Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drodzy nauczyciele, jak wygląda Wasz dzień w pracy? W szkole i w domu, bo przecież tam też dużo pracujecie. Ile godzin poświęcacie pracy, jakie dostajecie za to wynagrodzenie? Co lubicie najbardziej w swoim zawodzie, a co chcielibyście natychmiast zmienić? Pokażcie nam prawdziwy dzień nauczyciela, dzień z Waszego życia, opiszcie go przed strajkiem. Każdy nauczyciel, który podzieli się z nami swoim doświadczeniami (adres: listy@wyborcza.pl), a jego list zostanie przez nas opublikowany, dostanie roczną prenumeratę cyfrową „Wyborczej”.

Strajk nauczycieli to nie walka o pieniądze, ale walka o ludzką godność

Jestem psychologiem zatrudnionym w szkole pod Kartą nauczyciela, czyli podlegam w pracy tym samym wymaganiom co każdy nauczyciel i zarabiam tyle co nauczyciel. Od wielu miesięcy czytam liczne artykuły i listy do redakcji portali internetowych dotyczące sytuacji zawodowej nauczycieli i planowanego przez nich strajku. W końcu również ja postanowiłam napisać list, a momentem przełomowym dla tej decyzji była moja niedawna rozmowa z uczniem, który oznajmił mi, że słyszał w telewizji, że nauczyciele za 18 godzin pracy zarabiają 5000 zł.

Dotarło do mnie wtedy, że społeczeństwo otrzymuje przez media zafałszowane informacje i w związku z tym nie jest w stanie zrozumieć, o co ci nauczyciele chcą walczyć, skoro przecież (według mediów) tak dobrze zarabiają.

Takie informacje, podawane zwłaszcza w telewizji (na państwowych kanałach), moim zdaniem mają tylko jeden cel – przedstawić nauczycieli jako grupę osób roszczeniowych i pazernych oraz skłócić ich z rodzicami uczniów.

Doszło więc do sytuacji, w której nauczyciele postrzegani są przez społeczeństwo jako kłamcy, którzy chcą wyłudzić z budżetu państwa zbyt duże wynagrodzenia. A żeby udowodnić swoje zarobki, muszą pokazywać swoje paski z wypłatami i publikować ich zdjęcia np. na Facebooku.

Do tego są postrzegani jako osoby mało pracujące oraz leniwe – w końcu mają tyle wolnego: ferie, wakacje, przerwy świąteczne.

Cały ten medialny obraz nauczyciela jako roszczeniowego nieroba sprawia, że do tej grupy zawodowej narasta coraz większa niechęć. Na szczęście są także osoby, które rozumieją sytuację nauczycieli, ale trudno mi oszacować, jak duża jest to część społeczeństwa.

Ja sama, gdy kilka lat temu zaczynałam pracę w szkole, miałam wyobrażenie o niej wyrobione na podstawie powszechnych stereotypów. Myślałam, że rzeczywiście będę pracować tylko 20 godzin tygodniowo, co umożliwi mi połączenie roli matki małego dziecka z pracą zawodową. Nie miałam tylko złudzeń co do zarobków – wiedziałam, ile zarabiają nauczyciele, dzięki zajęciom na studiach podyplomowych, które prowadził z nami dyrektor gimnazjum i informował nas, jak wygląda szara szkolna rzeczywistość. Wiedziałam więc, że będę zarabiać brutto taką kwotę, jaka jest podana w oficjalnej tabeli, i ani złotówki więcej (pensje wypłacają nauczycielom gminy i nie jest w ich interesie to, aby płacić im więcej, niż to wynika z obowiązkowych tabel wynagrodzeń).

Na początku dostałam pracę w dwóch szkołach, w każdej na część etatu (łącznie wyszedł mi cały). Zarabiałam łącznie na rękę ok. 1680 zł. Aby móc pracować zawodowo, posłałam dziecko do prywatnego żłobka, ponieważ w państwowym żłobku nie było szans na miejsce. Miałam duże szczęście, że udało mi się załapać na ten żłobek, za który płaciłam miesięcznie ok. 650 zł (było tak „tanio” tylko dlatego, że urząd miasta dofinansowywał rodzicom pobyt ich dzieci w przedszkolu; gdyby nie to dofinansowanie, to musiałabym płacić ponad 1000 zł). Jak łatwo więc policzyć – odliczając koszty żłobka i biletów na dojazdy do pracy, de facto zarabiałam miesięcznie poniżej 1000 zł. Pracę tę byłam w stanie wykonywać tylko i wyłącznie dlatego, że miałam wsparcie w moim mężu, z którego pensji żyliśmy.

Moja pensja wystarczała nam tylko na opłacenie żłobka i czynszu z mediami, i na nic więcej. Gdybym była samotną matką (której z racji „wysokich” zarobków, powyżej 1600 zł, nie należał się nigdy dodatek na dziecko 500+), to nie miałabym najmniejszych szans, aby utrzymać się ze swojej pensji. Razem z mężem moją wypłatę traktowaliśmy raczej jako lekkie podreperowanie budżetu niż jako źródło prawdziwego dochodu, z którego da się wyżyć.

Zaczęłam pracę w dwóch szkołach jako stażysta i przekonałam się na własnej skórze, w co wdepnęłam. Pierwszą sprawą, którą od razu odczułam, był bardzo duży stres i poczucie odpowiedzialności. Zobaczyłam, z jakimi problemami uczniów będę musiała się zmagać, z jakimi wysokimi wymaganiami ze strony pracodawcy i ile kilogramów dokumentacji będę musiała wypełnić (i to dosłownie kilogramów – wystarczy zważyć na wadze moją teczkę stażysty, do której pisałam ogrom dokumentów). Kiedy pisałam to wszystko? To proste… po godzinach mojej pracy w szkole, czyli w domu. Każdy weekend miałam wypełniony albo pisaniem dokumentacji (a także wysyłaniem wiadomości przez Librus do rodziców i nauczycieli), albo zajęciami na studiach podyplomowych, na których dodatkowo podnosiłam swoje kwalifikacje. Moja praca trwała więc non stop – siedem dni w tygodniu.

W szkole prawie w każdym tygodniu miałam przynajmniej jeden dzień, w którym musiałam zostać do godziny 18-19, bo albo były konferencje dla Rady Pedagogicznej, albo wewnętrzne szkolenia dla nauczycieli, albo wywiadówki dla rodziców. Ponadto z racji specyfiki mojego zawodu uczestniczyłam w spotkaniach z rodzicami w sprawach wychowawczych, a te odbywały się zwykle w takich godzinach, które pasują rodzicom, czyli po ich pracy. Ja swoje godziny pracy musiałam również dostosować do planów lekcji uczniów, czyli zaczynać pracę dopiero po ich lekcjach.

Weź udział w projekcie "Gazety Wyborczej" i szesnastu europejskich mediów
Wypełnij ankietę składającą się z kilku pytań i dyskutuj z mieszkańcami UE o najważniejszych tematach Europy

W czasie gdy ja byłam albo w pracy, albo na studiach, naszym dzieckiem zajmował się mój mąż. Gdy dziecko zachorowało (a w żłobku choroby dzieci są notoryczne) wszystkie zwolnienia brał na siebie mój mąż, bo ja nie chciałam mieć zaległości w pracy ani uchodzić za osobę, która dopiero co się zatrudniła w szkole, a już siedzi na L4. Gdy ja byłam chora (katar, kaszel itp.), to nigdy nie brałam zwolnienia, tylko gripex i do pracy (dodam, że na szczęście rzadko choruję).

W efekcie moje dziecko widziało mnie na tyle rzadko, że gdy budziło się rano, jego pierwsze słowa zwykle brzmiały: „Tato”. Miałam duże wyrzuty sumienia, że ja zajmuję się w szkole obcymi dla mnie dziećmi, rozmawiam z nimi, poświęcam im swoją uwagę, bawię się z nimi, a nie mam czasu dla swojego rodzonego dziecka, którego w dniu konferencji nawet nie mogę usypiać, bo wracam do domu zazwyczaj po godz. 19, przed 20.

Po pierwszym roku pracy w końcu nastały wakacje, a ja wreszcie mogłam spędzić ten czas z własnym dzieckiem, które w końcu zaczęło mówić rano: „Mamo”.

Zanim jednak zaczęły się wakacje, przez 10 miesięcy żyłam w permanentnym stresie. Problemy, z jakimi przychodzili do mnie uczniowie jednej ze szkół, były bardzo obciążające – samookaleczenia, myśli samobójcze, próby samobójcze. Zazwyczaj problemy uczniów spowodowane były ich trudną sytuacją rodzinną i problemami w relacjach z rodzicami. W tych rodzicach nie miałam więc sprzymierzeńców, a raczej traktowali mnie oni jak wroga, gdy tłumaczyłam im, że ich dziecko deklaruje, że chce się zabić.

Po roku pracy w tej placówce na szczęście była redukcja etatów i przestałam tam pracować. Piszę: „na szczęście”, bo dalsza praca tam wykończyłaby mnie psychicznie (nie chodziło o to, że wykańczały mnie problemy uczniów, ale wykańczały mnie głównie wroga i roszczeniowa postawa ich rodziców oraz wygórowane wymagania dyrekcji).

W drugiej placówce pracuję nadal, a współpraca z rodzicami układa mi się raczej dobrze, ale za to problemem jest ogrom uczniów (kilkudziesięciu) do mnie zapisanych z racji licznych problemów różnego typu i różnych niepełnosprawności. Do tego masa dokumentów, które muszę cyklicznie wypełniać – oczywiście kosztem czasu spędzanego z rodziną.

Do mojej pracy mam ambiwalentny stosunek. Z jednej strony czuję, że spełniam ważną misję. Uczniowie bardzo się do mnie przywiązują, zwierzają mi się ze swoich problemów, ufają mi, traktują mnie prawie jak matkę. Wielu z nich udało mi się pomóc na różne sposoby – czy to wpierając ich w rozmowie, czy też podejmując szeroko zakrojone działania uwzględniające współpracę na rzecz danego ucznia z wychowawcą, rodzicami i dyrekcją szkoły, a nawet instytucjami zewnętrznymi wspierającymi rodziny. A z drugiej strony czuję się dosłownie jak frajer, bo codziennie uświadamiam sobie, że za moją odpowiedzialną pracę zarabiam jakieś 200 zł więcej niż panie sprzątające w szkole. Praca tych pań jest ciężka, nie chcę jej umniejszać i uważam, że każdy powinien zarabiać godnie. Nie czuję się jednak dobrze z tym, że po ukończeniu studiów magisterskich (na których za wysokie wyniki w nauce rokrocznie otrzymywałam stypendium naukowe, a następnie stypendium rektora), a także po dwóch studiach podyplomowych, mając dużą odpowiedzialność za życie ucznia (zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym), po szumnie ogłaszanych w mediach przez MEN kilku podwyżkach, zarabiam obecnie nieco ponad 1900 zł.

Wielu czytelników listu zapewne słusznie mi doradzi, że jak mi coś nie pasuje w mojej pracy, to powinnam się zwolnić. I dobrze mi doradzą. Decyzję o zwolnieniu się już podjęłam - jedyne, nad czym się zastanawiam, to nad tym, czy zwolnić się jeszcze w tym roku szkolnym, czy dopiero za rok.

Gdy rozmawiam z innymi nauczycielami, to widzę, że niektórzy są na skraju psychicznej wytrzymałości, ale mają trochę trudniej ode mnie. Ja jako psycholog mogę szukać pracy w różnych instytucjach lub założyć własną działalność, a oni, chcąc podjąć pracę w innej instytucji, raczej musieliby się przekwalifikować. Jeśli jednak nadal w szkolnictwie będzie taka sytuacja jak obecnie, to myślę, że może dojść do zrealizowania się czarnego scenariusza, jakim będą masowe zwolnienia się nauczycieli ze szkół.

Bo w całej tej sytuacji najboleśniejsze wcale nie są marne zarobki. Najboleśniejsze są pogarda i brak szacunku do nauczycieli ze strony społeczeństwa – ze strony wielu rodziców i uczniów, ale przede wszystkim ze strony MEN-u.

Moim zdaniem czarę goryczy przelała decyzja MEN o tym, aby wprowadzić nową ocenę pracy nauczycieli, w której musieliby oni po raz kolejny udowadniać, że zasługują na swoją pracę za „miskę ryżu”. Rzekomo MEN z obowiązku tej oceny się wycofał, ale to nie do końca prawda.

Cała ta sytuacja dała nauczycielom także jasny komunikat: „To co z tego, że jesteście najlepiej wykształconą grupą zawodową w Polsce – i tak musicie udowadniać, że dobrze pracujecie za wasze głodowe pensje, bo jak nie… to na bruk”.

Dla nauczycieli był to po prostu policzek w twarz. I stąd ta oddolna inicjatywa nauczycieli do strajku. Jak długo bowiem można znosić taką zniewagę?!

Nauczyciel dyplomowany, magister z minimum 10-letnim doświadczeniem pracy w szkole, zarabia obecnie na rękę tyle co początkujący kasjer w Biedronce (znów bez obrazy dla ciężkiej pracy kasjerów). I ma ciągle udowadniać, że się do tej pracy nadaje.

Ludzie mogą jakoś znieść niskie pensje (i do tej pory je znosili), ale zniewagi nie zniosą.

W tym strajku chodzi nie tylko o pieniądze, ale przede wszystkim o godność ludzką. Nauczyciele mają już dość obrzucania ich zewsząd błotem. Jeśli MEN w porę tego nie zrozumie i nie przestanie oczerniać nauczycieli, to czeka nas strajk na skalę, jakiej do tej pory jeszcze nie było. Ja również będę strajkować – nie dla pieniędzy, ale przede wszystkim w obronie mojej godności.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.