"Wyborcza" to nie tylko 450 dziennikarek i dziennikarzy, redaktorek i redaktorów. To nie tylko 804 osoby w Warszawie i 21 lokalnych redakcjach. Dziś "Wyborcza" to Wy. Dziś wracamy do źródeł. W 30. rocznicę naszego powstania zapętla się nasz los.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jarosław Kurski - I zastępca redaktora naczelnego

Jerzy Wójcik - dyrektor wydawniczy

Trzydzieści lat temu przewodzona przez Lecha Wałęsę pod sztandarami „Solidarności” demokratyczna opozycja zasiadła do rozmów z najbardziej zajadłym wrogiem – partią komunistyczną. Dotąd obie strony rozmawiały ze sobą językiem konfliktu: protestów, strajków, kamienia, policyjnej pałki, gazów łzawiących, więzień i obozów internowania. Były i bratobójcze kule. Stan wojenny pochłonął kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych.

I oto stało się coś niezwykłego. Polacy – zamiast ginąć na barykadach, co mają w romantycznym zwyczaju – postanowili się dogadać. Nie pękła nawet żadna szyba. Okrągły Stół przyniósł częściowo wolne wybory i wolną prasę.

"Gazeta Wyborcza" to codzienne dokonywanie wyborów

„Gazeta Wyborcza” właśnie dlatego nazywa się „Wyborcza”, że jako pierwsza niezależna gazeta w całym bloku sowieckim od Łaby do Władywostoku miała zaprezentować obywatelom Polski pierwszych rzeczywiście niezależnych i demokratycznych kandydatów do nowego Sejmu i Senatu.

Udało się. Wszyscy z wyjątkiem jednego kandydaci „Solidarności” zdobyli miejsca w nowym parlamencie.

Na pamiątkę tamtego zwycięstwa zachowaliśmy nasz tytuł „Gazeta Wyborcza”, choć dziś nadajemy mu dodatkowy sens.

Każde wydanie naszej gazety jest dla nas wyborem. Każdego dnia wybieramy: Europę, demokrację, trójpodział władz, poszanowanie konstytucji, prawa człowieka, wolność słowa, sumienia i wyznania, równość wobec prawa, tolerancję, rozdział Kościoła od państwa. Wybieramy wszystko to, co stanowi o charakterze naszej gazety – liberalnym w wymiarze pojedynczego człowieka i solidarnym w wymiarze społecznym.

"Gazeta Wyborcza" w dobie rewolucji informacyjnej

Społeczeństwo demokratyczne to społeczeństwo świadome i dobrze poinformowane. By tradycyjna gazeta, jaką byliśmy 30 lat temu, nie zatraciła się w dobie rewolucji informacyjnej – musi tę rewolucję współtworzyć. I choć nadal wielka część nakładu (średnio 100 tys.) jest do nabycia w kioskach w wydaniu drukowanym, to jeszcze większa część (średnio 175 tys.) trafia w formie płatnej subskrypcji wprost na ekrany komputerów, tabletów i smartfonów naszych nowoczesnych Czytelników. To oni są naszymi ambasadorami, dzieląc się naszymi treściami na Facebooku i Twitterze. Choć nadal zdarzało się, że jak za starych dobrych czasów gazeciarze rozdawali na ulicy naszą „Gazetę Suwerena” i „Gazetę Strajkową”, które wielokrotnie dostarczały informacje i słowa wsparcia ludziom masowo na ulicach broniących demokracji, Trybunału Konstytucyjnego, wolnych sądów, wolnych mediów, czy ostatnio nauczycieli.

Nie ma niezależności redakcyjnej bez niezależności finansowej. Na szczęście na straży naszej niezależności stoją sami Czytelnicy, którzy świadczą o tym każdego dnia swoją decyzją zakupu „Wyborczej” w świecie analogowym i cyfrowym.

Poprzez naszą misję wyrażoną słowami „Nam nie jest wszystko jedno” i „Nie ma wolności bez solidarności” już od pierwszych numerów „Wyborcza” stała się wolnym medium oraz instytucją życia społecznego.

Dziś "Gazeta Wyborcza" to Wy

Ten rok jest wyjątkowy. Kumuluje wszystkie rocznice, w których „Wyborcza” zaznaczyła swój istotny udział. Pierwszy niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki objął swój urząd 30 lat temu, po tekście Adama Michnika „Wasz prezydent, nasz premier”. 20 lat temu Polska wstąpiła do NATO wbrew historycznemu fatalizmowi. 15 lat temu wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Nasze członkostwo odmieniło oblicze Polski.

Jest w Polsce przysłowie: Ty się nie martw, jak jest źle, bo będzie lepiej. Ty się martw, jak jest dobrze, bo będzie gorzej. Niestety, nie dość się martwiliśmy.

Uznaliśmy, że demokracja dana jest nam raz na zawsze i że może być już tylko lepiej. Dopadł nas polski fatalizm.

Dziś wracamy do źródeł. W 30. rocznicę naszego powstania zapętla się nasz los. „Gazeta Wyborcza” znów jest Wyborcza.

„Wyborcza” to nie tylko 450 dziennikarek i dziennikarzy, redaktorek i redaktorów. To nie tylko 804 osoby w Warszawie i 21 lokalnych redakcjach. Dziś „Wyborcza” to Wy.

Wyborcza to Wy, piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jesteście jak demokracja: macie masę wad, ale lepszego dziennika w Polsce nie ma.
  @Igor_Mortis
  ładne! Bardzo popieram :-)
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Tak trzymać cały czas!
  już oceniałe(a)ś
  42
  1
  Przez wszystkie te lata jestem z Wami. Nie zawsze zgadzam się z autorami artykułów, ale trudno by wszyscy myśleli tak samo. Dobrze, że jesteście.
  już oceniałe(a)ś
  41
  1
  Żeby było inaczej i lepiej, musimy te wybory wygrać!
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  W naszej rodzinie mamy cztery prenumeraty GW i nikogo z "onych". :)
  @szeloja
  Bo tych "onych" nie da się czytać tak są prymitywne. Nie wiem czy celowo piszą dla półinteligentó, czy sami mają taki" poziom"
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @grajag
  To też, ale miałem na myśli, że nie ma w naszej rodzinie nawiedzonych suwerenów, przez których nie można się spotkać spokojnie w święta czy poza nimi, bo zaraz jest awantura. Na szczęście cała rodzina normalna. :)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  wasza telewizja, nasza Gazeta ;-)
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Dziekuje, ze jestescie. Poruszacie wiele tematow, w tym kontrowersyjnych. Ale tak powinno byc w rzeczywistosci tak przyspieszajacej. Dyskusje na poziomie . Nie wszzyscy czytelnicy, czy sluchacze musza miec to samo zdanie, ale rozmowy, dyskusje, umiejetnosc przekazania wiedzy poszerzaja nasz krag widzenia w wielu dziedzinach. Dobrze jest czytac i umiec na poziomie dyskutowac i znalezc plaszczyzne porozumienia.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Nie jesteście ideałem, ale na pewno najlepsi a dalej długo długo nic...

  Bez was wolska choroba zjadła by już dawno prawdziwą Polskę.

  Subskrypcją wspieram nie tylko was ale I nowoczesną demokratyczną Polskę w Unii Europejskiej wolną od ciemnogrodu I zacofania.

  Jak to mówią onwards and upwards!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0