Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W państwach demokratycznych fundamentem konstytucji są prawa człowieka, w tym prawo każdego człowieka do poszanowania godności i do rzetelnego procesu. Sprzeczne z tymi zasadami przyzwolenie na uliczne samosądy, propagandowe „pokazowe procesy” lub, co gorsza, „pokazowe egzekucje” występują w państwach opresyjnych i totalitarnych.

Tylko to i aż to przypomniał RPO Adam Bodnar. Nie usprawiedliwiał podejrzanego o straszną zbrodnię, wskazywał jedynie na obowiązek państwa do jego rzetelnego i sprawiedliwego osądzenia.

Funkcją rzecznika praw obywatelskich, a więc obowiązkiem Adama Bodnara jest obrona obywatela, jeśli władza lekceważy prawo i ogólnie przyjęte zasady postępowania. Władza, atakując rzecznika za wykonywanie swoich obowiązków, domaga się prawa do samowoli. Samowoli groźnej dla każdego.

List podpisali:

Jan Barcz
Maciej Klimczak
Piotr Ogrodziński
Iwo Byczewski
Tadeusz Knothe
Ryszard Schnepf
Maria Krzysztof Byrski
Maciej Kozłowski
Grażyna Sikorska
Mieczysław Cieniuch
Maciej Koźmiński
Andrzej Towpik
Tadeusz Diem
Andrzej Krawczyk
Wojciech Tomaszewski
Paweł Dobrowolski
Piotr Łukasiewicz
Maria Wodzyńska-Walicka
Grzegorz Dziemidowicz
Jerzy Maria Nowak
Urszula Gacek
Agnieszka Magdziak-Miszewska

***

Powołaliśmy "Konferencję Ambasadorów RP", grupa byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna to wyraz interesów Państwa a nie interesów partii rządzącej. Nasza strona: ambasadorowie.org

Czekamy na Wasze listy. Piszcie na listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.