W innym wypadku będziemy zmuszeni do podjęcia odpowiednich kroków prawnych
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Premier RP Mateusz Morawiecki

Szanowny Panie Premierze,

jako patrioci i sędziowie wyrażamy głębokie oburzenie słowami Pana Premiera wypowiedzianymi w ostatnich dniach w Nowym Jorku. W naszej ocenie uwłaczają one godności piastowanego przez Pana urzędu. Ta krótka wypowiedź stanowi mieszankę manipulacji i nieprawdy. Jest dla nas przejawem szkalowania własnego kraju oraz naszych sojuszników. Poniżej wyjaśniamy nasze stanowisko i oczekujemy niezwłocznego opublikowania odpowiedzi z przeprosinami. W innym wypadku będziemy zmuszeni do podjęcia odpowiednich kroków prawnych.

Manipulacja

– porównanie sędziów do faszystowskich kolaborantów jest haniebne. Nie wiemy, z kim sędziowie mieliby potajemnie współpracować w celu dokonywania masowych zbrodni przeciwko ludzkości. Na jakiej podstawie premier polskiego rządu stawia znak równości pomiędzy polskimi sędziami a ludźmi odpowiedzialnymi za wywiezienie z Francji do obozów zagłady kilkudziesięciu tysięcy Żydów? Po raz kolejny pojawiają się również zarzuty o korupcji, bez ujawnienia dowodów. Oczekujemy wyjaśnienia tej kwestii i przypominamy, że urzędnik publiczny zobowiązany jest do zgłoszenia organom ścigania posiadanych informacji o przestępstwach.

Nieprawda

twierdzenie, że 80-85 proc. Polaków popiera postępowanie rządu w stosunku do sędziów, nie jest prawdziwe. W 2017 roku w badaniach CBOS poparcie dla propozycji rządowych wyraziło 23 proc. respondentów, a w badaniach IBRIS dla Rzeczpospolitej – 31 proc. W kolejnych jest podobnie. W badaniach ogólnopolskich, przeprowadzonych na reprezentatywnych próbach, poparcie nigdy nie przekroczyło 50 proc. Przypominamy, że jako największe stowarzyszenie polskich sędziów popieraliśmy i popieramy reformowanie sądownictwa w naszym kraju, ale nie zgadzamy się na zmiany, które służą podporządkowaniu wymiaru sprawiedliwości politykom jakiejkolwiek opcji. Rząd nigdy nie brał pod uwagę głosu środowiska sędziowskiego. Nie uwzględnił również stanowiska obywateli, którzy masowo protestowali na ulicach polskich miast.

Szkalowanie własnego kraju i podważanie jego wiarygodności

– wypowiedź Premiera odbieramy jako niezrozumiałe i niespotykane w świecie szkalowanie instytucji własnego kraju. Nie tylko budzi skojarzenia z używanym w kręgach rządowych terminem „ojkofobia”, ale też obniża zaufanie zarówno Polaków, jak i instytucji zagranicznych do polskiego sądownictwa, które i tak zostało nadwyrężone po tym, jak podjęto szereg działań mających na celu zwiększenie wpływu polityków na sądy oraz uruchamiano kampanię billboardową na koszt polskiego podatnika (koszt ok. 12 mln zł).

Przypominamy, że krytyczne stanowisko w sprawie „reform” sądownictwa w Polsce wyraziły: Komisja Wenecka, Komisja Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych, American Bar Association, Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ), Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Rzecznik Praw Obywatelskich i wiele innych instytucji oraz autorytetów prawniczych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Morawiecki, kłamstwa i "Wiadomości" TVP [POLITYKA TELEWIZYJNA]

Nie rozumiemy, dlaczego Premier RP używa za granicą w stosunku do swoich rodaków określeń „kolaborant”, zestawia część Polaków z nazistami i przywołuje skojarzenia, z którymi podobno mamy stanowczo walczyć. Podawanie podczas oficjalnych wizyt zagranicznych nieprawdziwych danych oraz wzbudzanie nieufności do polskich instytucji stosujących prawo jest działaniem na jego szkodę, gdyż w konsekwencji inne informacje podawane przez przedstawicieli Polski mogą w przyszłości zostać potraktowane z dużą rezerwą.

Szkalowanie sojuszników własnego kraju

– wytykanie Francuzom za oceanem ich trudnych momentów z historii uważamy za co najmniej nietaktowne.

Być może Pan Premier nie dostrzega, że będąc w USA, jest traktowany również jako reprezentant unijnego kraju i powinien się wykazywać solidarnością z innymi krajami UE. Godne szczególnego potępienia jest stwierdzenie uzasadniające przejmowanie kontroli nad sądownictwem: „Unia Europejska wtrąca się, bo o Polsce nie ma pojęcia”.

Próba przyprawiania UE wizerunku odrębnego od nas bytu, który jest naiwny, pozbawiony wiedzy i w sposób nieuprawniony się wypowiada, w naszej ocenie szkodzi polskim interesom w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego i dyskusji o budżecie Wspólnoty na kolejne lata.

Na koniec pragniemy dodać, że zgadzamy się z Panem Premierem, iż aktywność niektórych postkomunistycznych polityków budzi niepokój, zwłaszcza gdy nazywają oni sędziów „złodziejami”, a jednocześnie są odpowiedzialni w Polsce za wdrażanie „reform sądowych”.

Wzywamy Pana Premiera do udzielenia wyjaśnień i przeprosin, a instytucje krajowe i zagraniczne do wyrażenia podobnej dezaprobaty.

Nie możemy się zgodzić na szerzenie nieprawdziwych informacji, szkalowanie polskich instytucji, niszczenie wizerunku Polski oraz kojarzenie Polaków z faszystowskimi kolaborantami.

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”
---
Wyborcza to Wy. Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Przecież on nawet jak przeprosi , to skłamie.
  Żałosny i smutny to obraz oglądać funkcjonariusza reżimu nieuków w mediach międzynarodowych, które niemniej zdumione jego bredzeniem były , niż my.
  Damy radę, sędziowie, damy radę.
  Niech będzie obalony.
  @bra-tanki
  niech bedzie obalony kato-naziolski pislam , na wieki wiekow ...
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Przeprosiny patologicznego kłamczucha niczego nie zmienią, poza tym ten pajac i tak tego nie zrobi... wniosek: nie czekać, od razu składać skargę do odpowiedniej instytucji EU(dopóki jeszcze chociaż formalnie do Unii należymy- kulturowo to już od dojnej zmiany Białoruś)
  już oceniałe(a)ś
  45
  0
  Po prostu oslupialem,chociaz jak na standarty obowizujace w pisie te kalumnie sa nieomalże standardowe. Ta kasta zbudowana jest kłamstwie ,bolszewii,hipokryzji
  już oceniałe(a)ś
  42
  1
  Hańba. Szkalowanie obywateli to pisowska specjalność.
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  To niewiarygodne, że taki Matołusz może zostać premierem RP. Co za wstyd.
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  "(...) oczekujemy niezwłocznego opublikowania odpowiedzi z przeprosinami. W innym wypadku będziemy zmuszeni do podjęcia odpowiednich kroków prawnych."

  Patologiczny kłamca nie przeprosi ponieważ we własnym mniemaniu nikogo nie znieważył; w jego chorym umyśle *taka* jest właśnie prawda a że nie ma nic wspólnego z faktami...cóż, tym gorzej dla faktów.

  W związku z tym zachęcam do podjęcia stosownych kroków prawnych i całkiem szczerze - bez cienia ironii czy sarkazmu - życzę powodzenia.
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  Za filmowym Zagłobą:
  "Nie błagajcie go! To zdrajca! Bodajś skonał w rozpaczy! Bodaj ród twój wygasł! Bodaj diabeł duszę z ciebie wywlókł... zdrajco! Zdrajco! Po trzykroć zdrajco!"
  @7GREK
  wspaniale opisane !
  Takiej kreatury na takim stanowisku nikt sobie nawet w najczarniejszych snach nie wyobrażał.
  Patrzeć na to i słuchać tego nie sposób. No skończony k....n .
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  BRAWO, BRAWO, BRAWO... na reszcie słyszę Polską temidę, PAŃSTWO Sędziowie w życiu nie powinienem wam życzyć SZCZĘŚCIA, bo sam zostałem przez Was skrzywdzony, ale dla Polski ŻYCZĘ Wam SZCZĘŚCIA!!!!
  już oceniałe(a)ś
  27
  0