i wegetarian.

Do Strefy Lidla można się udać po biodegradowalne sztućce, papierowe kubki, talerze, tacki.

Zamierzacie odwiedzić na festiwalu SiemaShop z produktami związanymi m.in. z Pol'and'Rock? Nikt nam tam nie spakuje zakupów w plastikowe reklamówki, dostaniemy papierowe torby. A co tam można kupić? Np. kosmetyczki wykonane z banerów z poprzednich festiwali i finałów WOŚP.

– Pol'and'Rock Festival to nasze wspólne miejsce i razem musimy o to miejsce zadbać, by móc ponownie spotkać się tu za rok – mówi Jurek Owsiak.

Dekalog festiwalowicza:
1. Zaopatrz się w zapas worków na śmieci
2. Sprzątaj regularnie swoje obozowisko
3. Odnoś śmieci do jednego z punktów zrzutu lub recyklingu
4. Przy stoiskach gastronomicznych wyrzuć pozostałości po posiłku do koszy, nie zostawiaj ich na stolikach
5. Nie wyrzucaj pustych puszek, butelek byle gdzie. Nie widzisz nigdzie kosza? Włóż do plecaka, torby – wyrzucisz wszystko później
6. Oszczędzaj wodę – zakręcaj kran
7. Przywieź własne kubki, sztućce i menażki
8. Nie przyjeżdżaj do nas z meblami
9. Po festiwalu wyciągnij wkopane maszty
10. Zasyp wykopane dziury

Eko line-up na Pol'and'Rock

ŚRODA 31 lipca

– 11-12 – Poranna joga Simplife – warsztaty – namiot Kręcioła TV

– 12-13 – Capoeira – sztuka walki połączona z tańcem, muzyką, filozofią i rytmem – warsztaty – namiot Kręcioła TV

– 19-21 – Festiwalowe spa – peelingi, warsztaty dotyczące tworzenia naturalnych kosmetyków w domowych warunkach z jadalnych surowców – namiot warsztatowy

CZWARTEK 1 sierpnia

– 09-10 – Poranna joga Simplife – warsztaty – namiot Kręcioła TV

– 10-11.30 – Bądź Super Mental – warsztat, dzięki któremu dowiesz się, jak wykorzystać siłę, którą masz w sobie. Jak spełniać marzenia, mieć lepszą pracę i kasę – warsztaty – namiot Kręcioła TV

– 11.30-13 – Babysteps. Droga do Less Waste nie musi być kręta – warsztat – namiot warsztatowy

– 15.30-16.30 – Tajniki samoobrony – szkolenie z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa – namiot warsztatowy

– 15.30-16.30 – Podróże w głąb Amazonii i w głąb siebie, czyli jak mądrze podróżować, aby pozostawić je w jak najbardziej nietkniętym stanie – spotkanie z podróżnikiem – namiot Kręcioła TV

PIĄTEK 2 sierpnia

– 09-10 – Poranna joga Simplife – warsztaty – namiot Kręcioła TV

– 10-1.30 – Boskie zwierzęta i ziemskie problemy. Jak weganie mogą dogadać się z mięsożercami? Co zwierzęta mają wspólnego z kryzysem klimatycznym? – spotkanie z Szymonem Hołownią i Orestesem Kowalskim – namiot Kręcioła TV

– 10-11.30 – Tomasz Kozłowski – skoczek spadochronowy i mówca motywacyjny, opowie o pokonywaniu siebie, swoich ograniczeń, społecznych oczekiwań – namiot warsztatowy

– 17.30-18.30 – Zwierzęta mają prawa – co powinno się zmienić w przepisach, aby zagwarantować pełną ochronę oraz dobrostan wszystkich zwierząt – spotkanie – namiot KręciołaTV

SOBOTA 3 sierpnia

– 09-10 – Poranna joga Simplife – warsztaty – namiot Kręcioła TV

– 10-11.30 – „Było wszystko, nie ma nic. Kryzys humanitarny w Wenezueli” – spotkanie – namiot Kręcioła TV

– 19-20.30 – „Wszyscy bogowie we krwi” – spektakl – namiot Kręcioła TV

Jak zachowywać się w lasach

Tereny Pol'and'Rock otoczone są lasami. Leśnicy wydali dla uczestników festiwalu specjalną instrukcję. Oto najważniejsze punkty:

 • Turystyka piesza i rowerowa jest dopuszczona jedynie po wyznaczonych drogach i trasach.
 • Las jest ostoją zwierząt dziko żyjących. Zabrania się puszczania luzem zwierząt domowych.
 • Las może być czasowo zamknięty z powodu prac czy zagrożenia pożarowego. Będą wówczas ustawione tablice ZAKAZ WSTĘPU. Naruszenie tego zakazu może mieć konsekwencje prawne.
 • Nie należy się zbliżać do pracujących maszyn, samochodów z drewnem oraz pracujących drwali. Obowiązuje bezwzględny zakaz zbliżania się, wchodzenia oraz siadania na stosach drewna.
 • Podczas burz i nawałnic nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, nie parkuj pod nimi aut ani poza wyznaczonymi parkingami. Gdy dojdzie do załamania pogody, powinieneś natychmiast ewakuować się z lasu.
 • Nie pal ognisk – w lesie obowiązuje całkowity zakaz posługiwania się otwartym ogniem. Jeśli zauważysz ogień w lesie, poinformuj służby – nr tel. 95 756 14 24 lub 998.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem