Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

a) Wpływ polityki partyjnej na planowanie przestrzenne, czyli prywatyzację interesu publicznego w Polsce. Przypominam: PiS próbuje zmienić całą polską planistykę pod kątem prawnym. Uchwala np. ustawy pisane pod deweloperów.

b) Konflikt interesów.
Omawianie przez szefa partii rządzącej, który de facto mianuje szefów tych banków, kilkusetmilionowych kredytów od banków państwowych dla prywatnych inwestycji spółki krzaka zależnej od partii, to konflikt interesów albo po prostu wałek, po którym Kaczyński powinien zniknąć z życia publicznego. Czym jest wobec czegoś takiego zegarek Nowaka?

Śmiesznie jest też patrzeć, jak germanofobiczni i antyunijni politycy próbują po cichu budować wieżowce w stolicy Polski pod rękę z zachodnimi inwestorami.

Ciekaw jestem tylko, czy z taśm Kaczyńskiego będzie afera na pełny fajer. Nie ma przekleństw, skandalicznych wypowiedzi, lajtowy antysemicki docinek to przecież, niestety, nasz mainstream. W epoce newsów w wyobraźni masowej utrwaliło się przecież wpieprzanie ośmiorniczek, a nie finansowanie pod stołem linii lotniczych...

Boję się jednak, że to niuanse trudno zrozumiałe dla szerszego społeczeństwa, a publikacja „Wyborczej” tego nie ułatwia. Ciekawe też, jak „Wyborcza” traktowała Jana Śpiewaka w kampanii przed wyborami samorządowymi, który, jak się dzisiaj okazuje, wzbudzał autentyczny strach u nagranych osób.

PS W Polsce w 2019 r. współpracują kancelarie prawne ludzi o nazwiskach Dubois i Giertych, potomków legend PPS i endecji. Czas umierać!

Tekst ukazał się pierwotnie na Facebooku autora, dziękujemy za zgodę na przedruk

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.