Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dorota Gudaniec


Mama 9-letniego Maxa, chorego na lekooporną padaczkę pierwszego w Polsce pacjenta leczonego legalnie preparatami na bazie konopi w Centrum Zdrowia Dziecka. Liderka ruchu na rzecz legalizacji konopi do celów medycznych, współtwórczyni Koalicji Medycznej Marihuany, której projekt ustawy był podstawą zmian w prawie legalizującym lecznicze konopie w Polsce. 
Prowadzi fundację Krok Po Kroku w Oławie, która zajmuje się terapią i wsparciem dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin. - Musimy się w Polsce oderwać od postrzegania marihuany w kategoriach skręta, policjanta, dilera. Media mogą szukać sensacji i zrobić z Maxa narkomana, ale mogą też przedstawić prawdę. Moja fundacja będzie walczyć, by ludzie zrozumieli, co to jest marihuana medyczna, żeby przestali się bać - mówiła w 2015 r. w „Wysokich Obcasach”.

Dr Marek Bachański

DLOWADLOWA Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Neurolog, który jako pierwszy zastosował w polskim szpitalu terapię medyczną marihuaną. Nowatorską terapię prowadził od jesieni 2014 r. do lata 2015 r. w Klinice Neurologii Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie leczył dziewięcioro cierpiących na lekooporną padaczkę dzieci. Za zgodą Ministerstwa Zdrowia wystawiał recepty na sprowadzenie leczniczego suszu z zagranicy. Gdy w mediach zrobiło się o lekarzu głośno, szpital najpierw zakazał mu stosowania kannabinoidów, a potem skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa. Lekarz został dyscyplinarnie zwolniony z pracy, a swoją praktykę przeniósł do prywatnego gabinetu. W 2017 r. sąd pracy nakazał szpitalowi przywrócić Bachańskiego do pracy, ale dyrekcja nie zgodziła się, by przyjmował pacjentów. Kiedy Sejm przyjął ustawę legalizującą medyczną marihuanę, neurolog komentował w „Wyborczej”: "Spełnia się właśnie moje marzenie, by każdy lekarz, czy to w Warszawie, czy w Ustrzykach, mógł przepisać choremu medyczną marihuanę".


Dr Jerzy Jarosz

Doktor Jerzy Jarosz - portretDoktor Jerzy Jarosz - portret Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta


Anestezjolog, specjalista leczenia bólu i medycyny paliatywnej, który opiekuje się pacjentami fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie. W 2015 r. otworzył pierwszy w Polsce punkt konsultacyjny leczniczego wykorzystania marihuany. Od pierwszego dnia działalności do lekarza zgłaszały się dziesiątki chorych i ich rodzin zainteresowani taką terapią. - Ci ludzie ściągają z zagranicy drogie leki i w świetle naszego prawa stają się przestępcami. Trzeba sprawić, by leczenie marihuaną nie kwitło na czarnym rynku. Inne kraje poradziły sobie z tym tematem, czas najwyższy, by Polska też coś zrobiła w tej sprawie - mówił na łamach „Wyborczej”. Współautor książki
na temat medycznego wykorzystania konopi, który swoją wiedzą dzieli się z innymi lekarzami podczas konferencji i warsztatów, na których przeszkolił już kilkudziesięciu lekarzy.

Tomasz Kalita

+Tomasz Kalita byly rzecznik SLD w Warszawie+Tomasz Kalita byly rzecznik SLD w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

„Tomeczku - to Twój sukces, Kochanie! Wygrałeś tę walkę! Pierwszy lek konopny został dziś dopuszczony do obrotu!" - napisała na Facebooku Anna Kalita, wdowa po Tomaszu Kalicie, kiedy wydano zgodę na import marihuany do polskich aptek.
Kalita był politykiem i rzecznikiem prasowym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W styczniu 2017 r. zmarł z powodu glejaka. Podczas leczenia polityk zaangażował się w walkę o legalizację medycznej marihuany.
W walce z glejakiem Kalita spróbował wszystkiego, co oferuje współczesna medycyna. Przeszedł operację mózgu, serię chemioterapii i naświetlań. Przeczesywał internet, czytał książki o raku. Ktoś podpowiedział mu o oleju z konopi indyjskich. W Polsce nielegalnym.
Nie mógł się pogodzić z tym, że ludzie stosujący medyczną marihuanę w oczach państwa są przestępcami. Ostatnie miesiące życia poświęcił na walkę o legalny dostęp do leczniczych konopi. Nie chciał wystawiać się na widok publiczny ze swoją chorobą. Zdecydował się jednak, bo znał media i politykę. - Jeśli temat ma chwycić, ktoś musi dać mu swoją twarz - mówił. Udzielał wywiadów, spotykał się z politykami.
Powiedział, że choroba na nowo uczyniła z niego polityka, ale w walce o legalizację nie było w nim widać śladu rzecznika prasowego, którym był przez lata. - Choroba dała mi wolność mówienia tylko we własnym imieniu - powtarzał. A mówił również o swoim lęku, rachunku sumienia, o tym, co dla niego po ludzku ważne.


Andrzej Dołecki, Wolne Konopie

NProtest rodzicow dzieci leczonych medyczna marihuana w Centrum Zdrowia DzieckaNProtest rodzicow dzieci leczonych medyczna marihuana w Centrum Zdrowia Dziecka Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Założyciel i szef organizacji Wolne Konopie zabiegającej o legalizację marihuany do celów rekreacyjnych oraz medycznych. Wspierał rodziców dzieci leczonych konopiami, przywożąc dla nich z Holandii medyczną marihuanę (na podstawie recepty). Jego rodzice Ewa i Dariusz Dołeccy mieli sprawę karną za przywiezienie w 2015 r. do Polski oleju z konopi dla chorej na raka matki starszego Dołeckiego. Groziło im za to trzy lata więzienia. Po długim procesie  jesienią 2018 r. sąd skazał Dariusza Dołeckiego na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata, a Dołecką uniewinnił.


Jędrzej Sadowski

EN_01230374_0010EN_01230374_0010 Stefan Maszewski/REPORTER / REPORTER

Współautor ustawy o medycznej marihuanie, nad którą pracami w Sejmie zajmował się poseł Piotr Liroy-Marzec. Sadowski jest członkiem stowarzyszenia Wolne Konopie oraz Koalicji Medycznej Marihuany, nieformalnego związku pacjentów, ich rodzin, lekarzy, naukowców, dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych, który walczy o legalizację medycznej marihuany.

Kora i Kamil Sipowicz

Kora i Kamil Sipowicz podczas debaty 'Narkotyki: koniec wojny?'; siedziba Agory, 2012 r.
Kora i Kamil Sipowicz podczas debaty 'Narkotyki: koniec wojny?'; siedziba Agory, 2012 r.  Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta

Para opowiadała się za legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych i medycznych. Przekonywała w wywiadach, że marihuana nie jest bardziej groźna niż legalny alkohol.
W 2014 r. piosenkarka ujawniła, że jest chora na raka. Gdy walczyła już z chorobą, Kamil Sipowicz apelował do władz (ówczesnego premiera Donalda Tuska i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza) o legalizację medycznej marihuany, która miałaby pomóc jej w zniwelowaniu objawów raka. 
Po śmierci Kory w jednym z wywiadów Sipowicz opowiadał, jak w leczeniu pomogła artystce marihuana. - Przedłużyła życie żony o rok. Bardzo łagodzi stany psychiczne. Człowiek nie popada w depresję, łagodzi te okropne myśli o śmierci, chorobie, umieraniu. Jest bardzo skutecznym antydepresantem - wyliczał w TVN 24. 

Marek Balicki, psychiatra, b.minister zdrowia 

Cannabis Leczy. KonferencjaCannabis Leczy. Konferencja Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

W mediach i wystąpieniach publicznych przekonywał do legalizacji medycznej marihuany. - Marihuana to lek tani, skuteczny i bezpieczny - mówił w 2015 r. podczas zorganizowanej przez "Wyborczą" konferencji "Cannabis leczy". Polską polityką narkotykową Balicki uznaje za nieskuteczną. - w Polsce panuje narkofobia, która sprawia, że ilość zużywanej w Polsce morfiny czy innych uśmierzających ból opioidów jest nawet kilkunastokrotnie mniejsza niż w Europie Zachodniej - mówił w jednym z wywiadów. Prof. Jerzy Vetulani (1936-2017)

Prof. Jerzy VetulaniProf. Jerzy Vetulani Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik. Był zwolennikiem legalizacji marihuany i ogólnej depenalizacji narkotyków. Prezentował naukowe podejście do marihuany oraz innych substancji psychoaktywnych, autor licznych publikacji na ten temat. - A olej z marihuany leczy, proszę państwa, leczy! Nieszczęściem jest to, że nie mamy porządnej medycznej dokumentacji tych wszystkich przypadków, w których marihuana pomogła – uśmierzyła ból, zniosła skurcze albo zatrzymała rozwój choroby. Dlaczego nikt tego nie zrobił? Przecież z taką dokumentacją można iść i walczyć - mówił w lutym 2017 r. w "Dużym Formacie".
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.