Po raz kolejny wysoki przedstawiciel państwa polskiego szkalował sędziów na arenie międzynarodowej i zarzucał im komunistyczną przeszłość, pomijając, że twarzą ostatnich zmian w sądownictwie jest prokurator, który był członkiem partii komunistycznej i oskarżał w czasie stanu wojennego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tekst pochodzi z newslettera Czarna Księga PiS, na który możesz się zapisać na wyborcza.pl/newslettery .

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Podczas oficjalnej wizyty w USA 12 czerwca 2019 r. prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że w polskim Sądzie Najwyższym znajduje się cała grupa sędziów, którzy orzekali jako sędziowie należący do komunistycznej partii, a nawet w czasie stanu wojennego skazywali ludzi na więzienie.

Po raz kolejny wysoki przedstawiciel państwa polskiego szkalował sędziów na arenie międzynarodowej i zarzucał im komunistyczną przeszłość, pomijając, że twarzą ostatnich zmian w sądownictwie jest prokurator, który był członkiem partii komunistycznej i oskarżał w czasie stanu wojennego.

W czasie wprowadzania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym było co najwyżej 10 sędziów, którzy orzekali w okresie stanu wojennego, a obecnie jest ich trzech. Oświadczenia te, mimo że powtarzane wielokrotnie przez zwolenników obecnej władzy, nie znajdują jednak podatnego gruntu w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Już 20 lipca 2017 r. rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert wyraziła zaniepokojenie amerykańskich władz ciągłym dążeniem polskiego rządu do stanowienia prawa ograniczającego niezależność sądownictwa i potencjalnie osłabiającego rządy prawa w Polsce.

Z raportu dotyczącego stanu przestrzegania praw człowieka w Polsce w roku 2018 opublikowanego przez Departament Stanu USA również jednoznacznie wynika, że w Polsce w 2018 roku przyjęto rozwiązania, które ograniczały zakres niezawisłości sędziowskiej. W tym kontekście niezwykle ważne stają się pytania prejudycjalne, które w ostatnich dniach Sąd Najwyższy postanowił skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kanwie pozwu, jaki złożyła sędzia Monika Frąckowiak (sygn. akt II PO 3/19).

Dotyczą one dopuszczalności orzekania przez sądy krajowe o statusie osób powołanych na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego i prawidłowości procedury zmierzającej do tych powołań oraz charakteru regulacji dotyczącej Izby Dyscyplinarnej. Odpowiedzi na te pytania mogą doprowadzić do konkluzji, że osoby powołane do orzekania w tej izbie nie są sędziami, a sama Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Formalnie to on jest przedstawicielem państwa polskiego, a faktycznie tylko swojego prowadzącego, którego czci i wyznaje. Ciągle próbuje kupić u Trumpa zgodę na łamanie prawa, ale nawet on tylko kiwa głową i w podsumowaniach sypie liczbami i wizjami zysków firm amerykańskich.
Tak traktuje się nie pierwszorzędnych sojuszników, a podrzędnych klientów z republik bananowych. To byłoby tylko śmieszne, gdyby nie skutek w postaci dalszej marginalizacji Polski w UE. Plujemy na rzeczywistych sojuszników i współautorów awansu cywilizacyjnego Polski. Oni plują, uzurpatorzy na europejskich podatników.
Wiem, że suwerenowi się opowie bzdury, a paski je utrwalą, ale nawet wielbiciele Zenka i życia na cudzy koszt z czasem poczują chłód i pustkę wokół Polski. Ja to już czuję i winnych tego stanu nazywam zdrajcami.
@bra-tanki
Z kolei winni tego stanu nazywaja sami siebie Patriotami. Krzycza glosno albowiem maja telewizje "panstwowa" do dyspozycji. Do tego podsypuja zanete niczym wytrawny wedkarz rybom , aby nie odeszly z lowiska. Zaneta ma postac judaszowych srebrnikow. Dopoki "zanety" nie zabraknie to suweren nie odejdzie z "lowiska".
już oceniałe(a)ś
42
0
@Longmire
Napisałem wyżej 15.06.2019, 09:35
co to jest fałszywy patriotyzm
Całą listę bym wyliczył tych fałszywych patriotów
Co mają tylko miłość do ojczyzny na ustach a sercem swym dalecy są od jej dobra
Najchętniej to by ją sprzedali i zdemolowali jak Antoni armię polską
Pis wygrał wybory dzięki kłamstwu
Dzięki fałszywej miłości i fałszywej pobożności
już oceniałe(a)ś
36
0
@pentagram
TAK SAMO MYŚLĘ .CZĘSTO JUŻ MI BRAK SŁÓW ,do oceny.
już oceniałe(a)ś
25
0
@bra-tanki
Czepiasz się panienko Jagusiu, przecież to nasz najlepszy towar eksportowy. Słyszałem że całe Hollywood zabiega o kontrakt z panem Adrianem, zamierzają nim zastąpić Jima Carreya i nakręcić najgłupszą komedię świata:))
już oceniałe(a)ś
36
0
@bra-tanki
Trumpa dziennikarz spytał, czy on aprobuje wysłanie sędziów SN w stan spoczynku przed zakończeniem ich kadencji. Trump odpowiedział krótko Nie!i posłał piłkę Dudzie, który przystapilndo długiej litanii kłamstw i oszczerstw.
już oceniałe(a)ś
32
0
@bra-tanki
Tym razem udało mu się podpisywać na siedząco, ale to chyba dlatego, że atramp jako wytrawny biznesmen chce nam wcisnąć samoloty, na których dobrze zarobi.Natomiast Antoni zaniechał kupno Caracali, które kupił Orban nalepszy przyjaciel i wzór do naśladowaniadla dla Metroka.
już oceniałe(a)ś
23
0
@korab1
Przy czy budyń nie będzie musiał grać, wystarczy, że będzie sobą
już oceniałe(a)ś
14
0
@bra-tanki
a 70 % młodych ( 18 - 29 lat) nie wzięło udziału w wyborach - idioci.
już oceniałe(a)ś
8
0
@bra-tanki
zostawmy formalizmy i prowadzącego, nasuwa mi się parafraza pewnego powiedzenia ale ani okręt ani płyniemy zostaje g... i czepiło się - to jadę - czepiło się g.... starej łajby i mówi się kołyszemy
już oceniałe(a)ś
3
0
Człowiek z budyniu ma mózg z budyniu. Czy naprawdę ktoś jest zdziwiony?
@Franek.Dolas
Dokladnie, o co ten krzyk? O kolejny występ clowna?
już oceniałe(a)ś
18
1
@Franek.Dolas
Tak z budyniu. Ale miny robi jak ten,,,, we wloszech taki byl. Nie chce po nazwiskach.
już oceniałe(a)ś
9
0
@discopolo
Od dawna go w tym kierunku obserwuje . Szczególnie na początku był to wypisz wymaluj pan M. Teraz jest trochę lepiej , ktoś mu pewnie zwrocil uage i już tak ust nie wydyma .
już oceniałe(a)ś
6
0
budyn = towarzysz TW Wolfganga i tw Kujdy i odznaczonego komunistycznego prokuratora obrońcy pedofila to jest towarzystwo polskiego prezydenta
@..xx
JEST JESZCZE gorzej niż to wymyśliłeś i dostrzegasz,te sku..wysyny zaczęli swą grę prowokując tzw"aferę Rywina" bardzo dawno temu , Rywin gdyby zechciał mógłby świetnie określić kto do niego przyszedł ,zanim poszedł do MICHNIKA ,kto Michnika ostrzegł i włączył dyktafon itd.Potem Ziobro był już bardzo bogaty w doświadczenia poprzedników i też demonstrował dyktafon tzw "nóż do trumny" a Wildstein uduchowiony pijaczyna na pendrivie wyniósł dane z IPN tzw "listę Wildsteina" w podziękowaniu za to poświęcenie dostał krzyż kawalerski i kolejne inne odznaczenia łącznie z pracą w TVP i w rządzie u Morawieckiego oraz jako negocjator z ŻYDAMI w sprawie Ustawy o IPN w związku z uchwałą nr 447 rządu USA i Kongresu.Tak się to wszystko fałszywie kręci wciąż z korzyścią dla szubrawców ,którzy nic dobrego dla ludu nie wnoszą oprócz obdzielania patologii pod fałszywym pretekstem ich własnymi pieniędzmi .Bo dlaczego np nie indeksować w/g z góry obliczonych możliwości najniższych rent ,emerytur tylko rozdawać jak leci i komu popadnie ,wbrew logice.Tak robią tylko bandyci i szubrawcy anie świadomy odpowiedzialności za Państwo rząd .
już oceniałe(a)ś
21
1
Ta zdradziecka morda z głupawym uśmieszkiem!
już oceniałe(a)ś
130
0
Adrian jak to Adrian ... jeździ na nartach i wciąż się uczy ....
@Edward164
Adrian jest odporny na naukę, więc poprawy bym się nie spodziewał.
już oceniałe(a)ś
14
0
Teraz nie Błaznował a szkalował
@Witold Kolasinski
Nie studiowałem prawa ,nie mam kogo zapytać ,ale podobno na kierunku prawo uczą retoryki to bardzo ważny przedmiot w STAREJ GRECJI I doceniany w Imperium Rzymskim a w UJ z którego podobno wypuścili Dudę i Ziobro TO ... NIE RETORYKA TO KŁAMSTWO I DZIWOLĄGI
już oceniałe(a)ś
12
0
Czy nie jest karalne - podważanie autorytetu polskich instytucji na międzynarodowym forum - szczególnie gdy się mówi nieprawdę ? Jak to jest prawnie dopuszczalne? Ktoś wie?
@Pikita
Duda podważa autorytet nie jakichś tam instytucji tylko najwyższego urzędu RP. Urzędu Prezydenta.
już oceniałe(a)ś
26
0
@hh89
Jest pytanie czy on o tym wie ?
już oceniałe(a)ś
13
0
@oola
myślę, że to facet ministrant zakonu PIS - paple to co w przekazie na temat sędziów obowiązuje - by ich skompromitować - by w razie - gdy przyjdzie stanąć przed sądem - można było się bronić przez atak - to strategia straceńców !!! Nie wie co robi - nie zdaje sobie sprawy - podobnie jak jego amerykański rozmówca - obaj nie wiedzą do czego dporowadzą swoje narody. Kabotyni zapatrzeni w siebie. A Pani Agata i Pani Melania - są od tego, żeby dobrze wyglądać - ... to smutne !
już oceniałe(a)ś
11
0
Bęcwał. Wstydzę się.
@kalamagdan
powiem więcej MENDA !!!!
już oceniałe(a)ś
5
0