Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" obejrzały już miliony. Powszechne jest oburzenie nie tylko na pedofilii w sutannach, ale też na chroniących ich hierarchów. Pytanie co dalej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czas bezkarnego dojenia państwa się kończy

Najbardziej szokującym i obrzydliwym aspektem tej całej sytuacji jest zinstytucjonalizowana ochrona sprawców, jaką cieszyli się w ramach instytucji kościelnych, i to wielu szczebli. Naprawdę ktoś jest zdziwiony? No nie przesadzajmy. O procederze przenoszenia księży na inne parafie, gdy były problemy, wiedział każdy z nas, i to od zawsze. To nie musiała być pedofilia, czasem gosposia zaszła w ciążę, czasem ksiądz nie umiał się dogadać z lokalną społecznością, czasem były to kwestie finansowe. Kiedy byłam w podstawówce, to powszechnie było wiadomo, że jak ksiądz szaleje, to go przenoszą „w Bieszczady”.

Wreszcie ktoś to powiedział głośno

O co więc chodzi w fenomenie tego filmu? Podobnie jak w przypadku „Kleru” to poczucie uwolnienia. No wreszcie ktoś powiedział głośno to, o czym wszyscy wiemy i na co zżymamy się podpici na komuniach i weselach, gdy ksiądz nas wkurzył, a nie mamy odwagi mu wygarnąć. Każdy z nas ma babcię, mamę, ciocię albo ojca czy innego członka rodziny, wobec którego głupio by nam było otwarcie wystąpić przeciwko Kościołowi, tak aby nie zrobić tej osobie przykrości.

Czasy się zmieniają

Tymczasem Polska jest w światowej czołówce, jeśli chodzi o tempo laicyzacji młodzieży, liczba

praktykujących katolików jest najniższa od początku prowadzenia tych badań w latach 80. ubiegłego wieku, zgodnie z danymi podanymi przez katolicki instytut statystyczny. O czym to świadczy? Ano o tym, że wieje mocno wiatr historii, że czasy się zmieniają. Episkopat zdaje się nie uświadamiać sobie tego.

A co będzie, jeśli krzyż zacznie być dla polityki nie podporą, ale balastem? Tak daleko od tego nie jesteśmy. I co wtedy? Nie dziwię się zatem, że Kościół inwestuje w nieruchomości...

Nie twierdzę wcale, że cały Kościół jest zły. Jest tak wielu dobrych i wspaniałych kapłanów. I to jest właśnie wielka szkoda, że przez sojusz tronu z ołtarzem tak wiele traci i tak wiele straci ta instytucja. Drodzy biskupi, jak możecie być tak krótkowzroczni? Przecież polityka to tylko chwila, a wy niszczycie autorytet moralny budowany od pokoleń. Jestem przekonana, że również haniebny flirt z podgolonymi patriotami z racą w dłoni na Jasnej Górze odbije się wam czkawką, i to mocną.

Czas bezkarności, sielskiego dojenia państwa i polityków się kończy. Jeśli nie teraz, to za jakiś czas na pewno. Jeśli tego nie widzicie, to jesteście ślepcami.

Małgorzata Burek, Marienheide

Z forum internetowego:

szulaj:
Molestowane dzieci i ich cierpienie nie obchodzą biskupów. Abp Głódź nie chce rozmawiać o faktach pokazanych w filmie Sekielskiego, bo idzie się modlić! Politycy PiS udają, że nie oglądali filmu, lub mówią, że pedofilia jest obecna wszędzie. Tak, jest wszędzie obecna, ale tylko w Kościele była latami tolerowana, a sprawcy byli tam chronieni. Wspólną cechą polityków PiS i hierarchów jest wszechobecne kłamstwo, także w obliczu przedstawionych dowodów.

Glos:
Pomysł Kaczyńskiego, aby podnieść wiek legalnej inicjacji seksualnej do wieku 17 lat, to chyba prowokacja. Przecież takie prawo nie zmniejszy przestępczości pedofilii, ale wręcz statystycznie ją zwiększy. Czy Kaczyńskiemu chodzi o to, aby do więzień na 30 lat wsadzać 18-latków, którzy uprawiają seks z 17-latką za jej zgodą?

nabuchomozor:
Tacy odważni ludzie jak Artur Włodarski [dziennikarz „GW” poruszony brakiem reakcji arcybiskupa Głódzia przyznał, że był molestowany przez księdza] oraz osoby, które wystąpiły w filmie Sekielskiego, spowodują, że Kościół katolicki będzie musiał się zmienić albo zgnije do reszty. W ten sposób uratują wiele niewinnych dzieci. I za to im chwała i podziękowania!

lwej:
Ofiary wybaczają swoim prześladowcom. Ale słusznie domagają się kary dla przestępców w sakrach biskupich. Pedofile to chorzy ludzie. Wymagają izolacji, leczenia i kary – w tej kolejności. Biskupi chroniący przestępców i mataczący są przestępcami w świetle obowiązującego prawa.

Postulat PiS 30+ dla pedofila jest populistyczną hucpą de facto osłaniającą prawdziwych przestępców.

canadiana:
Apeluję do min. Brudzińskiego, żeby kazał o szóstej rano przeszukać konfesjonały z powodu profanowania ich przez księży.

Wyborcza to Wy, piszcie: listy@wyborcza.pl

"To jest film, który boli" - wywiad z Tomaszem Sekielskim, twórcą "Tylko nie mów nikomu"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Potrzebne są zmiany - należy umożliwić dokonanie apostazji na drodze korespondencyjnej, nie widzę potrzeby jeżdżenia po bliższej lub dalszej okolicy i zebrania o wydanie metryki chrztu, lub tez użerania się z takim czy innym proboszczem. A po drugie - kościół powinien być w całości finansowany (oczywiście z pominięciem rewaloryzacji zabytków) z dobrowolnych podatków osób wierzących. Odstąpienie od płacenia takiego podatku powinno się deklarować na zeznaniu podatkowym wysylanym do urzędu podatkowego.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  Wiadomości TVP broniąc księży podały ni z gruszki ni z pietruszki, że najwięcej pedofili jest wśród murarzy. Jest to tak absurdalnie głupie, że aż śmieszne. Wyobrażam sobie te tłumy dzieci na budowach, biegających po rusztowaniach, zbrojeniach, "klejących się" do pracujących tam mężczyzn. Przecież nikt w to nie uwierzy, to kretyn jakis musiał wymyślić! Sypie się cała narracja i propaganda PiS, wychodzi cała beznadziejność tej partio-sekty.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Wiadomo, że wszyscy wiedzieli o tym od dawna. Może z pominięciem tych grup ludzi, którzy za księdza i KK gotowi byli walić każdego różańcem czy krzyżem. Chociaż oni też wiedzieli, tylko nie przyjmowali do wiadomości.
  Wiedzieli politycy, wiedzieli rodzice, nie wiedziały ofiary, dopóki przestępca nie zrobił im krzywdy. Ofiary nie wiedziały, bo rodzice, politycy, szkoła, społeczeństwo nie widzieli potrzeby przygotowania dzieci na takie sytuacje.
  To tchórzostwo dorosłych w kontaktach w KK doprowadziło do tej tragedii dzieci. Pamiętam, jak KK był broniony przez wszystkich, nawet jak skandale pedofilskie KK pojawiały się w innych krajach. Ależ nie, u nas nie, to tylko pojedyncze przypadki, to tylko jacyś pojedynczy zdegenerowani księża. Zaraz wszyscy deklarowali jacy są wierzący, jakich znają wspaniałych księży, gdzie są świetne kazania. Nie można obarczać winą całego KK.
  Czy członek mafii, który nikogo nie zabił jest winny ?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Jakos nie zauwazylem, zeby sluzby specjalne, policja czy prokuratura wjechaly do watykanskiego episkopatu w Polsce o godzinie 6 rano w celu zabezpieczenia dowodow, jak w przypadku teczy.

  Art. 240. Karalne niezawiadomienie o czynie zabronionym
  Dz.U.2018.0.1600 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

  § 1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego [...] art. 197 zgwałcenie lub wymuszenie do poddania się innej czynności seksualnej § 3 lub 4, art. 198 seksualne wykorzystanie bezradności lub niepoczytalności innej osoby, art. 200 obcowanie płciowe z osobą małoletnią lub doprowadzenie jej do poddania się czynnościom seksualnym, [...] nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  @jankowiak
  I nie wjadą. Banery wyborcze PiS wiszą na bramach kościoła. Spotkania organizowane są na terenach parafii i mieliby zacząć działania wobec swojego koalicjanta ?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Co dalej?

  zakaz straszenia tzw. dżenderem
  zakaz straszenia migrantami
  zakaz straszenia ślepotą za bicie konia
  zakaz straszenia środowiskami LGBT
  zakaz straszenia rzekomo szatanistycznymi filmami, muzyką np. Hary Poter czy LedZeppelin
  zakaz łączenia spraw wiary z nacjonaliznem

  na początek wystarczy
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  A czy nie wszyscy wiedzą o agitacji partyjnej z ambon!? O łamaniu ciszy wyborczej?

  Nadejdzie wreszcie czas reakcji organów państwa, PKW?
  Przecież absolutystyczna korporacja wiary(?) z Watykanu w ten sposób UNIEWAŻNIA DEMOKRATYCZNOŚĆ wyborów w naszym kraju.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0