Pracownicy laboratoriów, sądów, prokuratur, Inspekcji Weterynaryjnej i pomocy społecznej, nauczyciele, bibliotekarze... Co nas łączy? Mamy dość!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dość odzierania zgodności, braku szacunku do naszej pracy i szklanego sufitu. Dość marzeń o pensji mitycznej „pani na kasie”. Konieczności odmawiania sobie podstawowych zakupów, planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem wizyt u dentysty, zakupu butów i prezentów dla dzieci, brania kredytów na wakacje. Dość dorabiania na zleceniach, w nadgodzinach i przy sprzątaniu domów. Oskarżania przedstawicieli związków zawodowych, w których zrzeszamy się w imię walki o swoje prawa, o działania polityczne.

Dość pisanych przez tych samych specjalistów od PR słów kolejnych i obecnych ministrów zdrowia, rodziny czy edukacji o tym, jak ważna i potrzebna jest nasza praca, ale jak bardzo nie mogą nam pomóc i jak bardzo obiecują się zająć naszą sprawą, lecz jeszcze nie teraz, bo ciągle nie naprawili błędów poprzednich rządów.

Dość słuchania o rosnącym PKB, dostatku, którego dla nas nie wystarcza, i o premiach dla polityków, które – gdyby podzielić je na przykład pomiędzy 12,5 tys. praktykujących diagnostów laboratoryjnych – tylko w 2017 r. wystarczyłyby na przyznanie każdemu z nich ponad 700 zł dodatku do comiesięcznej pensji. 

Mamy dość: pracownicy laboratoriów, sądów, prokuratur, Inspekcji Weterynaryjnej i pomocy społecznej, nauczyciele, bibliotekarze.

Co nas łączy? Może co najmniej pięć lat studiów, opłacane z własnej kieszeni stopnie awansu zawodowego, kursy i specjalizacje, obowiązek ciągłego dokształcania się i aktualizowania wiedzy oraz trudna i odpowiedzialna praca na rzecz innych osób. Pensje na poziomie 2100-3300 zł brutto, czyli około 1400-2500 zł na rękę, w obliczu
wieloletniego braku podwyżek nieuchronnie zbliżające się do poziomu wynagrodzenia minimalnego. I wreszcie – dojmujące poczucie lekceważenia przez przedstawicieli władzy.

Niektórzy z nas zaczęli już strajkować, inni na razie manifestują na ulicach lub rozważają, jaka forma protestu mogłaby doprowadzić do tego, by ich postulaty zostały
wysłuchane. Ale flagi, czarne koszulki, pikiety czy marsze nie robią na rządzących najmniejszego wrażenia.

Praktyka pokazuje, że na władzę najlepiej działa grupowe ratowanie zdrowia – „psia grypa”, która w listopadzie zaatakowała policjantów, szybko przyniosła im oczekiwane
podwyżki wynagrodzeń. 

Na L4 przechodzą więc masowo nauczyciele i pracownicy sądów, a na internetowych forach i w szpitalnych pokojach socjalnych zadbanie o zdrowie poważnie rozważają
przepracowani i przemęczeni pracownicy laboratoriów. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej stawiają na razie na strajk włoski. 

Wbrew życzeniowemu myśleniu rządzących nadejście Nowego Roku nie zakończy magicznie etapu frustracji i niezadowolenia. W przededniu zbliżających się wyborów parlamentarnych będzie poważnym testem nie tylko dla obecnej władzy, ale też dla opozycji, która nie przedstawia rozsądnej alternatywy. Testem, który przy ponadmilionowej rzeszy głęboko sfrustrowanych i niezadowolonych pracowników od lat
pomijanych przez system łatwo będzie oblać.
---
Wyborcza to Wy, piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Promowanie ludzi wykształconych, podnoszących kwalifikacje zawodowe, wykonujących odpowiedzialne zadania nie jest celem rządzących bo ich głos w wyborach jest tyle samo wart co nierobów bez wykształcenia. Sztuką jest tylko zachęcić ich do pójścia na wybory.
  już oceniałe(a)ś
  46
  1
  Wszystko to są skutki zaniedbań PO, które na 8 lat swojej kadencji zamroziło płace. Gdyby sukcesywnie podnosili, nie byłoby takiego larum. Przypomnę, że za PO w ochronie płacili 4,5 na godzinę. I co się później dziwić, że wygrał PiS. PO nie była partią obywatelską, wierzyła w wolną rękę rynku. I taka jest prawda. Osobiście jednak wolę PO od tworzącego się państwa mafijnego.
  @Kundel
  Płace systematycznie nie mogły rosnąć, bo gigantyczne sztywne wydatki budżetowe finansują nienależne przywileje wybranych grup zawodowych czyli korupcję polityczną. Kilkadziesiąt miliardów złotych idzie na to, by kler, chłopi, górnicy, mundurowi itp mogli pasożytowac do woli na zwykłych ludziach, ale dzięki temu politycy mają pewne stołki.
  Akurat ówczesne PO próbowało to ukrocic, ale pozostałe partie przecież z tego żyją. Zwłaszcza PiS i PSL.
  Jak za szlachty, Polska przywilejami stoi, reszta niczym panszczyzniani chłopi służą do ich utrzymywania. Efekty w postaci zdzierczych podatków, glodowych pensji czy emerytur coraz bardziej narastają.
  To wielkie oszustwo polityków, a nie żadna demokracja.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Powtarzam to od 3 lat,jedynie ogolnopolski strajk bedzie w stanie zatrzymac dewastacje naszego kraju przez pisowska sekte!!
  już oceniałe(a)ś
  15
  1
  Na co czeka opozycja?! Obiecać konkretne podwyżki wspomnianym grupom zawodowym, ze wskazaniem skąd weżmie się pieniądze: z radykalnego ograniczenia 500+. I wilk syty, i owca cała, tzn. można zdobyć całkiem liczny elektorat, przy tym wykonując pożyteczne zadanie likwidacji populistycznego rozdawnictwa.
  @ciotkazosia
  Wszystko jest możliwe ale z rozsądkiem. Populizm i rozdawnictwo nie służy nikomu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @ciotkazosia
  Primo, wiarygodność PO w obietnicach jest niewielka, drugie primo, PO przekonała się ostatnio boleśnie, że obietnic trzeba dotrzymywać :))))) .
  już oceniałe(a)ś
  3
  7
  @Azzo
  "PO przekonała się ostatnio boleśnie, że obietnic trzeba dotrzymywać :))))) ."

  Chodzi ci o bonifikatę w Warszawie?

  Jak chciałeś, żeby zachowali się radni PO postawieni w takiej sytuacji kilka dni przed wyborami? Postąpili bardzo słusznie. Nie można było oddać tych kilku punktów procentowych PIS.

  Powiedz mi w jaki sposób partia może boleśnie odczuć wydawanie kasy z budżetu Warszawy?
  Przecież dlatego PIS zaproponował bonikatę, bo mógł zyskać politycznie nie licząc się ze skutkami dla miasta.

  Trzaskowski jest odpowiedzialny i wbrew polityce chciał zablokować rozdawnictwo, w które kilka dni przed wyborami wpakował Warszawę PIS.

  Boleśnie o bonifikacie, to się przekonają mieszkańcy Warszawy, którzy nie będą mieli zrealizowanych inwestycji, albo zapłacą podatki w innej formie - zapłacą je również ci, którzy nie mają mieszkań na własność.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @ciotkazosia
  A może by tak uszczelnić system podatkowy żeby korporację nie kradły miliardów złotych podatków przez cały rok? Albo może by tak zabrać z dotacji finansowych dla banków i największych korporacji zachodnich, albo z kasy pompowanej w Kościół Katolicki, albo z monstrualnych wydatków na reprywatyzację, albo wreszcie z przerośniętych wydatków na armię, która lubi mieć nowe zabawki prosto ze stanów? No ale nie, lepiej zabrać głodnym dzieciakom. Z taką opozycją PiS porządzi dekady.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Azzo
  "obietnic trzeba dotrzymywać"

  Nie, nie trzeba. PiS nie dotrzymuje i ma się nieźle. Trzeba mieć tylko odpowiednio wierny elektorat.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Franek.Dolas
  No i tu się kłania punkt pierwszy. Obietnice PO są bezwartościowe, bo ich nie dotrzyma.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pis dał 500 zł więc mordy w kubeł i chwalcie dobrego pana, a nie jeszcze śmiecie domagać się żeby wasza praca była wynagradzana na poziomie zasiłku socjalnego w zach. Europie. Róbcie dzieci to i kasa będzie! Amen!
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  "związkowczyni medyczna"???
  Ludzie, zlitujcie się nad językiem polskim...
  @willie1950
  Wolę litować się nad potrzebującymi. Język polski ma się doskonale.
  Swoją drogą ciekawe, że ludzie myślą, że ich mizoginia kogoś interesuje i się jej nie wstydzą.
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  @willie1950
  Język nie tylko opisuje rzeczywistość, ale też ją kształtuje, przyczyniając się do reprodukowania nierówności i uprzedmiatawiania pewnych grup ludzi. Dlaczego nazwa męska miałaby być tą neutralną, skoro kobiety stanowią ponad połowę Polek i Polaków?
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  @willie1950
  Jak zauważyła Damroka12, język polski ma się doskonale, pomimo wysiłków i protestów rozmaitych ograniczonych umysłowo konserwatystów, próbujących powstrzymać jego naturalny rozwój.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  @willie1950
  Willi! Nie przejmuj się! Nie jesteś jedynym, który błaga o tę litość. Widać niechęć do mężczyzn nie pozwala im napisać "członkini" związku. Wolą zarzucać nam mizoginię.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @Damroka12
  "Polki stanowią ponad połowę Polek i Polaków" To język tak opisuje, czy Ty? Co to jest nazwa neutralna? Litości!!! Nie tylko dla języka!!!
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @Damroka12
  "ciekawe, że ludzie myślą, że ich mizoginia kogoś interesuje"
  A ty myślisz, że kogoś interesują twoje przemyślenia nt języka? Litości...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @arthur_dent
  A gdzie prawa milionów ludzi do olewania "ó" i "rz" które nie ułatwiają życia szczególnie tak potrzebnym nam imigrantom , którzy wypełniają luki na rynku pracy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  jest 500, nie ma podwyżek, i to już płacone na kredyt, dlatego zabieraja komu mogą, jeszcze musi wystarczyć dla pisssich misiów, reszta niech posłucha co mówił mateuszek morawiecki - ryż i za....ać
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Ale przecież stać nas na 500+. Tamci 8 lat kłamali, ze nas nie stać. A tu proszę. Jest 500+ i nic się nie stało. A teraz bez sarkazmu: Pobieram 500+ na drugie dziecko i coraz bardziej mam wyrzut sumienia, że kosztem jakiegoś biednego pracownika budżetówki.
  @cia
  A za PO nie było ani na 500+ ani na budżetówkę. No i?
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @Azzo
  no i nie było. A Pis zamiast godnie wynagradzać za pracę, zaczął od rozdawnictwa pieniędzy na podstawie idiotycznych kryteriów. Ludzi słusznie trafia gdy widzą że wystarczy mieć czworo dzieci żeby dostawać 2 tys. zł bez potrzeby opuszczania łóżka, a kto inny za podobne pieniądze musi codziennie zrywać się o szóstej rano, tłuc się w ścisku i tłoku do pracy w której spędza cały dzień, i jeszcze 40% pensji kochany rząd mu odbiera.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Azzo
  no i teraz było by na budzetówke, ale kasy więcej nie ma po poszła na pinscet+ wyprawki i nagrody
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Azzo
  A dziś niby jest na 500+? Przecież Pinokio sam mówi, że to na kredyt...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0