Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Zielona Góra - to tylko kilka miast, które protestują przeciwko przemocy, po tym jak w Białymstoku przedstawiciele środowisk kibicowskich, nacjonalistycznych i homofobicznych zaatakowali uczestników Marszu Równości.

- W obliczu zajść z 20 lipca 2019 r. brakuje nam słów, dzięki którym moglibyśmy wyrazić, jak głębokie towarzyszy nam poczucie krzywdy, niesprawiedliwości i zwyczajnej, ludzkiej złości na to, co się stało. By wyrazić solidarność z poszkodowanymi (…), tydzień po zdarzeniach z Białegostoku spotkajmy się na warszawskim placu Defilad. Weźcie ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej - a przede wszystkim te tęczowe. Bądźmy razem przeciwko przemocy - zachęcają organizatorzy warszawskiej manifestacji solidarności z Białymstokiem

Solidarni z Białymstokiem - manifestacje w całej Polsce

Jednak manifestacja w stolicy nie będzie jedyną, którą zorganizowano w najbliższym czasie. Pikiety poparcia odbywają się w kilkudziesięciu polskich miastach. - Spotykamy się pod wrocławskim pręgierzem, a potem pod wrocławską katedrą, by okazać solidarność osobom, które doświadczyły przemocy na pierwszym w historii Marszu Równości w Białymstoku. Nie ma znaczenia, jak nazwiemy tych, którzy bili nastolatki i nastolatków, którzy rzucali w ludzi kamieniami, brukiem wyrwanym z ulicy, petardami, jajkami, którzy krzyczeli jednym tchem: "Bóg, honor, ojczyzna, wypierdalać". Ważne jest to, byśmy się nie bali. Bo oni chcą nas sterroryzować. Zabronić nam życia po swojemu, wyznawania idei wolności i akceptacji, życia z partnerem lub partnerką tej samej płci, ubierania się, jak chcemy - piszą na Facebooku organizatorzy jednej z dwóch wrocławskich pikiet.

Oto lista miast, w których odbywają się manifestacje poparcia dla Białegostoku.

SOBOTA, 27 lipca

 • Bielsko-Biała - godz. 12, pl. Chrobrego - relacja
 • Białowieża - godz. 18, ul. Parkowa 3
 • Katowice - godz. 18, plac Kwiatowy - relacja
 • Nowy Sącz - godz. 11, skwer przed Merkurym - relacja
 • Piła - godz. 12, plac Staszica
 • Płock - godz. 18, plac Narutowicza
 • Rzeszów - godz. 16, urząd wojewódzki - relacja
 • Toruń - godz. 14, Rynek, pod pomnikiem Kopernika - relacja
 • Warszawa - godz. 14, plac Defilad - relacja
 • Wrocław - godz. 14, Rynek, pręgierz - relacja
 • Zielona Góra - godz. 14, plac przy Filharmonii - relacja

 NIEDZIELA, 28 lipca

 • Częstochowa - godz. 19, plac Biegańskiego

PONIEDZIAŁEK, 29 lipca

 • Lublin, godz. 18, Plac Litewski

Mieszkańcy Cieszyna mogą okazać swoje wsparcie dla białostoczan codziennie o godz. 17 na rynku.

Białystok. Polska przeciw przemocy

W niedzielę w godz. 14-15.30 w Białymstoku odbędzie się natomiast manifestacja "Polska przeciw przemocy". Jej organizatorami są: Robert Biedroń (Wiosna), Adrian Zandberg (Razem) i Włodzimierz Czarzasty (SLD).

Polska demonstruje od kilku dni

Pikiety solidarności z Białymstokiem odbywają się od czwartku. W ostatnich dniach demonstrowały m.in: Bydgoszcz, Kalisz, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Starogard Gdański, Wałbrzych, Wrocław, Opole, Szczecin czy Zgorzelec.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.