Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Przyjechało do nas 28 firm reprezentujących światowych potentatów w dziedzinie produkcji sprzętu medycznego. Tu naprawdę zjeżdża się cały świat! Wybierając urządzenia, stawiamy na nowoczesność. Nic tak nie pędzi w zastosowaniu nowych technologii jak przemysł medyczny!” – relacjonował na Facebooku prosto z konkursu ofert Jerzy Owsiak.

WOŚP wydaje pieniądze z 26. finału, podczas którego zebrano rekordowe 126 mln zł. Kupuje m.in. niespełna 300 inkubatorów i kardiomonitorów, urządzenia USG, materace grzewcze dla dzieci i inny sprzęt. W sumie: 2814 urządzeń. Wyjściowa wartość sprzętu to 65 mln zł, eksperci fundacji negocjują z producentami niższe stawki. „Finał kosztował około 2 mln zł, a zebraliśmy ponad 126 mln. Tyle razy mówiliśmy o tym, że doskonale potrafimy wydawać społeczne pieniądze.

I tak samo podczas dzisiejszego konkursu ofert. Mamy Wasze pieniądze, milionów Polaków, którzy brali udział w Finale i po raz kolejny bardzo, bardzo mocno będziemy strzegli wydatków za te właśnie pieniądze. Przy czym pamiętajcie – kupujemy jakość, a nie cenę” – napisał Owsiak.

PRZECZYTAJ TAKŻE: WOŚP z nagrodą od Parlamentu Europejskiego

Równocześnie fundacja przygotowuje się do 27. finału. 13 stycznia odbędzie się kolejna zbiórka na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali.

Trwa rejestracja sztabów. Do tej pory zgłosiło się prawie tysiąc, pierwszy zagraniczny zorganizowano w tym roku w Moskwie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.