Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas pierwszej aukcji na jej rzecz zebraliśmy 32 701 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli. Dziękujemy, że z nami jesteście!

Licytowaliście m.in. spacer z Adamem Wajrakiem po Puszczy Białowieskiej, zwiedzanie redakcji „Gazety Wyborczej" z Romanem Imielskim, wywiad z pisarzem przeprowadzony razem z Michałem Nogasiem, pierwszą okładkę „Gazety Wyborczej” z autografem Adama Michnika czy książki Agory z autografami autorek i autorów. Akcja zakończyła się 14 czerwca.

Obiecujemy, że każdą złotówkę wykorzystamy, aby wspierać wolne media.

W DNA „Gazety Wyborczej” zapisana jest misja społeczna. Od początku naszego istnienia organizowaliśmy akcje takie jak "Rodzić po ludzku", "Grasz o staż", "Cała Polska biega" i wiele, wiele innych. Przez 30 lat wsparliśmy również różne organizacje pozarządowe, protesty, inicjatywy obywatelskie oraz projekty, które na lepsze zmieniły krajobraz Polski. Zaangażowanie dziennikarek i dziennikarzy „Wyborczej” jest czymś, z czego nie zrezygnujemy nawet w dobie światowego kryzysu prasy. Dlatego właśnie powstała Fundacja „Gazety Wyborczej”.

W naszych staraniach nie jesteśmy odosobnieni. Już od kilku lat w taki sposób świat stara się powstrzymać znikanie z rynku kolejnych tytułów prasowych, co odbija się niekorzystnie na poziomie debaty publicznej, fundamencie społeczeństwa obywatelskiego.

Jak w artykule dla magazynu „Alliance” podkreśla James Deane z BBC Media Action, „światowa filantropia dojrzała do stwierdzenia, jak niezwykle ważne jest niezależne dziennikarstwo i jak bardzo demokracje są podkopywane przez rozprzestrzenianie się dezinformacji”.

Podobnie jak fundacja "The New York Timesa" będziemy wspierać projekty mające wspomagać rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy się zajmować tematami najważniejszymi w XXI wieku takimi jak chociażby kryzys klimatyczny, edukacja medialna czy cyberbezpieczeństwo. Uważamy, że zrozumienie otaczającego nas świata i jego złożoności jest jedyną szansą na to, aby mądrze pracować nad lepszym jutrem.

Misja społeczna Fundacji „Gazety Wyborczej” łączy się bezpośrednio z naszym drugim celem - dbaniem o niezależne i wysokojakościowe dziennikarstwo w Polsce. W czasach, gdy dezinformacja i fake newsy są w stanie zmieniać wyniki wyborów nawet w supermocarstwach, wiarygodnych mediów potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek. W swoich działaniach będziemy promować i wspierać dziennikarstwo śledcze oraz reportaże, które ze względu na koszty są obecnie wyjątkowo trudne do utrzymania przez same redakcje.

Raporty o kryzysie klimatycznym i nowych technologiach

Fundacja „Gazety Wyborczej” zainicjuje również serie raportów na tematy takie jak wzrost ekstremizmu w Polsce i Europie, kryzys klimatyczny, różnice poglądowe między pokoleniami czy nowe technologie. Patronatem Fundacji będziemy również obejmować najważniejsze inicjatywy i działania innych organizacji.

Mamy nadzieję, że przekonamy Was działaniem do stałego wspierania Fundacji „Gazety Wyborczej”. Na stronie Fundacji będziecie mogli znaleźć informacje dotyczące przyszłych, przeszłych i obecnych działań wraz z raportami opisującymi sposoby wydatkowania Waszych pieniędzy. Aby jeszcze lepiej wypełniać naszą misję, Fundacja „Gazety Wyborczej” będzie również startować w polskich i zagranicznych konkursach grantowych, a także będziemy aktywnie szukać mecenatów dla konkretnych projektów. W każdym podjętym przez nas działaniu będziemy stawiać na transparentność oraz przestrzeganie najwyższych standardów dotyczących prowadzenia organizacji pozarządowych.

Dziękujemy za zaufanie, którym już zdążyliście nas obdarzyć, i obiecujemy, że nigdy Was nie zawiedziemy!

Czym mamy się zająć w pierwszej kolejności? Piszcie na: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.