105 tys. uczniów wzięło udział w jednoczesnym niesieniu pierwszej pomocy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czytaj także: Dziesięciolatka uratowała życie mamie i nowo narodzonemu braciszkowi. Dzieci potrafią pomagać. A ty?

– Czasem jest tak, że omyłkowo wierzysz w coś, czego nie ma, robisz to, a efekty są rewelacyjne – powiedział nam kiedyś o tym, jak wpadł na pomysł programu nauki pierwszej pomocy we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce Jerzy Owsiak. Inspiracją była dla szefa WOŚP Norwegia – przez pomyłkę zrozumiał, że taki program prowadzi w całym kraju. A więc można i w Polsce – stwierdził. Po czasie okazało się, że pierwszej pomocy uczą się dzieci tylko w jednym norweskim mieście. Ale w Polsce objął już ponad 90 proc. szkół podstawowych, w każdej jest po kilka fantomów. Szkolenie przeszło ponad 2,6 mln dzieci.

Co roku WOŚP zaprasza uczniów do wzięcia udziału w próbie pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Ostatni padł trzy lata temu – wzięło w nim udział 92 tys. osób. We wtorek – jak wynika ze wstępnych szacunków – udało się go pobić: resuscytację przeprowadziło ponad 105 tys. osób. Patronatu nad akcją odmówiło Orkiestrze Ministerstwo Edukacji Narodowej.

WOŚP - bicie rekordu w jednoczesnym niesieniu pierwszej pomocy
WOŚP - bicie rekordu w jednoczesnym niesieniu pierwszej pomocy  Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Owsiak ogłosił też cel kolejnego, 27. finału. 13 stycznia WOŚP po raz kolejny poprowadzi zbiórkę na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Jest ich ok. 50.

– Gramy bez focha, ten foch ma być wyrzucony w kosmos, ma go nie być. Dzieci nie mają focha, mają go tylko dorośli. Cały czas mam wrażenie, że dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku. System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się z coraz większymi problemami. Przy nich sprawa wyposażenia oddziałów często schodzi na dalszy plan. A kiedy damy się zbyt mocno wyprzedzić rozwojowi medycyny na świecie, nadrobienie braków może być trudne i bardzo kosztowne. Wielka Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić do końca świata i jeden dzień dłużej – mówi Owsiak.

Fundacja będzie chciała kupić specjalistyczny sprzęt do diagnostyki obrazowej, radiologicznej i laboratoryjnej. Do szpitali trafić mają też m.in. rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe i sprzęt endoskopowy.

Ostatni finał był rekordowy – zebrano 126 mln zł.

Od 1993 r. WOŚP zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln zł.

Wyborcza to Wy, piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  za takie akcje (a właściwie ich dobroczynne skutki) Jurek powinien dostać polskiego Nobla,.... tylko trzeba poczekać na nowe władze z wręczaniem
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Wspaniałe! Rośnie całe pokolenie młodzieży, które umie (i nie boi się) udzielić pierwszej pomocy. To tak świetne, jak pokolenie dzieci bez wad słuchu (dzięki WOŚP, oczywiście) i badaniu przesiewowemu u wszystkich noworodków w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  MEN nie wsparł akcji prowadzonej wsrod uczniow szkół podstawowych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy !!! Łby pisowskich czynownikow są tak zakute, że zwykli ludzie często nie są w stanie tego ogarnąć ani w to uwierzyc. Niestety ten brak wyobraźni powoduje, że wielu z nas nadal nie rozumie pełnej skali destrukcji powodowanej przez podla zmianę.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Brawo!! To niezwykle a zaprocentuje gdy dzieci dorosną.
  Pan Jerzy Owsiak to legenda za życia.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  BRAWO MY! BRAWO ORKIESTRA! NOBEL powinien być mięDzynarodowy dla OWSIAKA I ORKIESTRY !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0