W cotygodniowym newsletterze "Czarnej księgi PiS" zapytaliśmy, czym powinni się zająć prawnicy - w najbliższą sobotę w Poznaniu odbędzie się II Kongres Prawników Polskich, będą dyskutować m.in. o tym, co trzeba poprawić w prawie, jak zagwarantować prokuratorom i sędziom niezależność. Oto pytania czytelników i odpowiedź sędziów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szybsze sądy

Prawnicy polscy powinni się zająć najszybciej, jak to możliwe, wymyśleniem metody i wdrożeniem tej metody – na jak największe skrócenie prowadzenia spraw sądowych. Przewlekły proces to żaden proces. Jedna z podstawowych zasad działania systemu sprawiedliwości to szybkie orzekanie. Ma to znaczenie przede wszystkim w postępowaniu karnym. W sprawach cywilnych przewlekłość postępowania powoduje, że stronom trudno przewidzieć, kiedy orzeczenie zostanie wydane. Poważne sprawy są prowadzone przez sąd bardzo długo (powodem może być np. niedostępność sali sądowych), a być może – nawet w tym zupełnie niefunkcjonującym wymiarze sprawiedliwości – przy dobrej woli sędziów da się poprawić trochę wymierzanie sprawiedliwości.

Zajmijcie się Ogólnopolską Siecią Edukacyjną (OSE). Wydaje się miliony na podłączenie szkół do internetu i zmuszanie dyrektorów do podłączania, bo musi być sukces. Sieć jest pomysłem anachronicznym. Na jesienne wybory ma być 20 tys. szkół podłączonych, w każdej wiejskiej szkole będzie sukces. A dzieci i młodzież mają dzisiaj smartfony i nie potrzebują cenzurowanych dostępów w sieci szkolnej.

Maria

Spisujcie łamanie prawa

Uważam, że w tej chwili największym wyzwaniem czekających polskich prawników jest prowadzenie skrupulatnej ewidencji łamania prawa przez ludzi władzy.

Potem (po zmianie władzy) należałoby utworzyć grupę prokuratorów i sędziów, którzy osoby łamiące prawo postawią przed sądem, osądzą i wyegzekwują karę.

Jeśli Polska ma być państwem prawa, to jest konieczne.

Jeśli to się nie stanie, trudno wymagać przestrzegania prawa przez zwykłych obywateli.

Ale, co gorsza, każda ekipa rządząca poczuje się jeszcze bardziej bezkarna.

Renata

O komentarz poprosiliśmy sędziego Bartłomieja Przymusińskiego ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, współorganizatora II Kongresu Prawników Polskich.

– Na Kongresie Prawników 1 czerwca będziemy omawiać założenia nowelizacji procedur, mające usprawnić postępowania sądowe. Chcemy też szkolić sędziów, tak by wykorzystywali dostępne już obecnie narzędzia (np. korespondencja mailowa, telekonferencje). Przekażemy odpowiednim organizacjom pozarządowym kwestię OSE. Sami natomiast zamierzamy zintensyfikować edukację prawną w szkołach. Priorytetem jest przywrócenie praworządności i rzeczywista reforma. Trzeba będzie również rozliczyć przypadki łamania Konstytucji (pomocne może być tu np. Archiwum Osiatyńskiego). Dokonać tego mogą jedynie niezależni od władzy politycznej prokuratorzy i sędziowie.

Więcej o kongresie: kongresprawnikow.info

Na cotygodniowy newsletter „Czarnej księgi PiS” można się zapisać na wyborcza.pl/newslettery. Wyborcza to Wy, piszcie: listy@wyborcza.pl)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem