Odpowiednia ustawa czeka na właściwy moment polityczny. Nastąpi on, jeśli PiS wygra wybory parlamentarne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wobec zbliżających się jesiennych wyborów politycy obozu rządzącego powrócili do tematu „repolonizacji” mediów, czyli ustawowego ograniczenia zagranicznej własności w prasie, radiu, telewizji i mediach internetowych. Odpowiednia ustawa czeka na właściwy moment polityczny. Nastąpi on, jeśli PiS wygra wybory parlamentarne.


Obecnie w telewizji większość ma kapitał polski; największym nadawcą z kapitałem zagranicznym jest TVN (Discovery - USA); w prasie połowa z 20 dużych wydawców ma kapitał zagraniczny; w radiu nadawcy z kapitałem zagranicznym mają 35 proc. rynku.


Nasza obserwacja „Wiadomości” TVP przed wyborami samorządowymi i europejskimi dowiodła całkowitego podporządkowania mediów publicznych partyjnej propagandzie PiS. „Repolonizacja” prywatnych nadawców telewizyjnych (amerykański TVN), radiowych (niemiecki Bauer Media) oraz prasowych (niemieckie Bauer, Polska Press, szwajcarsko-niemiecki Ringier Axel Springer, szwajcarski Marquard, skandynawski Bonnier) grozi podobnym skutkiem.


Wykup udziałów zagranicznych właścicieli mediów przez polskie spółki skarbu państwa oznaczałby koniec wolności prasy w Polsce. „Repolonizacja” mediów oznaczać będzie ich nacjonalizację i przejęcie przez PiS. Partia rządząca ma znacznie większe możliwości presji na polskich właścicieli mediów niż zagranicznych. Najlepiej ukazują to zmiany w polityce redakcyjnej telewizji Polsat i Superstacji.


W dzisiejszej Polsce zagraniczny kapitał w mediach jest jednym z gwarantów ich niezależności. I dlatego PiS-owi tak zależy na „wyczyszczeniu” polskich mediów z obcego kapitału.


Walne Zgromadzenie Towarzystwa Dziennikarskiego
Warszawa, 24 czerwca 2019.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To bylby koniec wolnych mediow,to juz bylaby dyktatura :(
  @kamila gwiazda
  Dyktatura proletariatu. To jest system, który polscy wyborcy popierają.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  To wszystko wiadomo ale są tzw. "dziennikarze" ,"symetryści" , którzy udają ,że tego nie widzą ,bagatelizują - klasyka to " straszenie PiS-em" itp. Tak wygląda dywersja PiS w mediach.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  PIS wpadł na prosty pomysł żeby za pieniądze z PPK wykupić prywatne media . Przez pierwsze dwa lata wszystkie pieniądze z PPK ( gotówka ) pójdzie do rządu jako oplata prze kształceniowa 15% .Przez następne 3-4 prawie całość gotówki wpłaconej przez obywateli i firmy zostanie zamieniona na akcje - miedzy innymi akcje mediów ale również inwestycje typu przekop czy port śródziemnomorski w Kielcach . Przez następne lata ok. 10-15 lat strumień gotówki ,choć coraz mniejszy, będzie wpływał do PISu aż do momentu kiedy wypłaty z PPK będą wyższe niż bieżące wpłaty - wtedy piramida się zawali ale co tam rządowi już do tego. Tak działa piramida . Rząd osiągnie swój cel - przejecie mediów za pieniądze przyniesione w zębach przez obywateli. Rozwiązaniem jest deklaracja przekazania zapisów ( tam nie ma już pieniędzy ) z OFE do ZUS - który ma gwarancje państwa i nie zapisywanie się do PPK. Choć wiara w "lepsza przyszłość" na stare lata , nawet wśród ludzi wykształconych jest duża i świadomie podsycana i manipulowana przez rządzących na podobnej zasadzie jak działa religia. Choć akurat wiara w Boga jest uzasadniona bo nie ma dowodów empirycznych ani za ani przeciw to w przypadku rządu i PPK dowodów jest aż nadto ? z obecnej i przeszłej historii Polski. Swoja droga "mailkosc" opzycji ktora nie potrafi wyciagnac wnioskow i ostrzec Polakow przed PPK jest porazajaca.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Czyżby uzgodnili z Donaldem T., dostali zielone światło ? Jeżeli nie, to czeka ich nie zimny, ale lodowaty prysznic.
  Powrót PRL za progiem.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Chyba kurde zacznę się nawet modlić za Gazetę Wyborczą i za TVN i jakie jeszcze obce media, żeby nie wpadły w polskie dobrozmianowe łapy.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Pisowa banda pokaże swoja mordę we wszystkich mediach i ekranach.I to będzie prawdziwa i szczęśliwa Polska według pisowskiego wyborcy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Niech się PiS od pisi . Pojeb...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Towarzystwo dało głos... Nic od tej pory nie będzie już takie samo.
  już oceniałe(a)ś
  3
  8