Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

25. Festiwal Pol’and’Rock w Kostrzynie nad Odrą odbędzie się od 1 do 3 sierpnia. Inaczej niż w poprzednich latach nie będzie można na niego dojechać specjalnymi pociągami. Dodatkowe składy towarzyszyły imprezie organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy od lat. Pociągi otrzymywały specjalne nazwy, np. "Scyzoryk", "Rysiek", "Wehikuł Czasu", "Stalowy Pęcherz". W zeszłym roku było ich 26. Startowały m.in. z Białegostoku, Bielska-Białej, Rzeszowa, Katowic, Torunia i Gdyni. Skorzystało z nich 70 tys. osób.

W tym roku festiwalowych połączeń do Kostrzyna nie zaplanowano - Przewozy Regionalne odmówiły wykonania usługi. Do pominięcia kostrzyńskiej stacji w czasie imprezy przymierza się również PKP Intercity. Fundacja złożyła skargę do prezesa PR.

Interweniuje również rzecznik praw obywatelskich. Adam Bodnar zwrócił się w piątek do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o zbadanie sprawy i podjęcie działań w celu zapewnienia pasażerom – uczestnikom festiwalu – dostępu do usług świadczonych publicznie. Jego zdaniem pojawiają się wątpliwości, czy przewoźnicy publicznego transportu kolejowego nie stosują bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w dostępie do transportu kolejowego. Owsiakowi pomagają samorządy.

Marszałkowie szykują pociągi

Nie czekając na rozstrzygnięcia, dojazdy zaczęli organizować marszałkowie województw. Są już pierwsze deklaracje. W woj. zachodniopomorskim będą to połączenia: Koszalin – Kostrzyn i, powrotny, Kostrzyn – Kołobrzeg. Ponadto cztery pary pociągów na stałej trasie Szczecin Główny – Kostrzyn w dniach festiwalu zostaną wzmocnione dwoma dodatkowymi składami.

Pociągi wyjadą również z woj. pomorskiego. Z Gdyni do Kostrzyna będą to połączenia przez Słupsk, Kołobrzeg, Koszalin i Szczecin oraz przez Bydgoszcz, Piłę i Krzyż. Chęć zorganizowania przejazdów wyrażają również marszałkowie województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Ceny biletów mają być podobne jak w poprzednich latach.

Festiwalowiczom mogą pomóc również władze Gorzowa Wielkopolskiego. - Jesteśmy przyjaciółmi festiwalu. Sprawdzimy, jakie są potrzeby dotyczące dojazdów wśród mieszkańców miasta, i pomyślimy, jak zadziałać - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik gorzowskiego urzędu miasta. Na razie nie ma jednak żadnych szczegółów.

Współpracę z organizatorami festiwalu kontynuuje kolej niemiecka. Deutsche Bahn już potwierdziło, że jak w zeszłych latach będzie również wiele połączeń Berlin - Kostrzyn. 

Jadę z Leicester, kto ze mną?

Organizują się też sami festiwalowicze. Wspólne przejazdy można organizować w ramach Bla Bla Car. Działa już Bank Podróży (pod adresem bankpodrozy.polandrockfestival.pl). Można tam zgłaszać wolne miejsca w pojazdach, trasy, daty wyjazdów i powrotów, w samochodach, busach, a nawet prywatnych samolotach. Baza działa również w drugą stronę - służy do szukania środka transportu i współtowarzyszy podróży. Nawet z zagranicy. „Hej, sama nie pojadę z Leicester, ale jak znajdzie się dwóch chętnych kompanów i zrobimy małą zrzutkę, to mam duży samochód i możemy jechać” - napisała jedna z użytkowniczek.

Pomaga także Antyradio, które prowadzi akcję  „Skazany na busa”. To zaplanowany na lipiec konkurs dla fanów festiwalu, którego nagrodą jest miejsce w jednym z dwóch autokarów do Kostrzyna. Jeden z nich wyruszy z Katowic. Miejsce wyjazdu drugiego nie jest jeszcze podane. Szczegóły na stronie internetowej stacji i jej fanpage’u "Skazani na busa z Antyradiem"

Są też oferty indywidualne. Pisarz fantasy Jakub Ćwiek zadeklarował na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że jeśli z rozkładu jazdy PKP rzeczywiście wypadną pociągi, które dowoziły ludzi na festiwal, to osobiście pojeździ po Polsce, zawiezie chętnych na imprezę i przywiezie z powrotem. "Mój samochód to co prawda tylko cztery wolne miejsca, ale jeśli zrobię kilka kursów po Polsce, zrobi się z tego mała grupka. Paliwo biorę na siebie, podwiezieni zostaną poproszeni tylko o dowolną wpłatę na WOŚP” - napisał.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.