Od razu pomyślałem, że to mord polityczny - mówi prof. Michał Bilewicz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Michał Bilewicz jest psychologiem społecznym, profesorem UW, kierownikiem Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. Obecnie realizuje projekt badawczy poświęcony psychologicznym mechanizmom mowy nienawiści.
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Natalia Sawka: Pierwsza myśl o ataku?

Michał Bilewicz: Słowa mordercy. Krzyczał, że siedział w więzieniu, a „Platforma Obywatelska go torturowała i dlatego zginął Adamowicz". Od razu pomyślałem, że to polityczny mord człowieka, którego emocje zostały rozchwiane przez wyeskalowany język debaty politycznej w Polsce.

Napastnik mówił o PO, ale to wcale nie oznacza, że motyw był polityczny. Był leczony psychiatrycznie.

- Z perspektywy psychologii wiemy, że sprawcami tego typu zbrodni bywają osoby z różnego typu zaburzeniami, nieraz osoby psychopatyczne czy psychotyczne. Niemniej jednak to ideologia polityczna nakierowuje ich agresję na konkretny obiekt. To zdaje się łączyć Eligiusza Niewiadomskiego, Andersa Breivika i Stefana W. Ich zaburzenia nie unieważniają politycznych motywów tych zbrodni.

Stefan W. krzyczał o Platformie, ale Adamowicz od czterech lat nie był politykiem tej partii.

- Język polityki daje takiej osobie legitymizację do aktu przemocy. Tak było w przypadku zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza, asystenta posła PiS Marka Rosiaka czy wydarzenia z niedzieli. Napastnicy byli przekonani, że występują w imię wyższych racji, ale robili to z politycznych pobudek. Wypowiedź zabójcy wskazuje, że znalazł uzasadnienie swojego ataku w tym, co słyszał i czytał w mediach. Są one przesiąknięte językiem nienawiści i pogardy.

Szef MSWiA Joachim Brudziński napisał na Twitterze, że sprawca to recydywista skazany za napady z bronią w ręku, a nie żaden polityk, i że „robienie medialnej politycznej burzy w celu podkręcania politycznych emocji” jest nieprzyzwoite.

- Gdy słyszę od tych samych polityków, którzy wcześniej szczuli na Jurka Owsiaka czy Pawła Adamowicza, prośby, by nie mówić, że zbrodnia ma charakter polityczny, to odczuwam z ich strony hipokryzję. Bo to obóz rządzący wspólnie z mediami przyczynił się do ideologicznego klimatu, który umożliwił zabójstwo. Adamowicz był atakowany przez drugą stronę. Budowano mu czarny wizerunek. Nazywano go Niemcem, złodziejem, homopropagatorem, unijną marionetką. Kacper Płażyński, kontrkandydat Adamowicza w wyborach samorządowych, zarzucał mu, że ten mówiąc o Wolnym Mieście Gdańsku, promuje nazistowską tradycję. W 2017 r. Młodzież Wszechpolska wystawiła mu akt zgonu politycznego. Przykłady agresji można wymieniać w nieskończoność. A dzisiejsze cyniczne wezwania do modlitwy i milczenia przypominają mi słowa „ciszej nad tą trumną” wypowiedziane przez endeckiego posła, który wcześniej szczuł przeciw prezydentowi Narutowiczowi.

Nożownik Stefan W. obezwładniony na scenie.27. Finał WOŚP, Gdańsk, 13 stycznia 2019
Nożownik Stefan W. obezwładniony na scenie.27. Finał WOŚP, Gdańsk, 13 stycznia 2019  Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl / Reporter

„Najgorszy sort", „kanalie", „zdradzieckie mordy", „agenci Berlina" - to język obozu władzy. Ale druga strona też nie jest bez winy. Janusz Palikot za rządów Platformy zachęcał do „wypatroszenia i zastrzelenia Jarosława Kaczyńskiego”.

- W psychologii istnieje dość trafna koncepcja, którą nazywamy teorią kozła ofiarnego. Polega na tym, że ludzie, którym nie wiedzie się w życiu, w momencie kryzysu czy zagrożenia, by powrócić do stanu utraconej równowagi, obierają sobie ofiarę, która staje się obiektem agresji. W historii kozłami ofiarnymi byli Ormianie mordowani przez Turków, gdy ci przegrywali wojnę z Rosją, czy Żydzi w Niemczech czasu wielkiego kryzysu. To ideologia podsuwa sfrustrowanemu człowiekowi cel ataku. Stefan W. poszedł do więzienia za rozboje. Winną za to uczynił Platformę. Wiedziony ideologią, że za wszystkie krzywdy, których doznał, odpowiadają politycy partii Schetyny. Owszem, język eskaluje się po obu stronach debaty publicznej. Ale obecnie jest go więcej po stronie obozu rządzącego. Badania pokazują, że rządy populistyczne mają bardziej agresywny i pełen nienawiści język. Zawsze, gdy dochodzi do takiej zbrodni, warto zadać pytanie – kto odpowiada za stworzenie ideologii, która popchnęła sprawcę do zamachu, podsuwając mu kozła ofiarnego?

W języku pogardy widać wyraźnie niechęć do Jurka Owsiaka. Rząd, Kościół oraz TVP nie wspierały WOŚP.

- Obóz władzy ma kontrolę nad telewizją publiczną, która wypuściła cały jad szkalujący WOŚP. Wspaniały altruistyczny ruch dobroczynny został potraktowany jako antypolski. Są pewne granice. Politycy PiS sugerowali policji i służbom mundurowym, by nie angażowali się w działania Orkiestry, bo to antypolska, dzieląca wszystkich Polaków impreza. Cztery lata temu były poseł PiS Stanisław Pięta pisał na Twitterze, że każdy funkcjonariusz publiczny zaangażowany w Orkiestrę powinien zostać zwolniony ze służby.

Policja jednak ochraniała imprezę.

- Wydaje mi się, że nie potraktowano tego wystarczająco priorytetowo. Na filmach nie widać, by policjanci byli obecni na scenie. Sama reakcja ochrony była zbyt powolna. Dlatego polityczna odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy wprowadzili pełen nienawiści język do debaty. Komunikaty polityków były subtelną formą nacisku na funkcjonariuszy służb mundurowych. A oni – albo ich przełożeni – dobrze te komunikaty zrozumieli.

Mówi się, że debata, nawet ostra, w polityce to normalność. Po tej zbrodni będziemy mówić inaczej?

- Nie wydaje mi się. Rok temu doszło do tragedii w Charlottesville, gdzie zwolennik supremacji białej rasy wjechał w antyfaszystowskich kontrdemonstrantów. Zginęła trzydziestodwuletnia kobieta. Jesienią w Pittsburghu mężczyzna owładnięty antyimigranckim szałem zastrzelił wiernych modlących się w synagodze. Sposób mówienia o imigrantach czy przeciwnikach Trumpa się nie poprawił. Dziś w Ameryce jesteśmy świadkami jeszcze brutalniejszego - antyimigranckiego i antyliberalnego - języka polityki. A to właśnie język Trumpa rozzuchwalił ludzi do dokonywania takich zbrodni.

To bardzo smutne.

- Nie jestem optymistą. Napędza nas logika mediów społecznościowych, które karmią się tym językiem. Badania potwierdzają, że im więcej brutalności i emocji moralnych, tym większy zasięg tweeta. I tak spirala emocji nakręca się dalej – a na jej końcu znajduje się kolejny niezrównoważony facet z nożem czy karabinem.

„Byłoby miło, gdyby zdechł", „Medal i odznaczenie dla nożownika, można go nazwać bohaterem narodowym”, „Jednego popaprańca mniej”. To komentarze z Facebooka pod postem na fanpage'u Marszu Niepodległości o ataku nożownika (komentarze zostały usunięte). Da się zmienić ten język?

- Posłanka Krystyna Pawłowicz nie zamierza z niego zrezygnować. Kilka dni temu widziałem w Sulejówku budynek jej biura poselskiego oblany farbą. Zrobiło mi się trochę smutno. Bo spotkała się z przemocą polityczną. Ale ten żal nie trwał długo. To niestety osoba, która buduje swoją obecność w polityce na podstawie pogardy wobec innych. Wspólnie z prawicowymi blogerami i użytkownikami Twittera zbudowała klimat nienawiści. Ale też wina leży po stronie portali informacyjnych i mediów społecznościowych, które napędzają język hejtu dzięki komentarzom, które są dla nich źródłem brudnych pieniędzy.

One nas znieczulają?

- Komentarze pełne agresji odmieniają tych, którzy je czytają. Działają na wszystkich – nawet na ludzi jak najdalszych od uprzedzeń. Zanika praworządność, poczucie norm. Narasta agresja i nietolerancja. Od wielu lat widzimy to w wynikach naszych badań.

A skąd bierze się w nas przeświadczenie, że ludzie z natury są źli?

- Niestety takie myślenie jest powszechne. Jest to silnie powiązane z mentalnością spiskową. Inny to ten, który działa na naszą niekorzyść. Tacy ludzie przypisują politykom, z którymi się nie zgadzają, same złe intencje i niecne interesy. Choć tak naprawdę to oni sami mają makiaweliczną osobowość. Czują, że tylko knuciem i intrygami są w stanie zrealizować swoje cele. Człowiek, który w potajemny sposób dostał się na scenę w Gdańsku i dokonał mordu, nie popełnił zbrodni w afekcie. To była dobrze zaplanowana intryga.

---

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Stawiam dolary przeciwko bananom,ze prawa i sprawiedliwa prokuratura podłej zmiany zrobi co w swej mocy aby przedstawić zarzuty niedopełnienia obowiązków jako organizatora i zniszczyć Owsiaka.100%.
  @rart
  Witaj ciemności, stara przyjaciółko
  Znów przyszedłem z tobą porozmawiać
  Ponieważ jakaś wizja, zakradając się cicho
  Zostawiła swe nasiona gdy spałem
  I wizja, która została zasiana w mym umyśle
  Wciąż pozostaje [żywa]
  W dźwięku ciszy.

  W niespokojnych snach szedłem sam
  Wąskimi wybrukowanymi uliczkami
  W blasku ulicznej lampy
  Postawiłem kołnierz, aby schronić się przed zimnem i wilgocią
  Kiedy moje oczy przeszył błysk neonowego światła
  Które rozdarło noc
  i dotknęło dzwięku ciszy

  W tym nagim świetle ujrzałem
  Dziesięć tysięcy ludzi, może więcej
  Ludzi, którzy rozmawiali nie mówiąc
  Ludzi, którzy słyszeli nie słuchając
  Ludzi piszących pieśni, którymi nigdy nie podzielą się ze światem
  I nikt nie ośmielił się
  Zakłócić dźwięku ciszy.

  "Głupcy", rzekłem, "Nic nie rozumiecie
  Cisza rozrasta się jak nowotwór
  Usłyszcie moje słowa, abym mógł was nauczać
  Chwyćcie moje ręce, abym mógł was dosięgnąć''
  Lecz moje słowa, jak ciche krople deszczu, opadały
  I rozbrzmiewały echem
  W studniach ciszy.

  A ludzie kłaniali i modlili się
  Do neonowego bożka, którego sami stworzyli,
  A znak rozbłysnął swym ostrzeżeniem
  W słowach, z których się składał
  Głosił, że słowa proroków są zapisane na ścianach metra
  I klatkach kamienic
  I szepcą w dźwiękach ciszy.
  już oceniałe(a)ś
  49
  0
  @rart

  Prawdopodobnie tak. Ale sądzę, że na tym tylko bardziej stracą; liczę na opór opinii publicznej, który zrównoważy działania aparatu PiS.
  już oceniałe(a)ś
  80
  0
  @pauleycz
  W pewnym momencie następuje przegięcie. Im mocniej naciskają, im bardziej się starają, im większe pieniądze pakują, tym niższe słupki. Powoli, ale stale.
  Ten moment nadchodzi, może już nadszedł.
  już oceniałe(a)ś
  76
  0
  @Tales
  oby jak najszybciej !!!
  już oceniałe(a)ś
  55
  0
  @rart
  To w koncu rzad zajmie sie zaopatrzeniem szpitali w konieczny i niezbedny sprzet, bo dotychczas sami sobie budowalismy w naszych szpitalach zaplecze techniczne. Szpitale oplacane sa z budzetu, czyli przez nas. Orkiestra to dzielo ludzi , nasze. Rzad powinien dbac o narod, tak jak dzieje sie to w cywilizowanych spolecznosciach. A zabojca Prezydenta, to na pewno uklad pisowcow z narodowcami. Te dwie grupy ponsza odpowiedzialnosc za zabojstwo, podzialy i agresje! Krystyna Pawlowicz i Jaroslaw Kaczynski jako nr 1 powinni zostac skazani i odizolowani od spoleczenstwa.
  już oceniałe(a)ś
  63
  0
  @rart

  nie zrobi tego. organizatorem był urząd miejski... ale oskarżyć UM to też byłaby dla nich kusząca perspektywa. Już widzę ta narrację: Adamowicz jest sam sobie winien tej śmierci... mam jednak nadzieję, że aż do tego się nie posuną...
  już oceniałe(a)ś
  43
  1
  @pauleycz
  Też w to chciałbym wierzyć, ale przypuszczam że wielu umysłach pojawi się cicha, na razie, satysfakcja że o jednego komunistę i wroga mniej. I to nie tylko na szczytach władzy. Wśród kapłanów naszego kościoła i katolickiego i smoleńskiego, także.
  już oceniałe(a)ś
  35
  0
  @rart
  Mienia sie 'dobra zmianą' a są ZABOJCZA ZMIANĄ
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @rart
  Trudno byłoby się chyba doszukać podstaw, by postawić za to jakieś zarzuty Owsiakowi osobiście. Chyba nie miał wpływu na sprawy organizacyjne w Gdańsku.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Tales
  Zauwazmy ze jest to "first blood" za kt spoleczenstwo polskie obwinia (i slusznie) PiS i jego propagandystów (choc nie samego Kaczynskiego).
  Wydaje mi sie ze ten mord bedzie tym dla obecnej kadencji PiSu czym smierc P. Blidy dla poprzedniej.
  Choc nie mieszkajac w Polsce nie jestem pewien czy dzisiejsza wysoka temperatura oburzenia (pewniej czesci) Polaków na PiS utrzyma sie na wystarczajaco wysokim poziomie az do wyborów, czy raczej opadnie...
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @rart
  Zgadzam się z treścią wypowiedzi. Chcę napisać o tym: dawno temu, na jednym z wielu zgromadzeń pod sejmem, krzyknęłam: podła zmiana. Z boku usłyszałam wyrazy dezaprobaty. I co? Teraz już wszyscy wiemy, że to jest naprawdę PODŁA ZMIANA! Żadna to, oczywiście, satysfakcja...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Prośba do redakcji -

  Wyliczcie ile w ostatnim roku było gebelsowskich materiałów w KaczejTV na Adamowicza. W internetach piszą, że ponad sto. Szkalujących, dehumanizujących, odsądzających od czci i wiary.

  Ten sam minister, który w niedzielę z takim przejęciem (autentycznym) mówił o szoku, relacjonując stan - wtedy jeszcze - rannego, parę miesięcy wcześniej na Westerplatte pytał publicznie jaki ma paszport p. Adamowicz. Sugerując, że niemiecki.

  Nie mówię, że PiS jest winny tej śmierci.

  Mówię, i mówimy od lat, że wypuszcza demony, nad którymi nikt za chwilę nie zapanuje...
  @milleniusz
  Pis JEST winny tej śmierci.
  już oceniałe(a)ś
  116
  1
  @milleniusz
  Mój kumpel mawiał kiedyś, że to jest, jak zagnieść ciasto z drożdżami i oczekiwać, że nie wyrośnie.
  Tak. Demony.
  O to chodzi.
  już oceniałe(a)ś
  93
  1
  @milleniusz
  Jeśli nie PiS, to kto ? Ten "szok" był autentyczny, go gość nagle zdał sobie sprawę, że szalejąca po kraju małpa z brzytwą to nie "nadużycie semantyczne", tylko autentyczny potwór, nad którym PiS nie ma ( i nie chce mieć ) żadnej kontroli.
  już oceniałe(a)ś
  105
  0
  Dlatego mówię, iż oni ?nie chcieli?. Nie chcieli aby konie zdechły, nie chcieli podwyżek prądu, nie chcieli rozbić tych wszystkich limuzyn, ani samolotu. Im samo tak wychodzi.

  Dla dobra wszystkich i ich samych, trzeba odsunąć tych ludzi od władzy.

  Trzeba się zjednoczyć - od Biedrionia po Giertycha. A co do rozliczeń - nie wiem. Zastanówmy się, mamy trochę czasu. Może warto by zadać pytanie, czego życzyłby sobie prezydent Gdańska.
  już oceniałe(a)ś
  101
  1
  @obds
  Zgadzam się w 100%.
  już oceniałe(a)ś
  41
  0
  @milleniusz
  Niestety Ale pisowcy rozpętali po smoleńsku tej machinę szczucia i nienawiści i radykalizację bandytów !!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  55
  0
  @komandor_pirx
  Proszę go stąd wyrzucić, bo po prostu kłamie.
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  @milleniusz
  Wpuszcza sie demony z pelna swiadomoscia jaka bedzie reakcja. Trwa to od lat i ma sie dobrze i pada na podloze oczekujace takich demonow, aby rozwinac ,,swoja sile,,
  już oceniałe(a)ś
  19
  1
  @eoz
  A Kościół poświęcił im maczety i bejsbole na Jasnej Górze.
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  @zwinka1
  DAJ NR.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @milleniusz
  Może jednak bez Giertycha...
  już oceniałe(a)ś
  2
  9
  @milleniusz
  Były minister edukacji w rządzie JK może jednak niech nie będzie członkiem tej koalicji.
  już oceniałe(a)ś
  1
  8
  @anetka_16
  Czy nie zauważyłaś, że Roman dojrzał ?
  już oceniałe(a)ś
  10
  4
  @drabinka
  Nie, @milleniusz ma rację. Im nie wychodzi. Są za słabi. Przyciskani przez dziennikarzy irytują się, że nie są na przesłuchaniu. Bo ich wywody zaczynają się kruszyć. Unikają bezpośredniej konfrontacji z drugą stroną, bo wiedzą, że przegrają. Nie chcą się konfrontować na arenie międzynarodowej, bo nie mają nic do powiedzenia. Im nie wychodzi. Nie mają wyobraźni, nie potrafią przewidywać, nie umieją ocenić, nie potrafią wykorzystać okazji. Muszą mieć telewizję, prokuraturę, sądy, bo tylko wtedy mają poczucie, że im nic nie zagraża. Musieli opanować TK, bo wiedzieli, że będą działać niezgodnie z konstytucją, a zgodnie z konstytucją to może być za trudne.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @anetka_16
  Ciesz się z każdego nawróconego, byle inteligentny.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @milleniusz
  PiS jest winny tego morderstwa politycznego !!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @eoz
  Bo byli bezkarni
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @anetka_16
  I po co ta głupia sugestia ?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @milleniusz
  "Wyliczcie ile w ostatnim roku było gebelsowskich materiałów w KaczejTV na Adamowicza."
  Nigdy tego nie robili więc i teraz pewnie nie zrobią. Nie rozumiem dlaczego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  @milleniusz
  Tak jak w 1980 ludzie się zjednoczyli wobec zła milionami tak i teraz, zaraz z tego fermentu wyłoni sie oddolny ruch obywatelski, który całkowicie odmieni polityczne realia. Nie bedzie to jednak Ruch ni pod patronatem pana Dudy, ni nikogo z PiS, ni Koscioła. Coś sie właśnie przełamuje w myśleniu tak jak 1979 zaczęło sie przełamywać.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @milleniusz
  Przed chwila cos mnie tknęło i rzuciłem okiem na dziennik TVP. Bagno, kloaka i ci ludzie taplający się w tym z lubością. NIC SIE NIE ZMIENI BO ONI TAK CHCĄ.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @anetka i wszyscy
  Nie, koniecznie z Giertychem.

  Nie jestem jakimś wielkim fanem jego konserwatywnych poglądów, ale zobaczcie sobie na YouTube'ie jak wbija w ziemię Kurskiego za poprzedniego PiS-u.

  Rozniósł go w pył.

  I mam nadzieję, że rozniesie go drugi raz, jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

  Tu: youtu.be/qifu9znhd48
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @milleniusz
  A ja jednak mam nadzieję, że min.spr. i prok.gen. to w nowym rozdaniu będą dwie różne osoby. Ale Giertycha bym przygarnął, chociaż on raczej chłodno mówi o polityce i przymierza się do senatorstwa.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @Franek.Dolas
  Docelowo oczywiście te funkcje powinny być rozdzielone. Ale najpierw trzeba posprzątać. Do sprzątania mecenas się bardzo przyda. Mógłby nawet osobiście oskarżać.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Dlaczego od wczoraj,(14 01) pisowcy pochowali się i nie wyściubiają nosa? Nie chcę nikogo oskarżać ale jakieś to dziwne. Gdzie podziały się komentarze o TOTALNEJ OPOZYCJI? Panie Błaszczak , proszę MA PAN GŁOS NIECH PAN PRZEMÓWI!!!
  @mamaanowi
  ale ,przeciez oni sie nie pochowali,te ich modlitwy to cos strasznego!!!
  już oceniałe(a)ś
  40
  0
  @mamaanowi
  Nie bywasz we "właściwych" miejscach. Bańka informacyjna działa...
  Mnie wczoraj uświadomiono, że na niektórych forach strzelają korki od szampana - otwieranego we własnym gronie. Pokazano zrzuty ekranu... Kwestia czasu... :(
  już oceniałe(a)ś
  49
  0
  @mamaanowi
  Prosta odpowiedz. Ich doradcy sugerują aby nie pokazywać sie teraz w mediach, bo zaistniala sytuacja będzie się z nimi kojarzyć.
  już oceniałe(a)ś
  56
  0
  @mamaanowi
  Mają kilka dni na opracowanie nowego szablonu szczucia dla Trolli opłącaniych, niestety, z naszych podatków.
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  @mamaanowi
  dokładnie ten sam schemat postępowania przyjęła polska prawica po śmierci Narutowicza.
  już oceniałe(a)ś
  35
  0
  @mamaanowi
  Wejdż na prawicowe fora. Tam pieją z zachwytu nad tym mordem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Jędraszewski już wspiera "podłą zmianę" w ich opowieściach o zwykłej zbrodni. Tak jak wspierał oszołomów Maciarenki bredzących o bombie termobarycznej. Swego czasu bronił też lubieżnika Paetza. Świetny autorytet dla tvp. "Dobry" wybór Papieża.
  @ge67
  A czego innego można się spodziewać po Jędraszewskim ?
  już oceniałe(a)ś
  49
  0
  @zwinka1
  Po nim nic innego, ale po papiezu to juz mozna bylo. To przeciez papiez jest odpowiedzialny za ten wybor.
  już oceniałe(a)ś
  26
  1
  @ge67
  Przecież nie da się ukryć, że hierarchiczny kk był od początku motorem przynajmniej niechęci do WOŚP z radością przyklaskując jej eskalacji
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  @Krakowski_sybaryta
  Nie trzeba niczego kryć to kościół polski wspólnie z członkami PiS są odpowiedzialni za szczucie przeciwko WOŚP i Owsiakowi.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @przekorny.dziadek
  A czego można się niby spodziewać po papieżach? Co jeden, to lepszy...
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @przekorny.dziadek
  Papież podjął decyzję taką, jak mu podpowiedział polski episkopat. Dla papieża sytuacja w Polsce jest odległą sprawą. To nie JP II. Wywiad watykański nie analizuje pod tym kątem życiorysów arcybiskupów. To było przeniesienie (de facto nominacja) z archidiecezji łódzkiej do krakowskiej. Jędraszewski już raz był weryfikowany jako ordynariusz łódzki. Jest w końcu zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski od 2014 - wybrany demokratycznie. A że poglądy ma mocno prawicowe to KK nie przeszkadza. Papież nigdy nie mianuje niezgodnie z wolą episkopatu. Taka jest zasada.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @Krakowski_sybaryta
  To zazdrość. Jurek Owsiak był bardziej popularny niż Rydzyk, a WOŚP bardziej popularna od Caritas.Przytoczę to sumy netto przekazane potrzebującym w 2014 roku (takie mam dane) Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą? 160 mln 447 tys. zł
  Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 64 mln 425 tys. zł
  Stowarzyszenie Wiosna 41 mln 236 tys. zł
  Polska Akcja Humanitarna 33 mln 399 tys. zł
  Wioski Dziecięce SOS 32 mln 426 tys. zł
  Polski Czerwony Krzyż 29 mln 096 tys. zł
  Caritas Polska 22 mln 400 tys. zł
  Fundacja Polsat 12 mln 307 tys. zł
  Fundacja TVN "Nie jesteś sam" 10 mln 361 tys. zł
  Fundacja "Mimo wszystko" Anny Dymnej 1 mln 348 tys. zł
  Porozumienie Bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej 1 mln 8 tys. zł
  TO TŁUMACZY NIECHĘĆ KOŚCIOŁA DO WOŚP JURKA OWSIAKA. Pomagają, owszem, ale 3 razy mniej. W 2018 roku WOŚP przekazała ponad 126 mln zł. To mówi samo za siebie.

  Portal OKO.press ujawnił dane na temat tego, ile pieniędzy od państwa dostaje Tadeusz Rydzyk i jego biznes. Dziennikarka serwisu, Bianka Mikołajewska, podliczyła, że od momentu przejęcie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, na konto kierowanej przez redemptorystę fundacji Lux Veritatis wpłynęło ponad 80 mln złotych. Na aparaturę dla ratowania dzieci musi zbierać Jurek, a rząd "lekką ręką" wydaje taką kasę na wątpliwej jakości działalność o. Rydzyka. TO WOŁA O POMSTĘ DO NIEBA.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Czują dyskomfort, bo ich odpowiedzialność moralna wręcz się narzuca. A z drugiej strony nie potrafią inaczej rządzić. Kaczyńskiego koncepcja władzy oparta na starych sprawdzonych metodach "dziel i rządź", polaryzowania spoleczenstwa oraz cichego przyzwolenia na przemoc wobec urojonych przeciwników musi zostać z przyczyn piarowych zawieszona. A to fundament władzy PiS.
  @aliud2018
  Innym sposobem władzy nie utrzyma. Tylko zamordyzm , szczujnia , dziel i rządż. Ot cała koncepcja. Gdy trafi na głupi narod w zupełnosci wystarcza.
  już oceniałe(a)ś
  48
  0
  @corey999
  Ale naród, zwłaszcza głupi, czasem robi w tył zwrot i leci z widłami na tych, co szczuli.
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @Tales
  czekamy na ten zwrot i normalną Polskę !!!
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  @Tales
  Przypomnij mi kiedy tak bylo ostatnio. Zapominasz chyba ze teraz to ?suweren? (nie mylic z robotnikami strajkujacymi w Gdansku z Walesa na czele) jest obudzony i podobnie jak dzina wypuszczonego z butelki juz sie tam nie da go wepchnac w milczenie i inercje.
  Tzw. komunisci mieli metody: podwyzka cen, po czym juz ten suweren wracal do kombinowania jak przezyc. Teraz juz sie tak nie da.
  Ale moze ta polska ?pierwsza krew? stanie sie punktem zwrotnym przynajmniej dla tych co to ?sie polityka nie interesuja? i nie glosuja.
  Anyway, pierwsze wyniki badan OBOP i innych instytutów BOP pokaza czy ta smierc miala /ma jakikolwiek efekt na suwerena.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Pozwolę sobie na osobisty sentyment. Po śmierci księdza Popiełuszki mój ojciec, choć ateista, poruszony jak sądzę, napisał okolicznościowy wierszyk. Wierszyk zaniosłem do szkoły, by odczytać wobec pani i klasy. Po tym jak odczytałem pobladła pani wierszyk kazała podrzeć, wyrzucić strzępy do kosza, a klasę ostrzegła, by nikomu nie wspominali o incydencie.
  Wiersza nie pamiętam, pewnie wypociny wiejskiego wierszoklety.
  Niemniej pointę jakimś cudem zapamiętałem (ciało księdza wyłowiono z wody):

  (...)
  Oświećże, Panie, tyrana na duszy
  Niech się zła więcej czynić nie ośmiela,
  Bo z krwi niewinnej zrodzą się myszy,
  Wyjdą z jeziora i zjedzą, jak Popiela.
  już oceniałe(a)ś
  207
  0
  Adamowicz - Narutowicz

  dalej tvpis szczuje
  @tomaleks
  Po ponad 90 latach Historia zatoczyła koło.
  już oceniałe(a)ś
  49
  0
  a musimy pamietac, ze Gdansk to bardzo wazny Osrodek dla podłej zmiany .
  @rozumek
  Gdańsk dla nich jest kością w gardle, ile razy oczerniali Prezydenta Gdańska w TVP ???
  już oceniałe(a)ś
  44
  0
  @rozumek
  Po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska pisowcy! SŁYSZYCIE?! NIGDY GDAŃSKA NIE ZDOBĘDZIECIE! Mieszkańcy Gdańska pogonią was gdzie przysłowiowy pieprz rośnie.A możliwe że inne miasta też będą solidarne.
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  @mamaanowi
  Jestem przekonany, że Poznań jest z Gdańskiem. Co też potwierdzają, m.in. słowa i działania Prezydenta jacka Jaśkowiaka.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0